fbpx
Kultura zapowiedzi

Uczta dla miłośników muzyki chóralnej – przed nami Festiwal PER MUSICAM AD ASTRA

W wydarzeniu weźmie udział m.in. zespół z Filipin (fot. materiały organizatorów)
Uczta dla miłośników muzyki chóralnej – przed nami Festiwal PER MUSICAM AD ASTRA
Mateusz Bąk
REAKCJE

Przed nami VII Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Chóralny im. M. Kopernika PER MUSICAM AD ASTRA! Wydarzenie odbędzie się 29 czerwca – 3 lipca w Toruniu i Chełmży

W tym roku udział wezmą zespoły z Filipin, Indonezji, Litwy, Łotwy, Malezji, Polski, RPA, Tajwanu i USA. Program obejmuje przesłuchania konkursowe i koncerty festiwalowe z udziałem chórów, zwieńczone konkursem o Grand Prix im. Mikołaja Kopernika w wysokości 5000 euro. Wśród festiwalowych wydarzeń dwa zasługują na szczególną uwagę.

1 lipca w Sali Wielkiej Dworu Artusa wystąpi zespół proMODERN z programem „proMODERN shakespired” ukazującym muzykę polskich kompozytorów inspirowaną twórczością Szekspira. Koncert organizowany w ramach obchodów 20-lecia Samorządu Województwa. proMODERN zyskał wielkie uznanie w środowisku muzycznym, zdobywał nagrody na konkursach międzynarodowych i otrzymuje wiele znakomitych recenzji. Zespół może ponadto poszczycić się czterema nagrodami polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk.

Kolejnym wydarzeniem organizowanym w ramach Festiwalu jest koncert „Swingujące kuranty – prząśniczka w opałach” inspirowany twórczością Stanisława Moniuszki. 29 czerwca publiczność usłyszeć będzie mogła jazzowe aranżacje zrealizowane przez Jarka Kostkę – aranżera i pianistę jazzowego, które wykonają Jarek Kostka Quartet w składzie: Jarek Kostka – fortepian, Jan Adamczewski – saksofon, Waldemar Franczyk – perkusja, Piotr “Max” Wiśniewski – kontrabas oraz Chór Astrolabium, Orkiestra Kameralna Filharmonii Pomorskiej Capella Bydgostiensis, Joanna Czajkowska – śpiew, Kinga Litowska – dyrygent i przygotowanie chóru.

Połączenie XIX-wiecznej muzyki i tekstów ze stylistyką jazzową i oryginalnym aparatem wykonawczym będzie niewątpliwie ciekawą propozycją koncertu dla mieszkańców Torunia. Jednocześnie organizatorzy będą mieli okazję włączyć się w ogólnopolskie obchody 200. urodzin Moniuszko, przybliżając twórczość tego kompozytora w atrakcyjny i przystępny sposób szerokiemu gronu publiczności, nie rezygnując przy tym z dużej wartości artystycznej.

Na wszystkie koncerty i przesłuchania konkursowe wstęp wolny, jedynie na koncert inauguracyjny i dwa koncerty specjalne obowiązują bezpłatne wejściówki, które będą do odbioru w kasie Dworu Artusa w dni powszednie w godz. 12-18 oraz – pod warunkiem dostępności miejsc – przed koncertem. Szczegóły znajdziecie TUTAJ oraz TUTAJ.

Wydarzenie organizowane jest przez toruńskie Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chóralnej „Astrolabium”, zaś współorganizowane przez niemiecką agencję Meeting Music oraz Stowarzyszenie Tumska 14 z siedzibą w Chełmży.

Patronatem honorowym objął je Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydent Miasta Torunia, Burmistrz Miasta Chełmży oraz Narodowe Centrum Kultury, natomiast patronatem medialnym m.in. redakcja ChilliToruń. Wydarzenie współfinansowane jest z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz budżetu Gminy Miasta Toruń i z budżetu Gminy. Miasta Chełmży. Głównym Sponsorem Festiwalu jest Krajowa Spółka Cukrowa S.A.

PMAA2019Afisz

Kultura zapowiedzi
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Kultura zapowiedzi

IMG_0323

Symfoniczna salsa na Dzień Kobiet

Mateusz Bąk6 marca 2020
dd

W Jordankach wystąpi ceniony skrzypek

Mateusz Bąk17 lutego 2020
85116703_2738810429528228_6301700218555465728_o

“Parasite” w ramach spotkań filozoficznych z filmem

Mateusz Bąk17 lutego 2020
Dwór_Artusa_1889-1891_Toruń_Rynek_Staromiejski_6_1-1000x600

Dom Muz dołączy do Dworu Artusa

Mateusz Bąk14 stycznia 2020
rw

Robbie Williams wystąpi w Jordankach! Co z biletami?

Mateusz Bąk27 listopada 2019
RW

HIT! W Toruniu wystąpi Robbie Williams!

Mateusz Bąk22 listopada 2019
797px-Theme-music-obywatel-gc-grzegorz-ciechowski-graphic-74968

Galeria Rusz upamiętni Grzegorza Ciechowskiego

Mateusz Bąk18 listopada 2019
QT9_R_00331-1024x805

Quentin Tarantino odwiedzi Toruń! Odbierze nagrodę Camerimage

Mateusz Bąk31 października 2019
1620px-Organek_2016-05-21_20-36-6

Tak Brzmi Miasto: Tomasz Organek gościem finałowego spotkania

Mateusz Bąk17 października 2019