fbpx
Kultura zapowiedzi

Ostatnia Wieczerza na deskach teatru

(fot. facebook)
Ostatnia Wieczerza na deskach teatru
Aleksandra Pladzyk
REAKCJE

18 kwietnia w godz. 16.00-19.00 w Teatrze Horzycy odbędzie się specjalny performans pt. “Ostatnia wieczerza”, który odbędzie się na dużej scenie.

W tym roku mija dokładnie 500 lat od śmierci wielkiego humanisty Leonarda da Vinci. W zadumie Wielkiego Tygodnia poddajmy się kontemplacji obrazu Ostatniej Wieczerzy. Podążając za historią biblijną, a także za motywem pożegnania w kulturze i sztuce,Teatr im. Wilama Horzycy przygotował wyjątkowy performans.

W Wielki Czwartek aktorzy Teatru Horzycy od 16:00 do 19:00 na proscenium dużej sceny będą prowadzić działania zapętlone przez 3 godziny. Performans przygotował Paweł Paszta.

Performans jest przedsięwzięciem w ramach projektu malarza i scenografa Jerzego Murawskiego pod tytułem „Dziennik Podróży z Ostatnią Wieczerzą”. Kostiumy wykorzystane na scenie będą pochodziły z rozwijanej przez artystę w ostatnich latach instalacji poświęconej żywemu obrazowi Ostatniej Wieczerzy.

– Ideą projektu jest teatralny namysł nad obrazem Leonarda da Vinci, a także nad szeroko pojętym tematem Ostatniej Wieczerzy – mówi Paweł Paszta, reżyser performansu i dyrektor ds. artystycznych Teatru Horzycy. – Nasze myśli krążą wokół pożegnania, zdrady, chleba i ciała… Myślimy również o zespole artystów, pytając apostolski wymiar sztuki w dzisiejszym świecie. Pytamy ponadto o autorytet, o rolę mistrza. Aktorzy będą przez trzy godziny wykonywać zapętlone działania według wcześniej przygotowanego schematu, improwizując na zadane tematy. Ważną częścią plastyczną tego działania są kostiumy przygotowane przez Jerzego Michała Murawskiego, ciężkie nasycone farbą płótna, w których aktorzy niemalże stają się częścią malowidła.

Kultura zapowiedzi
Aleksandra Pladzyk

Kulturoznawca z krwi i kości. Jej świat kreci się zawsze tam, gdzie w Toruniu występują sztuka, kultura i nauka. Kierowana z wernisażu po finisaż, relacjonuje piękno artystycznego środowiska zabytkowego miasta. Ciekawa świata i ludzi, pasjonująca się podróżowaniem, po całym Starym Kontynencie, chłonie cała sobą to, co każda stolica ma jej do zaproponowania

Więcej w dziale Kultura zapowiedzi

_DSC9878

Startuje Bella Skyway Festival! Co powinieneś wiedzieć?

Mateusz Bąk19 sierpnia 2019
harmonica_bridge9

Wirtuozi harmonijki pod pomnikiem Kopernika!

Mateusz Bąk16 sierpnia 2019
Bilbord_Galerii_Rusz_przy_CSW_w_Toruniu

Galeria Rusz obchodzi 20-lecie!

Mateusz Bąk24 lipca 2019
meditatiivista-menoa-lindeberg-kuva-heikki-tuuli06

Połączenie muzyki barokowej i… elektroniki! Wyjątkowy koncert w CKK Jordanki

Mateusz Bąk24 lipca 2019
celuloid-1_1-fot.-btw-photographers-maziarzrajter

Startuje 23. Międzynarodowy Festiwal “Nova Muzyka i Architektura”

Mateusz Bąk27 czerwca 2019
GR_na_lepsze_trojmiasto_2019

Toruń miastem inspiracji – Galeria Rusz z wystawą w Trójmieście!

Mateusz Bąk27 czerwca 2019
Dziecięco-Młodzieżowy Chór Filharmonii w Tajpej, Tajwan (1)

Uczta dla miłośników muzyki chóralnej – przed nami Festiwal PER MUSICAM AD ASTRA

Mateusz Bąk21 czerwca 2019
IMG_0114

Czas na finał Dni Moniuszkowskich!

Mateusz Bąk21 czerwca 2019
DSCN1437-Kopiowanie-300x225

Wakacyjna Trasa Dwójki znów zawita do Torunia!

Mateusz Bąk19 czerwca 2019