fbpx
Kultura zapowiedzi

Teatr Horzycy rozpoczyna nowy sezon. Jakie czekają nas premiery?

(fot. materiały prasowe)
Teatr Horzycy rozpoczyna nowy sezon. Jakie czekają nas premiery?
Mateusz Bąk
REAKCJE

28 września Teatr im. Williama Horzycy w Toruniu rozpocznie sezon teatralny 2019/2020! Przedstawiamy wszystkie zaplanowane premiery

Sezon rozpoczniemy od znakomitej sztuki Janusza Głowackiego w reżyserii Macieja Marczewskiego. „Antygona w Nowym Jorku” to błyskotliwa i poruszająca tragikomedia o społecznym wykluczeniu oraz niezbywalnym prawie do walki o swoją tożsamość i godność.

14 grudnia natomiast odbędzie się premiera spektaklu „Jezus przyszedł” wyreżyserowanego przez Tomasza Mana. Sztuka będzie domknięciem tematu Boga poruszanego w ostatnich sezonach intensywnie na deskach naszego teatru. Tomasz Man przenosi akcję Ewangelii w czasy współczesne, stawiając pytanie o obecność Jezusa Chrystusa w świecie dzisiejszym i konfrontację jego nauki z kondycją naszych czasów.

Rok 2020 rozpoczniemy spektaklem „Alicja w krainie czarów” w reżyserii Pawła Paszty (premiera 18 stycznia). Choć sztuka kierowana jest przede wszystkim do najmłodszych widzów, ukazany w nim świat może stać się uniwersalny i wciągający również dla dorosłych. Kto z nas nie jest bowiem wciąż dzieckiem – choćby w najmniejszym stopniu? To jedna z ważniejszych w historii literatury opowieść o fantastycznej podróży w świat pełen ironii i metafory również naszej współczesnej rzeczywistości.

22 lutego odbędzie się premiera sztuki na podstawie „Gargantui i Patagruela”, w której współcześni młodzi twórcy, pod kierunkiem nagrodzonego na festiwalu Pierwszy Kontakt Jakuba Skrzywanka, przedstawią rolę błazna w dobie social-mediów. Będzie to koprodukcja z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Z kolei premiera, którą zaplanowano na 28 marca –  „Thelma i Louise”  jest inicjatywą dwóch aktorek – Jolanty Teski i Mirosławy Sobik, które wcielą się w postaci z kultowego filmu Ridleya Scotta, by wyruszyć w podróż, po której nic już nie będzie takie samo. Spektakl będzie grany w nowej przestrzeni w dawnej kotłowni Teatru i ma stanowić połączenie teatralnej inscenizacji z rockowym koncertem. W marcu zobaczymy również inscenizację kultowej „Kariery Nikodema Dyzmy” Piotra Ratajczaka. 

Kolejna ważna data nowego sezonu teatralnego to 18 kwietnia. Wówczas odbędzie się premiera sztuki „Cholernie mocna miłość” według powieści Lutza van Dijka, opartej na wydarzeniach z Torunia z czasów II wojny światowej. Reżyserka Aleksandra Jakubczak i dramaturg Krzysztof Szekalski zaprezentują historię tragicznej, homoseksualnej miłości.

Teatr Horzycy zaplanował również liczne wydarzenia towarzyszące repertuarowi, związane ze stuleciem polskiego teatru. Wśród nich otwarte czytania z publicznością, działania edukacyjne (wykłady, debaty), działania w przestrzeni miejskiej, konkursy, wystawy, wydawnictwa i inne projekty twórcze. Do współorganizacji obchodów zapraszamy grupę partnerów związanych z historią teatru w Toruniu miejscem funkcjonowania lub charakterem zbiorów.

W 2020 roku odbędzie się także 25. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt (23-29 maja). Możemy także spodziewać się kontynuacji dotychczasowych inicjatyw jak „Salon Poezji”, kabaret „Loża Kopernika”, czytania performatywne, projekt „Polsko-litewsko-białoruskie warsztaty dramaturgiczne” oraz działania edukacyjne. Będą to takie cykle jak: „Teatr bliżej”, „Poznaj teatr!”, „Teatr i Rodzina”, „Niedziela a Teatrze”, „EDUAKCJE”, „Program działań dla nauczycieli”, „Święto ulicy Wilama Horzycy” czy „Teatralna Akademia Seniora”.

Teatr będzie również dalej realizować projekty „Oczy otwarte – spektakle z audio-deskrypcją i warsztatami” oraz „Demokracja”, czyli cykl warsztatów dla młodzieży.

źródło: teatr.torun.pl

Kultura zapowiedzi
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Kultura zapowiedzi

DSC0861-1000x600

Ruszyła sprzedaż biletów na Auto Skyway Festival

Mateusz Bąk31 lipca 2020
mrfilak

Przed nami finał Festiwalu pod Gwiazdami

Mateusz Bąk23 lipca 2020
cinema-4213751_1920

Kina wznawiają działalność!

Mateusz Bąk22 lipca 2020
popcorn-1085072_1920

Kino pod chmurką przy galerii handlowej

Mateusz Bąk9 lipca 2020
fireshow-4748443_960_720

Wystartował Festiwal Teatrów Ulicznych

Mateusz Bąk7 lipca 2020
2019_08_20_skyway_festiwal_009

Skyway Festival z nową lokalizacją i formułą!

Mateusz Bąk17 czerwca 2020
cinema-4213751_1920

W Domu Mikołaja Kopernika rusza kino 4D

Mateusz Bąk12 czerwca 2020
torun-4863425_1920

Przed nami Toruńska Noc Muzeów! [PROGRAM]

Mateusz Bąk9 czerwca 2020
torun_dron_jordanki_slawek-kowalski

Letnie Kino przy CKK Jordanki

Mateusz Bąk5 czerwca 2020