fbpx
Kultura zapowiedzi

Teatr Horzycy rozpoczyna nowy sezon. Jakie czekają nas premiery?

(fot. materiały prasowe)
Teatr Horzycy rozpoczyna nowy sezon. Jakie czekają nas premiery?
Mateusz Bąk
REAKCJE

28 września Teatr im. Williama Horzycy w Toruniu rozpocznie sezon teatralny 2019/2020! Przedstawiamy wszystkie zaplanowane premiery

Sezon rozpoczniemy od znakomitej sztuki Janusza Głowackiego w reżyserii Macieja Marczewskiego. „Antygona w Nowym Jorku” to błyskotliwa i poruszająca tragikomedia o społecznym wykluczeniu oraz niezbywalnym prawie do walki o swoją tożsamość i godność.

14 grudnia natomiast odbędzie się premiera spektaklu „Jezus przyszedł” wyreżyserowanego przez Tomasza Mana. Sztuka będzie domknięciem tematu Boga poruszanego w ostatnich sezonach intensywnie na deskach naszego teatru. Tomasz Man przenosi akcję Ewangelii w czasy współczesne, stawiając pytanie o obecność Jezusa Chrystusa w świecie dzisiejszym i konfrontację jego nauki z kondycją naszych czasów.

Rok 2020 rozpoczniemy spektaklem „Alicja w krainie czarów” w reżyserii Pawła Paszty (premiera 18 stycznia). Choć sztuka kierowana jest przede wszystkim do najmłodszych widzów, ukazany w nim świat może stać się uniwersalny i wciągający również dla dorosłych. Kto z nas nie jest bowiem wciąż dzieckiem – choćby w najmniejszym stopniu? To jedna z ważniejszych w historii literatury opowieść o fantastycznej podróży w świat pełen ironii i metafory również naszej współczesnej rzeczywistości.

22 lutego odbędzie się premiera sztuki na podstawie „Gargantui i Patagruela”, w której współcześni młodzi twórcy, pod kierunkiem nagrodzonego na festiwalu Pierwszy Kontakt Jakuba Skrzywanka, przedstawią rolę błazna w dobie social-mediów. Będzie to koprodukcja z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Z kolei premiera, którą zaplanowano na 28 marca –  „Thelma i Louise”  jest inicjatywą dwóch aktorek – Jolanty Teski i Mirosławy Sobik, które wcielą się w postaci z kultowego filmu Ridleya Scotta, by wyruszyć w podróż, po której nic już nie będzie takie samo. Spektakl będzie grany w nowej przestrzeni w dawnej kotłowni Teatru i ma stanowić połączenie teatralnej inscenizacji z rockowym koncertem. W marcu zobaczymy również inscenizację kultowej „Kariery Nikodema Dyzmy” Piotra Ratajczaka. 

Kolejna ważna data nowego sezonu teatralnego to 18 kwietnia. Wówczas odbędzie się premiera sztuki „Cholernie mocna miłość” według powieści Lutza van Dijka, opartej na wydarzeniach z Torunia z czasów II wojny światowej. Reżyserka Aleksandra Jakubczak i dramaturg Krzysztof Szekalski zaprezentują historię tragicznej, homoseksualnej miłości.

Teatr Horzycy zaplanował również liczne wydarzenia towarzyszące repertuarowi, związane ze stuleciem polskiego teatru. Wśród nich otwarte czytania z publicznością, działania edukacyjne (wykłady, debaty), działania w przestrzeni miejskiej, konkursy, wystawy, wydawnictwa i inne projekty twórcze. Do współorganizacji obchodów zapraszamy grupę partnerów związanych z historią teatru w Toruniu miejscem funkcjonowania lub charakterem zbiorów.

W 2020 roku odbędzie się także 25. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt (23-29 maja). Możemy także spodziewać się kontynuacji dotychczasowych inicjatyw jak „Salon Poezji”, kabaret „Loża Kopernika”, czytania performatywne, projekt „Polsko-litewsko-białoruskie warsztaty dramaturgiczne” oraz działania edukacyjne. Będą to takie cykle jak: „Teatr bliżej”, „Poznaj teatr!”, „Teatr i Rodzina”, „Niedziela a Teatrze”, „EDUAKCJE”, „Program działań dla nauczycieli”, „Święto ulicy Wilama Horzycy” czy „Teatralna Akademia Seniora”.

Teatr będzie również dalej realizować projekty „Oczy otwarte – spektakle z audio-deskrypcją i warsztatami” oraz „Demokracja”, czyli cykl warsztatów dla młodzieży.

źródło: teatr.torun.pl

Kultura zapowiedzi
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Kultura zapowiedzi

photo_47161_1484549052_big

Ucho Prezesa w wersji teatralnej! Spektakl również w CKK Jordanki!

Mateusz Bąk15 września 2019
ballet-2124652_960_720

Rosyjski Klasyczny Balet wystąpi w CKK Jordanki!

Mateusz Bąk10 września 2019
mg_8707-1

Młodzi artyści na inaugurację 41. sezonu

Mateusz Bąk3 września 2019
ratusz_staromiejski_13503957561880-1000x600

Szczególna odsłona Toruńskiej Nocy Muzealnej

Mateusz Bąk3 września 2019
_DSC9878

Startuje Bella Skyway Festival! Co powinieneś wiedzieć?

Mateusz Bąk19 sierpnia 2019
harmonica_bridge9

Wirtuozi harmonijki pod pomnikiem Kopernika!

Mateusz Bąk16 sierpnia 2019
Bilbord_Galerii_Rusz_przy_CSW_w_Toruniu

Galeria Rusz obchodzi 20-lecie!

Mateusz Bąk24 lipca 2019
meditatiivista-menoa-lindeberg-kuva-heikki-tuuli06

Połączenie muzyki barokowej i… elektroniki! Wyjątkowy koncert w CKK Jordanki

Mateusz Bąk24 lipca 2019
celuloid-1_1-fot.-btw-photographers-maziarzrajter

Startuje 23. Międzynarodowy Festiwal “Nova Muzyka i Architektura”

Mateusz Bąk27 czerwca 2019