fbpx
Lifestyle

Minimalizm a styl industrialny

fot. Materiały Zewnętrzne
Minimalizm a styl industrialny
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Prawie wszyscy jesteśmy przebodźcowani, obecnie świat oferuje nam tak dużo, że nasz mózg nie jest w stanie odebrać i prawidłowo zinterpretować wszystkich dopływających do nas sygnałów. Stąd też coraz większa popularność minimalizmu.

Minimalizm co to jest?

Minimalizm to celowe i świadome ograniczenie posiadania zarówno rzeczy materialnych, jak i wirtualnych do akceptowalnego minimum. Radykaliści, którzy zawsze znajdą się w jakiejś idei, twierdzą nawet, że to posiadanie minimalnej ilości rzeczy niezbędnej do przeżycia. My jednak nie będziemy zajmować się tym odłamem, a raczej trendem mającym na celu uspokoić i ułatwić życie człowieka w XXI wieku.

Minimalizm to jednak nie ascetyzm, to nie próba przeżycia bez posiadania, a raczej potrzeba znacznego ograniczenia posiadania rzeczy nadmiarowych. Posiadania zamiast dziesięciu par butów trzech, ale porządnych, zamiast trzydziestu par majtek siedmiu, ale dobrej jakości, zamiast 50 darmowych aplikacji w telefonie pięciu płatnych, ale dobrze przemyślanych i idealnie pasujących do naszych potrzeb.

kitchen-1687121_1920

Co to jest styl industrialny?

Styl industrialny inaczej zwany przemysłowym to trend w budownictwie, który pojawił się wraz z rewolucją przemysłową. Charakteryzuje się prostotą i oszczędnością formy, ale przede wszystkim użytecznością. Niegdyś zarezerwowany jedynie dla budownictwa przemysłowego, obecnie chętnie wykorzystywany w budowie nowoczesnych domów. Z powodzeniem znalazł też zastosowanie w samym wystroju wnętrz.

Minimalizm a styl Przemysłowy

Podczas przygotowywania pewnego projektu, trafiłem na sklep e-promag.pl poznańskiej firmy Promag S.A. podczas przeglądania ich oferty przyszedł mi do głowy pomysł połączenia klasycznego stylu industrialnego z nowoczesnymi meblami, które pierwotnie mają zastosowanie w przestrzeniach przemysłowych i biurowych. Okazało się, że ich jakość, ergonomia i trwałość często przewyższa te dostępne w produktach sieciowych. Tak więc idealnie nadają się do funkcjonalnych projektów minimalistycznych.

Jak to zrobić z sensem?

Sposobów jest kilka, od zaprojektowania całego domu w stylu przemysłowym, aż po wyodrębnienie tylko jednego pomieszczenia w blokowym mieszkaniu, które będzie się nim charakteryzowało. Nie ma żadnych ograniczeń z wyjątkiem jednego. Spójności. Zaprojektowanie pomieszczenia, w którym styl industrialny będzie się mieszał z innymi bardziej klasycznymi stylami, jest niezwykle trudne i bardzo ryzykowne, więc najlepiej trzymać się jednego kierunku.

Od czego zacząć?

Jeżeli nie masz praktyki, a nie chcesz zatrudniać projektanta specjalizującego się w takim stylu, to najlepiej zacząć od czegoś małego. Dobrym treningiem będzie urządzenie gabinetu lub prywatnego biura. To przestrzeń, która wiele wybacza, jest stosunkowo prosta i tania w wyposażeniu, a wszelkie błędy zazwyczaj zostaną niezauważalne. Po przygotowaniu projektu opartego na minimalnych wymaganiach, tak by być zgodnym z ideą minimalizmu, czas przystąpić do wyboru wyposażenia. W tej sytuacji śmiało można zastosować nowe meble metalowe. Producent dba o wysoką jakość i perfekcyjne wykonanie, więc wykorzystanie ich we wnętrzach mieszkalnych, szczególnie w młodych projektach jest dobrym pomysłem. Drugim sposobem, bardziej „szlachetnym”, ale wiele trudniejsze i wbrew pozorom droższe jest zastosowanie używanych mebli przemysłowych. Ich skompletowanie by do siebie pasowały i profesjonalne odnowienie to zadanie dla wytrawnych projektantów i majsterkowiczów.

A co z pomieszczeniami mieszkalnymi?

Tutaj pole do popisu jest jeszcze większe, choć wymaga już dobrej orientacji w temacie, bo połączenie surowego stołu warsztatowego z puchatą kanapą może nie być dobrym pomysłem. Są jednak sposoby na to, by wszystkie elementy ze sobą dobrze połączyć. Obecnie jest na rynku tak wiele propozycji, że każdy znajdzie coś dla siebie. Na przykład, żeby wyeksponować książki czy bibeloty wystarczy szafa metalowa Promag wyposażona w przeszklone drzwi. To niezwykle estetyczne, a do tego trwałe rozwiązanie wpisuje się w 100% w styl industrialny. Stół warsztatowy po drobnej modyfikacji będzie świetną ławą, a ergonomiczne krzesła zastąpią fotele. W taki sposób prosto można uzyskać minimalistyczny wygląd pomieszczenia, które będzie niezwykle łatwe w eksploatacji i utrzymywaniu czystości.

To się łączy

Jak widzicie styl przemysłowy świetnie się łączy z ideą minimalizmu, jest odważny i kontrowersyjny, ale niezwykle praktyczny. Może pomóc nam odpocząć od zgiełku dnia codziennego i odjąć pracy nad utrzymaniem go w porządku i czystości. Jest jednak pewna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę, w internecie można znaleźć wiele przykładów aranżacji nazywanych industrialnymi tylko dlatego, ze wnętrze pokryte jest gołą cegłą, a część wyposażenia została zrobiona z poskręcanych rur. Może to nawet estetycznie wyglądać, ale brakuje tu jednego, najistotniejszego elementu stylu przemysłowego. Prostoty i funkcjonalności, a nie o tu nam chodzi.

Więcej w dziale Lifestyle

casino-g560134014_1280

Hot Spot — czyli najbardziej atrakcyjna kategoria gier slotowych

Redakcja ChilliTorun.pl6 stycznia 2022
pexels-photo-534181

Recenzja Kasyna Mostbet

Redakcja ChilliTorun.pl5 stycznia 2022
przychodnia-w-toruniu-gabinety-specjalistyczne-doktor

Przychodnia w Toruniu – wiele badań w jednym miejscu

Redakcja ChilliTorun.pl22 grudnia 2021
call-of-duty-4682628_1280

Najpopularniejsze strzelanki FPS w 2021 roku

Redakcja ChilliTorun.pl16 grudnia 2021
job-5382501_1280

Zarządzaj zespołem jak mistrz – szkolenia z zarządzania zespołem!

Redakcja ChilliTorun.pl9 grudnia 2021
Bez tytułu

Czynniki, które spowodowały szybki wzrost kasyn online w Polsce

Redakcja ChilliTorun.pl8 grudnia 2021
20211117160824_gde0603ce90ef4704d2c13e661a85bc00551f206aec7a836a1e9d8d3ec94500389d639f8ae5aef1cf3bf33d3bfb5c7231_640.jpg

Jaki grunt pod wylewki?

Redakcja ChilliTorun.pl23 listopada 2021
02 - 925 - link do strony

Półfabrykaty jubilerskie, czyli wspaniały pomysł na biżuterię, która Was zachwyci

Redakcja ChilliTorun.pl12 listopada 2021
02 - devaharmony.com - link do strony

Czy są jakieś sposoby na poprawę pamięci?

Redakcja ChilliTorun.pl12 listopada 2021