fbpx
Kultura zapowiedzi

Raj dla melomana – skrzypcowe święto w Toruniu!

Astrolabium Mikołaja Kopernika - główna nagroda IV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego (fot. violintorun.tos.art.pl)
Raj dla melomana – skrzypcowe święto w Toruniu!
Jakub Strzelka
REAKCJE

Już w ten weekend w CKK Jordanki rozpocznie się kolejne wielkie muzyczne wydarzenie – II Międzynarodowy Festiwal Skrzypiec. Z tej okazji do Torunia zjadą najbardziej utalentowani skrzypkowie z całego świata, a wśród nich Soyoung Yoon – jedna z najlepszych skrzypaczek globu

Na skrzypcach gra od piątego roku życia. Po raz pierwszy świat o niej usłyszał, gdy miała osiemnaście lat. Wtedy właśnie zdobyła pierwszą nagrodę w Yehudi Menuhin International Violin Competition. Z biegiem lat Soyoung Yoon robiła coraz większą karierę na światowych estradach. W końcu w 2011 roku zrobiła to, o czym marzy każdy skrzypek – wygrała Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego.

Koreanka w niedzielę wystąpi na scenie CKK Jordanki, by uroczyście zainaugurować II Międzynarodowy Festiwal Skrzypiec w Toruniu. Soyoung Yoon nie jest jedyną gwiazdą światowego formatu, która pojawi się na Festiwalu. 19 lutego w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbędzie się koncert inauguracyjny IV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego, a podczas niego zagrają Konstanty Andrzej Kulka, Andrzej Gębski oraz Andrzej Wróbel. Kulka i Gębski zaliczają się do absolutnej czołówki polskich skrzypków. Dość powiedzieć, że pierwszy z nich zrobił międzynarodową karierę, występując na największych estradach świata. Natomiast Andrzej Wróbel jest uznanym wiolonczelistą. Artyści podczas koncertu zagrają fantazję na motywach opery „Krakowiacy i Górale” Jana Stefańskiego oraz wariacje na temat opery „Kopciuszek” Gioacchino Rossiniego.

Konstanty Kulka-fot-mikolaj-grynberg

Konstanty Kulka będzie jedną z festiwalowych gwiazd (fot. violintorun.tos.art.pl)

Podczas Festiwalu wystąpią także Jakub Jakowicz, Anna Maria Staśkiewicz (oboje skrzypce) oraz Avri Levitan (altówka). Artyści zagrają koncert w Sali Wielkiej Dworu Artusa, podczas którego wykonają Duo G-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta na skrzypce i altówkę, sonatę na dwoje skrzypiec Henryka Mikołaja Góreckiego, madrygały na skrzypce i altówkę Bohuslava Martinu oraz terzetto na dwoje skrzypiec i altówkę Antonina Dvoraka.

Najważniejszy punkt całego Festiwalu, tj. IV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy rozpocznie się 20 lutego. W pierwszym etapie publiczność usłyszy dzieła skomponowane z myślą o solowych występach artystów. Natomiast w drugiej części konkursu, zakwalifikowani uczestnicy wykonają recitale wypełnione muzyką z akompaniamentem fortepianu i z obowiązkowym utworem polskiego kompozytora, napisanym w XX wieku. Szóstka skrzypków, która zaprezentuje się w drugim etapie najlepiej awansuje do finału, gdzie zagra w towarzystwie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej jeden z pięciu najpopularniejszych w literaturze muzycznej koncertów skrzypcowych. Jury pod przewodnictwem Konstantego Andrzeja Kulki z finałowej szóstki wyłoni trzech laureatów oraz wyróżnionych. Ponadto wszyscy uczestnicy będą mieli szansę otrzymać nagrody ufundowane przez instytucje polskie oraz zagraniczne.

Laureatki pierwszej edycji Festiwalu. Od lewej: Anna Malesza, Maja Syrnicka, Youn Eunsol (fot. violintorun.tos.art.pl)

Laureatki pierwszej edycji Festiwalu. Od lewej: Anna Malesza, Maja Syrnicka, Youn Eunsol (fot. violintorun.tos.art.pl)

Do wzięcia udziału w konkursie było ponad stu chętnych, ale ostatecznie zakwalifikowało się tylko dwudziestu czterech najlepszych. Oto oni:

Bednarczyk Chanelle (Polska)
Birbir Merve (Turcja)
Burgan Hector (Francja)
Chang Shan-Hsin (Tajwan)
Choi Yeo-Eun (Korea Południowa)
Ciężarek Gwidon (Polska)
Heinz Magdalena (Polska)
Kim Gyehee (Korea Południowa)
Kogan Daniel (Kanada)
Kowalczyk Marta (Polska)
Krasnyuk Mariya (Ukraina)
Kwaśnikowska Roksana (Polska)
Li Aleksandra (Rosja)
Lim Sujin (Korea Południowa)
Menzel Albrecht (Niemcy)
Na SeungJun (Korea Połuniowa)
Orłowska Monika (Polska)
Pikayzen Igor (Rosja)
Pollet Igor (Francja)
Rusanovsky Arthur (Holandia)
Uno Yukiko (Japonia)
Wakui Eimi (Japonia)
Yoo Hwa Pyoung (Korea Południowa)
Yumi Arata (Japonia)

Organizatorzy Festiwalu przygotowali również atrakcję nieco odbiegającą od muzyki klasycznej, ale nadal pozostającą w klimacie skrzypcowych brzmień. 17.02 przed festiwalową publicznością wystąpi grupa komików-muzyków, czyli innymi słowy Grupa MoCarta. Popularny kabaret przyjedzie do Torunia ze swoim najnowszym programem. „Ale Czad” to muzyczna opowieść inspirowana wieloma podróżami kabaretu. W trakcie występu muzycy opowiedzą m.in. o Francji, Chinach, Kostaryce i Republice Czeskiej.

Więcej informacji dotyczących II Międzynarodowego Festiwalu Skrzypiec znajdziecie pod tym linkiem.

Kultura zapowiedzi
Jakub Strzelka
@JStrzelka

Dziennikarz, publicysta i czujny obserwator czerpiący z ikon polskiego felietonu, by jak najtrafniej opisywać toruńskie piekiełko.

Więcej w dziale Kultura zapowiedzi

DSC0861-1000x600

Ruszyła sprzedaż biletów na Auto Skyway Festival

Mateusz Bąk31 lipca 2020
mrfilak

Przed nami finał Festiwalu pod Gwiazdami

Mateusz Bąk23 lipca 2020
cinema-4213751_1920

Kina wznawiają działalność!

Mateusz Bąk22 lipca 2020
popcorn-1085072_1920

Kino pod chmurką przy galerii handlowej

Mateusz Bąk9 lipca 2020
fireshow-4748443_960_720

Wystartował Festiwal Teatrów Ulicznych

Mateusz Bąk7 lipca 2020
2019_08_20_skyway_festiwal_009

Skyway Festival z nową lokalizacją i formułą!

Mateusz Bąk17 czerwca 2020
cinema-4213751_1920

W Domu Mikołaja Kopernika rusza kino 4D

Mateusz Bąk12 czerwca 2020
torun-4863425_1920

Przed nami Toruńska Noc Muzeów! [PROGRAM]

Mateusz Bąk9 czerwca 2020
torun_dron_jordanki_slawek-kowalski

Letnie Kino przy CKK Jordanki

Mateusz Bąk5 czerwca 2020