fbpx
Kultura zapowiedzi

Nowe inicjatywy kulturalne dla mieszkańców Torunia

(fot. facebook)
Nowe inicjatywy kulturalne dla mieszkańców Torunia
Aleksandra Pladzyk
REAKCJE

Dom Muz po raz kolejny wychodzi z inicjatywą, wspólnego tworzenia projektów kulturalnych, realizowanych w ramach projektu “W – łącznik”, który ma za zadanie włączyć w działanie wszystkich mieszkańców Torunia

Pierwszym impulsem do powstania warsztatów było rozeznanie się w problemach i zapotrzebowaniach toruńskiej starówki, a także rozpoznanie potrzeb i predyspozycji jej mieszkańców, dzięki którym realizacja założonych działań stanie się możliwa. Projekt ma na celu zaangażowanie wszystkich chętnych do wspólnego, kreatywnego tworzenia, zarówno w celu społecznej integracji, jak i rozwinięcia ukrytych pasji i otwartego mówienia o pewnych problemach.

Pierwszym projektem są zatem warsztaty plastyczne “Ze starEGO MIASTA” autorstwa Piotra Florianowicza, które to mają za zadanie ukazać za pomocą różnych technik dobre, ale i mniej przyjazne strony Starego Miasta, jako miejsca nie tylko turystycznego, ale miejsca codziennego życia wielu osób. Zajęcia będą zrzeszać dzieci i młodzież od 9 do 17 roku życia, studentów z kierunku Grafika z Polski, Ukrainy i Białorusi, a także wszystkich dorosłych mieszkańców Starówki.

Kolejny pomysł to “EtnoStarówka” Arona Bluma, który zaprasza do nauki tańca i śpiewu wszystkie dzieci, a dorosłych na warsztaty bębniarskie. Jedną z koncepcji będzie wyjście z instrumentami w przestrzeń Torunia, a uwieńczeniem cyklu zajęć będzie koncert w kawiarni PERS, w której to każdy z uczestników będzie mógł pochwalić się nowo nabytymi umiejętnościami.

“Włączmy razem teatr” to kolejne zajęcia, które będą trwały 2 miesiące i zostaną zakończone wspólnie przygotowanym spektaklem. Warsztaty prowadzone przez Oxane Lytvynenko i Krystiana Wieczyńskiego kierowane są głównie do mieszkańców toruńskiej Starówki, ale też zachęca się do udziału mniejszość ukraińską.

Projekt “Ja – torunianka” tworzony przez Ewelinę Wolską kierowany jest do dziewczynek w wieku od 9 do 13 lat i będzie polegał na zaprezentowaniu baśni i legend toruńskich za pomocą zajęć teatralnych, muzycznych i plastycznych.

Za to dla dzieci w wieku od 8 do 10 lat skierowane są warsztaty dotyczące symboliki naszych przodków, na których będzie można przygotować własnoręcznie słowiańskie lalki intencjonalne, czyli motanki. Inicjatywa ta należy do Sary Orzechowskiej i nazywa się “Spotkanie z Dziadami”.

Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny. Więcej informacji o wydarzeniach i zapisach znajdują się na stronie Domu Muz!

Kultura zapowiedzi
Aleksandra Pladzyk

Kulturoznawca z krwi i kości. Jej świat kreci się zawsze tam, gdzie w Toruniu występują sztuka, kultura i nauka. Kierowana z wernisażu po finisaż, relacjonuje piękno artystycznego środowiska zabytkowego miasta. Ciekawa świata i ludzi, pasjonująca się podróżowaniem, po całym Starym Kontynencie, chłonie cała sobą to, co każda stolica ma jej do zaproponowania

Więcej w dziale Kultura zapowiedzi

DSC0861-1000x600

Ruszyła sprzedaż biletów na Auto Skyway Festival

Mateusz Bąk31 lipca 2020
mrfilak

Przed nami finał Festiwalu pod Gwiazdami

Mateusz Bąk23 lipca 2020
cinema-4213751_1920

Kina wznawiają działalność!

Mateusz Bąk22 lipca 2020
popcorn-1085072_1920

Kino pod chmurką przy galerii handlowej

Mateusz Bąk9 lipca 2020
fireshow-4748443_960_720

Wystartował Festiwal Teatrów Ulicznych

Mateusz Bąk7 lipca 2020
2019_08_20_skyway_festiwal_009

Skyway Festival z nową lokalizacją i formułą!

Mateusz Bąk17 czerwca 2020
cinema-4213751_1920

W Domu Mikołaja Kopernika rusza kino 4D

Mateusz Bąk12 czerwca 2020
torun-4863425_1920

Przed nami Toruńska Noc Muzeów! [PROGRAM]

Mateusz Bąk9 czerwca 2020
torun_dron_jordanki_slawek-kowalski

Letnie Kino przy CKK Jordanki

Mateusz Bąk5 czerwca 2020