fbpx
Lifestyle

Impregnujesz drewno na budowę sam, czy kupisz gotowe drewno?

(fot. Materiały Zewnętrzne)
Impregnujesz drewno na budowę sam, czy kupisz gotowe drewno?
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Pozornie wydaje się, że to oczywiste: większy budżet pozwala kupić już zaimpregnowany materiał, a przy mniejszym trzeba poświęcić na to własny czas i samemu kupić impregnat do drewna. Tymczasem jest nieco inaczej. Nie zawsze zaimpregnowane drewno będzie tańsze i niekoniecznie w tartaku można liczyć na lepszy efekt.

Czy warto zapłacić komuś za impregnację?

Jeśli nie masz czasu i chcesz szybko zacząć budowę, to oczywiście odpowiedź jest prosta. Kup gotowe, zaimpregnowane drewno w charakterystycznym zielonym kolorze, by mieć ten problem z głowy. To się opłaca, jeśli znasz w okolicy zaprzyjaźniony skład drewna i ufasz, że zrobią to lepiej od Ciebie.

Jeśli jednak nie znasz nikogo w danej okolicy, łatwo źle wybrać dostawcę drewna. Kupując od anonimowej firmy z sieci lub z nieznanego tartaku, ryzykujesz, że:

  • drewno będzie świeże, przez co niższej jakości i mniej chłonne.

  • Użyto mało impregnatu do drewna.

  • Nie wiesz, jaki impregnat do drewna konstrukcyjnego został zastosowany.

Wiele osób dziwi się, gdy po dokonaniu obliczeń okazuje się, że zakup zaimpregnowanego drewna z tartaku jest tańszy niż zrobienie tego samemu. Jeśli różnica w cenie jest znaczna, każe to przypuszczać, że impregnat do drewna z tartaku nie był najwyższej jakości lub że stosowano go bardzo oszczędnie.

Plusy samodzielnej impregnacji drewna

Dlatego wiele osób decyduje się zaimpregnować drewno na własną rękę. Jeśli masz czas, jest to doskonałe rozwiązanie. Masz gwarancję, że efekt będzie odpowiedni. Możesz też dobrać wysokiej jakości impregnat: do drewna konstrukcyjnego, ognioochronny itp.

https://www.dekoratorium.pl/pl/Przeznaczenie/Rodzaj-typ-podloza/Drewno/Drewno-konstrukcyjne/c/b2c-drewno-konstrukcyjne

Jeśli wolisz ekologiczne rozwiązania, wybierz naturalny pokost lniany i dokładnie nasącz nim drewno. Będziesz pewny, że nie dodano do niego żadnych sztucznych dodatków, co ważne np. w domach z gliny i słomy.

Minusy impregnowania na własną rękę

Niestety impregnowanie drewna samemu ma też wady. Potrzebujesz do tego sporo czasu i miejsca. Poza mniej efektywną metodą natryskową (np. z plecaka z wężem pod ciśnieniem) najpopularniejsze jest moczenie drewna w roztworze impregnatu.

Trudno znaleźć takie miejsce, do którego zmieści się kilkumetrowa więźba. Poza tym, jak już wiesz, impregnacja na własną rękę jest droższa. Jeśli nie znasz się na impregnatach i nie masz czasu wybierać, zlecając to komuś, zaoszczędzisz sobie sporo kłopotu.

Zanim podejmiesz decyzję

Jak widać, odpowiedź na pytanie, jaki impregnat do drewna konstrukcyjnego wybrać i czy nanosić go samemu, czy nie, nie jest prosta. W niektórych tartakach możesz mieć kontrolę nad całym procesem – zobaczyć, gdzie i jak drewno nasiąka impregnatem, a nawet kupić własny. Z drugiej strony: co z tego, że impregnujesz na miejscu u siebie na budowie, jeśli robi to za Ciebie ekipa, której nie do końca ufasz – efekt może być ten sam, co w mało zaufanym tartaku. To z uwagi na wszystkie te dylematy warto dobrze zastanowić się, zanim zdecydujesz, kto będzie impregnował Twoje drewno na więźby czy balustrady.

Więcej w dziale Lifestyle

domy-na-sprzedaz

Ogrzewanie podłogowe – plusy i minusy

Redakcja ChilliTorun.pl23 października 2020
pixabay.com

Nowe hulajnogi elektryczne od Xiaomi

Redakcja ChilliTorun.pl19 października 2020
pixabay.com

Duże linie lotnicze muszą przetrwać pandemię

Redakcja ChilliTorun.pl19 października 2020
pixabay.com

Smartfon integralną częścią dorastania?

Redakcja ChilliTorun.pl18 października 2020
pipes-4161383_1280

Rekuperacja – czyste powietrze cały rok

Redakcja ChilliTorun.pl1 października 2020
me-your-seo-fully

O wyższości White Hat SEO nad Black Hat SEO, czyli dlaczego warto być uczciwym

Redakcja ChilliTorun.pl18 września 2020
headphones-690685_1280

Sony WH-1000XM4 – słuchawki z górnej półki

Redakcja ChilliTorun.pl9 września 2020
tiktok-5064078_1280

Kto przejmie TikToka?

Redakcja ChilliTorun.pl6 września 2020
2. zbyszynskimeble - meble do sypialni na wymiar

Każdy moment jest dobry na metamorfozę sypialni. Zamów modne meble i ciesz się efektem!

Redakcja ChilliTorun.pl4 września 2020