fbpx
Lifestyle

Koszty użytkowania odżelaziacza wody – czy to jest drogie?

(fot. Materiały Zewnętrzne/Pexels)
Koszty użytkowania odżelaziacza wody – czy to jest drogie?
REAKCJE

Odżelaziacz wody kupuje się nie dla przyjemności, ale z konieczności. To urządzenie ma za zadanie oczyścić wodę czerpaną z własnego ujęcia z nadmiaru żelaza, które powoduje brzydkie zacieki na armaturze, szkodzi urządzeniom grzewczym i AGD oraz stopniowo niszczy instalację wodną. Odżelaziacz rozwiązuje ten problem od ręki, ale czy jego eksploatacja jest droga? Poznaj podstawowe koszty użytkowania odżelaziacza wody.

Wszystko zależy od rodzaju odżelaziacza

Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje odżelaziaczy wody:

  1. Odżelaziacz w zbiorniku ocynkowanym ze złożem kwarcowym i napowietrzaniem.
  2. Odżelaziacz automatyczny ze złożem katalitycznym lub katalityczno-jonowym, który nie wymaga wstępnego napowietrzania wody.

Oba rozwiązania są równie skuteczne, natomiast różnice widać właśnie w kosztach użytkowania. Tutaj sprawa jest dość prosta: jeśli priorytetem jest maksymalne ograniczenie wydatków na odżelazianie wody, to warto postawić na klasyczny model z napowietrzaniem lub automatyczny ze złożem niewymagającym stosowania regenerantów (koszt prądu jest pomijalny).

Odżelaziacz ze złożem kwarcowym i napowietrzaniem – coś dla oszczędnych

Takie odżelaziacze z wyglądu do złudzenia przypominają ocynkowane zbiorniki hydroforowe. Najczęściej mają pojemność 300 litrów i zasypuje się je złożem kwarcowym, które ma dużą zdolność absorbowania żelaza zawartego w wodzie (ale także równie problematycznego manganu). Aby usuwanie niechcianych związków było możliwe, woda musi zostać wstępnie napowietrzona, za co odpowiada specjalny aspirator.

Praca takiego odżelaziacza nie generuje wysokich kosztów, a wręcz można ich całkowicie uniknąć. Wszystko dzięki temu, że złoże kwarcowe regenerujemy wyłącznie przy użyciu wody poprzez płukanie. Powstające popłuczyny można wyprowadzać albo do kanalizacji, albo prosto na ogród i wykorzystać np. do podlewania trawnika – nie są one toksyczne.

Ponieważ nie wykorzystujemy tutaj ani chemicznego regenerantu, ani nie musimy odprowadzać ścieków do kanalizacji, to śmiało można napisać, że odżelaziacz ze złożem kwarcowym i napowietrzaniem jest bardzo tani w użytkowaniu. Takie rozwiązanie szczególnie poleca się do domów podłączonych do szamba, którego wywóz jest kosztowny – dzięki możliwości wylewania popłuczyn na ogród nie zwiększamy ilości produkowanych ścieków.

Ile kosztuje użytkowanie odżelaziacza automatycznego?

Jest to ściśle uzależnione od rodzaju zastosowanego złoża. Jeśli priorytetem jest utrzymanie możliwie jak najniższych kosztów, to zalecamy zakup odżelaziacza automatycznego ze złożem BIRM, o ile oczywiście są spełnione konkretne warunki (odpowiednie parametry wody). To złoże nie wymaga stosowania regenerantu, co znacząco obniża wydatki oraz pozwala wyprowadzać popłuczyny z regeneracji na ogród.

Zupełnie inaczej sytuacja ma się z popularnymi odżelaziaczami automatycznymi, w których zastosowano złoże typu np. Greensand Plus czy Crystal Right CR-100. Są to złoża przeznaczone do uzdatniania wody zawierającej bardzo duże ilości żelaza, ale jednocześnie wymagające stosowania regenerantu – nadmanganianu potasu (Greensad Plus) lub soli tabletkowej (Crystal Right CR-100).

Ile kosztuje użytkowanie takich odżelaziaczy? Największy koszt stanowi sam regenerant. I tak:

  • Greensand Plus – regeneracja złoża o pojemności 30 litrów wymaga zużycia około 100 gramów KMnO4. W miesiącu średnio przypadają 3 regeneracje. 1 kg nadmanganianu potasu kosztuje około 35 złotych, co daje nam 3,50 zł na 1 regenerację/10,50 zł miesięcznie.
  • Crystal Right CR-100 – tutaj średnio trzeba liczyć 25 kilogramów soli miesięcznie, czyli około 22 zł.

Jak widać tańszy w eksploatacji będzie odżelaziacz ze złożem Greensand Plus. W obu przypadkach popłuczyny wyprowadzamy do kanalizacji – jest to średnio około 150 litrów na 1 cykl, czyli do 450 litrów miesięcznie.

Koszty eksploatacji urządzenia do usunięcia żelaza z wody są oczywiście ważne, natomiast kluczowe jest to, aby filtr doskonale radził sobie z usuwaniem nadmiaru żelaza z wody. Tutaj niezbędne będzie prawidłowe dobranie urządzenia, co warto powierzyć ekspertom. Z takiej bezpłatnej pomocy można skorzystać w sklepie internetowym z odżelaziaczami www.sklep-hydros.pl.

Więcej w dziale Lifestyle

05 - berendsen - urządzenia toaletowe ZEWN

Toalety w obiektach publicznych. Jak zapewnić swoim gościom higieniczne warunki?

Redakcja ChilliTorun.pl19 maja 2021
10. murrano - Prezent na Dzień Matki

Oryginalne inspiracje prezentowe: kupujemy prezent na Dzień Matki

Redakcja ChilliTorun.pl19 maja 2021
08 - westwatches - zegarki Bulova

Jak dobrać zegarek klasyczny do garnituru? Poznaj powszechnie obowiązujące zasady

Redakcja ChilliTorun.pl19 maja 2021
courier-1214227_1280

Robot przyniesie paczkę w zastępstwie kuriera

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
people-2537324_1280

Najważniejsze wskazówki dotyczące zdrowego snu

Redakcja ChilliTorun.pl6 maja 2021
kremowy-pawilon-do-ogrodu-ibiza-3-x-4-m-z-zaslonami-i-moskitiera

Pawilony ogrodowe kontra altany – sprawdzamy co wybrać

Redakcja ChilliTorun.pl29 kwietnia 2021
maszyny

Popularne gry kasynowe dla początkujących

Redakcja ChilliTorun.pl11 marca 2021
photo-1495197359483-d092478c170a

Jak zadbać o wysoki komfort snu?

Redakcja ChilliTorun.pl10 marca 2021
b5

Must have każdej kobiety – koszule damskie.

Redakcja ChilliTorun.pl8 marca 2021