fbpx
Lifestyle

Co zniechęca do starań o polskie obywatelstwo? Może bariera językowa?

(fot. Materiały Partnera)
Co zniechęca do starań o polskie obywatelstwo? Może bariera językowa?
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Polski język nie należy do tych najłatwiejszych, co zgodnie przyznają wszyscy cudzoziemcy, którzy z różnych przyczyn starają się go nauczyć. Tymczasem nie ma rady. Każdy, kto chce dzięki decyzji wojewody móc włożyć do kieszeni swój własny polski paszport, musi nim władać o określonym w przepisach poziomie. Czy przekładać się to może na ilość starań o zdobycie naszego obywatelstwa

Polskie obywatelstwo nie wszystkim jest potrzebne

Przed sześcioma laty, w 2012 roku weszła w życie nowa ustawa o obywatelstwie polskim, która zastąpiła tą z 1962 roku. Wydawać by się mogło, że wraz z nowymi przepisami, dużo większa niż do tamtej pory część mieszkających w Polsce cudzoziemców będzie chciała uzyskać polskie obywatelstwo. Procedury stały się wyraźnie łatwiejsze, bardziej zrozumiałe i związane z konkretnymi warunkami. Pojawiła się możliwość odwołania się od niekorzystnej decyzji wydanej przez wojewodę, który stwierdził, że w danym przypadku nie spełniono koniecznych warunków. Wreszcie, zlikwidowano kłopotliwą dla wielu konieczność zrzeczenia się obywatelstwa innego państwa. Tymczasem, pewien wzrost odnotowano, jednak był on niewielki. Zarówno przed jak i po zmianach, o nasz paszport ubiegało się rocznie po kilka tysięcy osób.

Pomijając nawet falę pracowników ze wschodu z ostatnich lat, nadal bardzo wielu cudzoziemców mieszkało w Polsce nawet wiele lat na podstawie czasowych lub stałych zezwoleń i nie kwapiło się do zmiany tego stanu rzeczy. Niekiedy wskazuje się na to, że choć procedury uległy uproszczeniu, to korzyści płynące ze stania się obywatelem nadal pozostały nie dla wszystkich dość jasne. Przez lata nie formułowano jasnego i słyszalnego komunikatu, np. choćby do z naszego punktu widzenia cenniejszych grup społecznych, jak dający szansę asymilacji wykwalifikowani pracownicy.

Bez certyfikatu nie wolno nawet wojewodzie

Niekiedy wskazuje się, że jedną z barier może być wprowadzenie, zdaniem niektórych, kłopotliwego wymogu, jak obowiązuje przy uznaniu obywatelstwa przez wojewodę. Jest to konieczność posiadania certyfikatu potwierdzającego znajomość języka polskiego na poziomie B1. Można go uzyskać zdając płatny egzamin organizowany przez Państwową Komisję Poświadczania Znajomości Języka Polskiego Jako Obcego. Jedyna możliwość jego obejścia to uzyskanie certyfikatu na podstawie dokumentów z polskiej szkoły – jednak z wiadomych przyczyn tylko część obcokrajowców ma taką możliwość. Wymogu znajomości języka nie ma w przypadku nadania obywatelstwa przez prezydenta, jest to jednak droga bardziej długotrwała. Czy należy więc uważać, że warunku tego nie powinno być? Język jest jedną z podstaw kultury, która z kolei ma znaczenie praktyczne, pozwala istnieć spójnej wspólnocie. Może więc należy sobie i innym uświadomić po prostu jej wartość?

Oczywiście – w jakimś zakresie kłopotliwe mogą być same formalności, a także kwestia oceny różnych indywidualnych przypadków, rodzących wątpliwości o szanse powodzenia wniosku. Tutaj jednak z pomocą przychodzą fachowcy, tacy jak ci z Visa and Work, którzy trudnią się pomocą przy wszelkich procedurach związanych z legalizacją pobytu i pracy obcokrajowców. Problemem nie musi być więc ani zebranie dokumentacji, ani przejście przez wszystkie stadia procedury, w czym każdego może wspomóc wyspecjalizowany pełnomocnik. A zatem co właściwie stoi na przeszkodzie?

Więcej w dziale Lifestyle

pexels-anastasia-shuraeva-5495066

Koszty użytkowania odżelaziacza wody – czy to jest drogie?

Redakcja ChilliTorun.pl31 maja 2021
05 - berendsen - urządzenia toaletowe ZEWN

Toalety w obiektach publicznych. Jak zapewnić swoim gościom higieniczne warunki?

Redakcja ChilliTorun.pl19 maja 2021
10. murrano - Prezent na Dzień Matki

Oryginalne inspiracje prezentowe: kupujemy prezent na Dzień Matki

Redakcja ChilliTorun.pl19 maja 2021
08 - westwatches - zegarki Bulova

Jak dobrać zegarek klasyczny do garnituru? Poznaj powszechnie obowiązujące zasady

Redakcja ChilliTorun.pl19 maja 2021
courier-1214227_1280

Robot przyniesie paczkę w zastępstwie kuriera

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
people-2537324_1280

Najważniejsze wskazówki dotyczące zdrowego snu

Redakcja ChilliTorun.pl6 maja 2021
kremowy-pawilon-do-ogrodu-ibiza-3-x-4-m-z-zaslonami-i-moskitiera

Pawilony ogrodowe kontra altany – sprawdzamy co wybrać

Redakcja ChilliTorun.pl29 kwietnia 2021
maszyny

Popularne gry kasynowe dla początkujących

Redakcja ChilliTorun.pl11 marca 2021
photo-1495197359483-d092478c170a

Jak zadbać o wysoki komfort snu?

Redakcja ChilliTorun.pl10 marca 2021