fbpx
Lifestyle

Koszty użytkowania odżelaziacza wody – czy to jest drogie?

(fot. Materiały Zewnętrzne/Pexels)
Koszty użytkowania odżelaziacza wody – czy to jest drogie?
REAKCJE

Odżelaziacz wody kupuje się nie dla przyjemności, ale z konieczności. To urządzenie ma za zadanie oczyścić wodę czerpaną z własnego ujęcia z nadmiaru żelaza, które powoduje brzydkie zacieki na armaturze, szkodzi urządzeniom grzewczym i AGD oraz stopniowo niszczy instalację wodną. Odżelaziacz rozwiązuje ten problem od ręki, ale czy jego eksploatacja jest droga? Poznaj podstawowe koszty użytkowania odżelaziacza wody.

Wszystko zależy od rodzaju odżelaziacza

Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje odżelaziaczy wody:

  1. Odżelaziacz w zbiorniku ocynkowanym ze złożem kwarcowym i napowietrzaniem.
  2. Odżelaziacz automatyczny ze złożem katalitycznym lub katalityczno-jonowym, który nie wymaga wstępnego napowietrzania wody.

Oba rozwiązania są równie skuteczne, natomiast różnice widać właśnie w kosztach użytkowania. Tutaj sprawa jest dość prosta: jeśli priorytetem jest maksymalne ograniczenie wydatków na odżelazianie wody, to warto postawić na klasyczny model z napowietrzaniem lub automatyczny ze złożem niewymagającym stosowania regenerantów (koszt prądu jest pomijalny).

Odżelaziacz ze złożem kwarcowym i napowietrzaniem – coś dla oszczędnych

Takie odżelaziacze z wyglądu do złudzenia przypominają ocynkowane zbiorniki hydroforowe. Najczęściej mają pojemność 300 litrów i zasypuje się je złożem kwarcowym, które ma dużą zdolność absorbowania żelaza zawartego w wodzie (ale także równie problematycznego manganu). Aby usuwanie niechcianych związków było możliwe, woda musi zostać wstępnie napowietrzona, za co odpowiada specjalny aspirator.

Praca takiego odżelaziacza nie generuje wysokich kosztów, a wręcz można ich całkowicie uniknąć. Wszystko dzięki temu, że złoże kwarcowe regenerujemy wyłącznie przy użyciu wody poprzez płukanie. Powstające popłuczyny można wyprowadzać albo do kanalizacji, albo prosto na ogród i wykorzystać np. do podlewania trawnika – nie są one toksyczne.

Ponieważ nie wykorzystujemy tutaj ani chemicznego regenerantu, ani nie musimy odprowadzać ścieków do kanalizacji, to śmiało można napisać, że odżelaziacz ze złożem kwarcowym i napowietrzaniem jest bardzo tani w użytkowaniu. Takie rozwiązanie szczególnie poleca się do domów podłączonych do szamba, którego wywóz jest kosztowny – dzięki możliwości wylewania popłuczyn na ogród nie zwiększamy ilości produkowanych ścieków.

Ile kosztuje użytkowanie odżelaziacza automatycznego?

Jest to ściśle uzależnione od rodzaju zastosowanego złoża. Jeśli priorytetem jest utrzymanie możliwie jak najniższych kosztów, to zalecamy zakup odżelaziacza automatycznego ze złożem BIRM, o ile oczywiście są spełnione konkretne warunki (odpowiednie parametry wody). To złoże nie wymaga stosowania regenerantu, co znacząco obniża wydatki oraz pozwala wyprowadzać popłuczyny z regeneracji na ogród.

Zupełnie inaczej sytuacja ma się z popularnymi odżelaziaczami automatycznymi, w których zastosowano złoże typu np. Greensand Plus czy Crystal Right CR-100. Są to złoża przeznaczone do uzdatniania wody zawierającej bardzo duże ilości żelaza, ale jednocześnie wymagające stosowania regenerantu – nadmanganianu potasu (Greensad Plus) lub soli tabletkowej (Crystal Right CR-100).

Ile kosztuje użytkowanie takich odżelaziaczy? Największy koszt stanowi sam regenerant. I tak:

  • Greensand Plus – regeneracja złoża o pojemności 30 litrów wymaga zużycia około 100 gramów KMnO4. W miesiącu średnio przypadają 3 regeneracje. 1 kg nadmanganianu potasu kosztuje około 35 złotych, co daje nam 3,50 zł na 1 regenerację/10,50 zł miesięcznie.
  • Crystal Right CR-100 – tutaj średnio trzeba liczyć 25 kilogramów soli miesięcznie, czyli około 22 zł.

Jak widać tańszy w eksploatacji będzie odżelaziacz ze złożem Greensand Plus. W obu przypadkach popłuczyny wyprowadzamy do kanalizacji – jest to średnio około 150 litrów na 1 cykl, czyli do 450 litrów miesięcznie.

Koszty eksploatacji urządzenia do usunięcia żelaza z wody są oczywiście ważne, natomiast kluczowe jest to, aby filtr doskonale radził sobie z usuwaniem nadmiaru żelaza z wody. Tutaj niezbędne będzie prawidłowe dobranie urządzenia, co warto powierzyć ekspertom. Z takiej bezpłatnej pomocy można skorzystać w sklepie internetowym z odżelaziaczami www.sklep-hydros.pl.

Więcej w dziale Lifestyle

04. malajaponia - sam link

Gorące atrakcje Dolnego Śląska. Zobacz fantastyczne miejsca, które warto odwiedzić

Redakcja ChilliTorun.pl10 września 2021
03. beautymamasense - sam link

Skuteczne preparaty do walki z rozstępami. Znajdź najlepsze rozwiązanie z branży kosmetycznej!

Redakcja ChilliTorun.pl10 września 2021
d96037d8b7eff3206e47328b88850ed2

Szampon przeciw wypadaniu włosów – jak często go stosować?

Redakcja ChilliTorun.pl25 sierpnia 2021
kultowekonsoledogier-pamietasz

Kultowe konsole do gier – pamiętasz?

Redakcja ChilliTorun.pl5 sierpnia 2021
2. LUBDENT.COM.PL - LUBDENT

Nowoczesny gabinet dentystyczny nie obejdzie się bez profesjonalnego sprzętu

Redakcja ChilliTorun.pl14 lipca 2021
wideokonferencjejakwypascdobrze

Wideokonferencje – jak wypaść dobrze

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2021
nacovidzaszczepiszsiewaptece

Na COVID zaszczepisz się w aptece

Redakcja ChilliTorun.pl26 czerwca 2021
living-room-581073_1920

Stylowe meble amerykańskie nie tylko do salonu!

Redakcja ChilliTorun.pl15 czerwca 2021
05 - berendsen - urządzenia toaletowe ZEWN

Toalety w obiektach publicznych. Jak zapewnić swoim gościom higieniczne warunki?

Redakcja ChilliTorun.pl19 maja 2021