fbpx
Lifestyle

Koszty użytkowania odżelaziacza wody – czy to jest drogie?

(fot. Materiały Zewnętrzne/Pexels)
Koszty użytkowania odżelaziacza wody – czy to jest drogie?
REAKCJE

Odżelaziacz wody kupuje się nie dla przyjemności, ale z konieczności. To urządzenie ma za zadanie oczyścić wodę czerpaną z własnego ujęcia z nadmiaru żelaza, które powoduje brzydkie zacieki na armaturze, szkodzi urządzeniom grzewczym i AGD oraz stopniowo niszczy instalację wodną. Odżelaziacz rozwiązuje ten problem od ręki, ale czy jego eksploatacja jest droga? Poznaj podstawowe koszty użytkowania odżelaziacza wody.

Wszystko zależy od rodzaju odżelaziacza

Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje odżelaziaczy wody:

  1. Odżelaziacz w zbiorniku ocynkowanym ze złożem kwarcowym i napowietrzaniem.
  2. Odżelaziacz automatyczny ze złożem katalitycznym lub katalityczno-jonowym, który nie wymaga wstępnego napowietrzania wody.

Oba rozwiązania są równie skuteczne, natomiast różnice widać właśnie w kosztach użytkowania. Tutaj sprawa jest dość prosta: jeśli priorytetem jest maksymalne ograniczenie wydatków na odżelazianie wody, to warto postawić na klasyczny model z napowietrzaniem lub automatyczny ze złożem niewymagającym stosowania regenerantów (koszt prądu jest pomijalny).

Odżelaziacz ze złożem kwarcowym i napowietrzaniem – coś dla oszczędnych

Takie odżelaziacze z wyglądu do złudzenia przypominają ocynkowane zbiorniki hydroforowe. Najczęściej mają pojemność 300 litrów i zasypuje się je złożem kwarcowym, które ma dużą zdolność absorbowania żelaza zawartego w wodzie (ale także równie problematycznego manganu). Aby usuwanie niechcianych związków było możliwe, woda musi zostać wstępnie napowietrzona, za co odpowiada specjalny aspirator.

Praca takiego odżelaziacza nie generuje wysokich kosztów, a wręcz można ich całkowicie uniknąć. Wszystko dzięki temu, że złoże kwarcowe regenerujemy wyłącznie przy użyciu wody poprzez płukanie. Powstające popłuczyny można wyprowadzać albo do kanalizacji, albo prosto na ogród i wykorzystać np. do podlewania trawnika – nie są one toksyczne.

Ponieważ nie wykorzystujemy tutaj ani chemicznego regenerantu, ani nie musimy odprowadzać ścieków do kanalizacji, to śmiało można napisać, że odżelaziacz ze złożem kwarcowym i napowietrzaniem jest bardzo tani w użytkowaniu. Takie rozwiązanie szczególnie poleca się do domów podłączonych do szamba, którego wywóz jest kosztowny – dzięki możliwości wylewania popłuczyn na ogród nie zwiększamy ilości produkowanych ścieków.

Ile kosztuje użytkowanie odżelaziacza automatycznego?

Jest to ściśle uzależnione od rodzaju zastosowanego złoża. Jeśli priorytetem jest utrzymanie możliwie jak najniższych kosztów, to zalecamy zakup odżelaziacza automatycznego ze złożem BIRM, o ile oczywiście są spełnione konkretne warunki (odpowiednie parametry wody). To złoże nie wymaga stosowania regenerantu, co znacząco obniża wydatki oraz pozwala wyprowadzać popłuczyny z regeneracji na ogród.

Zupełnie inaczej sytuacja ma się z popularnymi odżelaziaczami automatycznymi, w których zastosowano złoże typu np. Greensand Plus czy Crystal Right CR-100. Są to złoża przeznaczone do uzdatniania wody zawierającej bardzo duże ilości żelaza, ale jednocześnie wymagające stosowania regenerantu – nadmanganianu potasu (Greensad Plus) lub soli tabletkowej (Crystal Right CR-100).

Ile kosztuje użytkowanie takich odżelaziaczy? Największy koszt stanowi sam regenerant. I tak:

  • Greensand Plus – regeneracja złoża o pojemności 30 litrów wymaga zużycia około 100 gramów KMnO4. W miesiącu średnio przypadają 3 regeneracje. 1 kg nadmanganianu potasu kosztuje około 35 złotych, co daje nam 3,50 zł na 1 regenerację/10,50 zł miesięcznie.
  • Crystal Right CR-100 – tutaj średnio trzeba liczyć 25 kilogramów soli miesięcznie, czyli około 22 zł.

Jak widać tańszy w eksploatacji będzie odżelaziacz ze złożem Greensand Plus. W obu przypadkach popłuczyny wyprowadzamy do kanalizacji – jest to średnio około 150 litrów na 1 cykl, czyli do 450 litrów miesięcznie.

Koszty eksploatacji urządzenia do usunięcia żelaza z wody są oczywiście ważne, natomiast kluczowe jest to, aby filtr doskonale radził sobie z usuwaniem nadmiaru żelaza z wody. Tutaj niezbędne będzie prawidłowe dobranie urządzenia, co warto powierzyć ekspertom. Z takiej bezpłatnej pomocy można skorzystać w sklepie internetowym z odżelaziaczami www.sklep-hydros.pl.

Więcej w dziale Lifestyle

chairs-g4eb6983e7_1280

Lampa podłogowa zapewnia nastrój w salonie i sypialni

Redakcja ChilliTorun.pl26 lipca 2022
główne_petsittter-pethomer-torun(2)

Co zrobić z psem w wakacje?

Redakcja ChilliTorun.pl11 lipca 2022
6e3f1ceebbac4db07e6ddac808127647

Jaki kolor męskich spodenek jeansowych wybrać latem? Sprawdź nasze propozycje

Redakcja ChilliTorun.pl6 czerwca 2022
a7

W jakie elementy warto wyposażyć akwarium?

Redakcja ChilliTorun.pl29 maja 2022
1

Eleganckie marynarki – czy pasują do każdej stylizacji?

Redakcja ChilliTorun.pl25 maja 2022
Portrait of traveler woman relaxing and peacefully sleeping with sleep mask at hotel room. Travel concept.

Sen wolnofalowy – co to jest?

Redakcja ChilliTorun.pl16 maja 2022
06 - MURRANO - wieszak na krawaty do szafy

Krawat – dodatek wszech czasów. O nieprzemijalności tego elementu w modzie

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2022
06 - OWDTECH - link do strony

Wybierając mądrze. O oświetleniu w domu

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2022
główne_FordMustangGT

Gokart na pedały – czy to dobry pomysł na prezent dla dziecka?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022