fbpx
Lifestyle

Nie taka matematyka straszna jak ją… liczą

Egzamin z matematyki maturzyści mają już za sobą (fot. Pixabay)
Nie taka matematyka straszna jak ją… liczą
REAKCJE

Dziś tegoroczni maturzyści zmierzyli się z królową nauk – matematyką. Egzamin rozpoczął się o godzinie 9:00 i trwał 170 minut. Czy przedmiot, który budzi zawsze największe obawy był w tym roku wyjątkowo trudny? I jak poradzili sobie z nim toruńscy licealiści?

Matematyka zawsze wywoływała nie lada strach wśród uczniów. Matura z tego przedmiotu ma zwykle słabą zdawalność, ale to chyba nikogo nie dziwi. Wzory, równania, funkcja kwadratowa, rachunek prawdopodobieństwa… Niektórzy tegoroczni absolwenci od nadmiaru nauki do egzaminu pewnie liczyli to nawet przez sen! Chociaż czy to rzeczywiście jest takie trudne? By zdać wystarczy mieć 30%. Niestety czasem zabraknie kilku punktów i trzeba szykować się do poprawki.

Zapytaliśmy studenta I roku kierunku ścisłego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, jak wspomina swoją maturę z matematyki:

Do matury z matematyki intensywniej przygotowywałem się miesiąc przed egzaminem. W ogóle się nią nie stresowałem, zdałem ją bardzo dobrze. Niestety na studiach takie podstawy się nie przydają, to już wbrew pozorom jednak wyższy poziom, przynajmniej na moich studiach. Zdawałem też rozszerzoną matematykę, ale tu było już trudniej… – mówi Maciej.

Jakie zadania mieli do rozwiązania dziś uczniowie? W arkuszu znalazło się obliczanie pól brył, wyliczenie amplitudy, rachunek prawdopodobieństwa, obliczenie pola ściany ostrosłupa oraz cosinusa kąta nachylenia wysokości ściany bocznej do płaszczyzny podstawy. Jesteśmy ciekawi jak poradzili sobie toruńscy maturzyści…

– Trudna była ta matematyka. Spodziewałem się czegoś prostszego, bo w zeszłym roku egzamin był ciężki. Jestem jednak dobrej myśli. Z samych zadań zamkniętych powinno wyjść mi 30 procent – mówi Szymon, maturzysta z III LO w Toruniu.

– Test nie był prosty. Nad wieloma zadaniami trzeba było się sporo nagłowić. Chociaż nie zrobiłem wszystkich zadań otwartych, to czuję, że zdałem – podsumowuje Kamil, również uczeń III LO w Toruniu.

– Moim zdaniem egzamin z matematyki nie był ani łatwy, ani trudny. Można powiedzieć, że był w sam raz. Każdy mógł tu znaleźć coś dla siebie, bo poziom trudność był mocno wymieszany. Sam z siebie jestem zadowolony, bo wykonałem poprawnie sporo zadań zamkniętych. Otwarte poszły nieco gorzej, ale z nich również wpadną jakieś punkty. Powinienem bez problemów zaliczyć tę maturę – optymistycznie podkreśla Kuba, tegoroczny maturzysta tej samej szkoły.

A już jutro 6 maja młodzież zmierzy się z egzaminem z języka obcego. Życzymy powodzenia!

Więcej w dziale Lifestyle

chairs-g4eb6983e7_1280

Lampa podłogowa zapewnia nastrój w salonie i sypialni

Redakcja ChilliTorun.pl26 lipca 2022
główne_petsittter-pethomer-torun(2)

Co zrobić z psem w wakacje?

Redakcja ChilliTorun.pl11 lipca 2022
6e3f1ceebbac4db07e6ddac808127647

Jaki kolor męskich spodenek jeansowych wybrać latem? Sprawdź nasze propozycje

Redakcja ChilliTorun.pl6 czerwca 2022
a7

W jakie elementy warto wyposażyć akwarium?

Redakcja ChilliTorun.pl29 maja 2022
1

Eleganckie marynarki – czy pasują do każdej stylizacji?

Redakcja ChilliTorun.pl25 maja 2022
Portrait of traveler woman relaxing and peacefully sleeping with sleep mask at hotel room. Travel concept.

Sen wolnofalowy – co to jest?

Redakcja ChilliTorun.pl16 maja 2022
06 - MURRANO - wieszak na krawaty do szafy

Krawat – dodatek wszech czasów. O nieprzemijalności tego elementu w modzie

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2022
06 - OWDTECH - link do strony

Wybierając mądrze. O oświetleniu w domu

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2022
główne_FordMustangGT

Gokart na pedały – czy to dobry pomysł na prezent dla dziecka?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022