fbpx
Kultura zapowiedzi

Teatr Horzycy rozpoczyna nowy sezon. Jakie czekają nas premiery?

(fot. materiały prasowe)
Teatr Horzycy rozpoczyna nowy sezon. Jakie czekają nas premiery?
Mateusz Bąk
REAKCJE

28 września Teatr im. Williama Horzycy w Toruniu rozpocznie sezon teatralny 2019/2020! Przedstawiamy wszystkie zaplanowane premiery

Sezon rozpoczniemy od znakomitej sztuki Janusza Głowackiego w reżyserii Macieja Marczewskiego. „Antygona w Nowym Jorku” to błyskotliwa i poruszająca tragikomedia o społecznym wykluczeniu oraz niezbywalnym prawie do walki o swoją tożsamość i godność.

14 grudnia natomiast odbędzie się premiera spektaklu „Jezus przyszedł” wyreżyserowanego przez Tomasza Mana. Sztuka będzie domknięciem tematu Boga poruszanego w ostatnich sezonach intensywnie na deskach naszego teatru. Tomasz Man przenosi akcję Ewangelii w czasy współczesne, stawiając pytanie o obecność Jezusa Chrystusa w świecie dzisiejszym i konfrontację jego nauki z kondycją naszych czasów.

Rok 2020 rozpoczniemy spektaklem „Alicja w krainie czarów” w reżyserii Pawła Paszty (premiera 18 stycznia). Choć sztuka kierowana jest przede wszystkim do najmłodszych widzów, ukazany w nim świat może stać się uniwersalny i wciągający również dla dorosłych. Kto z nas nie jest bowiem wciąż dzieckiem – choćby w najmniejszym stopniu? To jedna z ważniejszych w historii literatury opowieść o fantastycznej podróży w świat pełen ironii i metafory również naszej współczesnej rzeczywistości.

22 lutego odbędzie się premiera sztuki na podstawie „Gargantui i Patagruela”, w której współcześni młodzi twórcy, pod kierunkiem nagrodzonego na festiwalu Pierwszy Kontakt Jakuba Skrzywanka, przedstawią rolę błazna w dobie social-mediów. Będzie to koprodukcja z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Z kolei premiera, którą zaplanowano na 28 marca –  „Thelma i Louise”  jest inicjatywą dwóch aktorek – Jolanty Teski i Mirosławy Sobik, które wcielą się w postaci z kultowego filmu Ridleya Scotta, by wyruszyć w podróż, po której nic już nie będzie takie samo. Spektakl będzie grany w nowej przestrzeni w dawnej kotłowni Teatru i ma stanowić połączenie teatralnej inscenizacji z rockowym koncertem. W marcu zobaczymy również inscenizację kultowej „Kariery Nikodema Dyzmy” Piotra Ratajczaka. 

Kolejna ważna data nowego sezonu teatralnego to 18 kwietnia. Wówczas odbędzie się premiera sztuki „Cholernie mocna miłość” według powieści Lutza van Dijka, opartej na wydarzeniach z Torunia z czasów II wojny światowej. Reżyserka Aleksandra Jakubczak i dramaturg Krzysztof Szekalski zaprezentują historię tragicznej, homoseksualnej miłości.

Teatr Horzycy zaplanował również liczne wydarzenia towarzyszące repertuarowi, związane ze stuleciem polskiego teatru. Wśród nich otwarte czytania z publicznością, działania edukacyjne (wykłady, debaty), działania w przestrzeni miejskiej, konkursy, wystawy, wydawnictwa i inne projekty twórcze. Do współorganizacji obchodów zapraszamy grupę partnerów związanych z historią teatru w Toruniu miejscem funkcjonowania lub charakterem zbiorów.

W 2020 roku odbędzie się także 25. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt (23-29 maja). Możemy także spodziewać się kontynuacji dotychczasowych inicjatyw jak „Salon Poezji”, kabaret „Loża Kopernika”, czytania performatywne, projekt „Polsko-litewsko-białoruskie warsztaty dramaturgiczne” oraz działania edukacyjne. Będą to takie cykle jak: „Teatr bliżej”, „Poznaj teatr!”, „Teatr i Rodzina”, „Niedziela a Teatrze”, „EDUAKCJE”, „Program działań dla nauczycieli”, „Święto ulicy Wilama Horzycy” czy „Teatralna Akademia Seniora”.

Teatr będzie również dalej realizować projekty „Oczy otwarte – spektakle z audio-deskrypcją i warsztatami” oraz „Demokracja”, czyli cykl warsztatów dla młodzieży.

źródło: teatr.torun.pl

Kultura zapowiedzi
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Kultura zapowiedzi

IMG_0323

Symfoniczna salsa na Dzień Kobiet

Mateusz Bąk6 marca 2020
dd

W Jordankach wystąpi ceniony skrzypek

Mateusz Bąk17 lutego 2020
85116703_2738810429528228_6301700218555465728_o

“Parasite” w ramach spotkań filozoficznych z filmem

Mateusz Bąk17 lutego 2020
Dwór_Artusa_1889-1891_Toruń_Rynek_Staromiejski_6_1-1000x600

Dom Muz dołączy do Dworu Artusa

Mateusz Bąk14 stycznia 2020
rw

Robbie Williams wystąpi w Jordankach! Co z biletami?

Mateusz Bąk27 listopada 2019
RW

HIT! W Toruniu wystąpi Robbie Williams!

Mateusz Bąk22 listopada 2019
797px-Theme-music-obywatel-gc-grzegorz-ciechowski-graphic-74968

Galeria Rusz upamiętni Grzegorza Ciechowskiego

Mateusz Bąk18 listopada 2019
QT9_R_00331-1024x805

Quentin Tarantino odwiedzi Toruń! Odbierze nagrodę Camerimage

Mateusz Bąk31 października 2019
1620px-Organek_2016-05-21_20-36-6

Tak Brzmi Miasto: Tomasz Organek gościem finałowego spotkania

Mateusz Bąk17 października 2019