fbpx
Lifestyle

Refrakcyjna wymiana soczewki – prosty sposób na życie bez okularów?

fot. Materiały Zewnętrzne
Refrakcyjna wymiana soczewki – prosty sposób na życie bez okularów?
REAKCJE

Refrakcyjna wymiana soczewki (RLE) to procedura chirurgiczna, w której wykonuje się usunięcie naturalnej soczewki oka i w jej miejsce wykonuje się wszczepienie soczewki trójogniskowej za pomocą małego nacięcia w rogówce. Zwykle wykonuje się ją w celu poprawy widzenia osób z zaawansowaną zaćmą, ale może być również stosowana jako sposób korekcji wady wzroku, takiej jak krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm.

Co to jest soczewka trójogniskowa?

Soczewka trójogniskowa to sztuczna soczewka używana do korekcji trzech rodzajów wad wzroku: krótkowzroczności, dalekowzroczności i starczowzroczności. Soczewki trójogniskowe mają trzy różne strefy o różnych mocach refrakcyjnych, dzięki czemu umożliwiają widzenie na różne odległości.

Konkretnie, soczewka ta ma centralną strefę mocno ujemną (dla korekcji krótkowzroczności), otoczoną pierścieniem o słabej mocy (dla korekcji dalekowzroczności) i zewnętrzną strefę mocno dodatnią (dla korekcji starczowzroczności). Dzięki temu, że soczewka trójogniskowa umożliwia widzenie na różne odległości, może być szczególnie korzystna dla osób, które mają trudności z widzeniem na bliskie i dalekie odległości, a także dla osób starszych, które doświadczają starczowzroczności.

okulistykarefrakcyjnawymianasoczewkirle

Jak przebiega zabieg refrakcyjnej wymiana soczewki?

Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki, w czasie którego naturalna soczewka oka wymieniana jest na soczewkę trójogniskową, ma następujący przebieg:

  • pacjent jest miejscowo znieczulany, a oko jest przygotowywane do zabiegu przez zakropienie go kroplami znieczulającymi i dezynfekującymi,
  • chirurg wykonuje nacięcie w rogówce, przez które usuwa naturalną soczewkę oka,
  • następnie chirurg przez wykonane wcześniej nacięcie w rogówce, wprowadza sztuczną soczewkę trójogniskową do wnętrza oka i ustawia ją tak, aby skorygować wadę wzroku pacjenta,
  • soczewka jest umieszczana w stałej pozycji wewnątrz oka, nie wymaga późniejszych regulacji lub zastąpienia.

Zabieg zazwyczaj nie trwa długo, a pacjent może wrócić do domu tego samego dnia.

Po zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki pacjent może odczuwać lekkie pieczenie lub dyskomfort, ale objawy te zwykle ustępują po kilku dniach. Osoby poddające się RLE mogą zauważyć poprawę widzenia natychmiast po zabiegu, ale końcowy wynik może być widoczny dopiero po kilku tygodniach.

Zalety refrakcyjnej wymiany soczewki

refrakcyjnawymianasoczewki

Refrakcyjna wymiana soczewki ma wiele zalet, które mogą skłonić osoby z zaawansowaną zaćmą lub z wadami wzroku do poddania się temu zabiegowi. RLE może poprawić jakość widzenia, co przyczynia się do lepszej jakości życia. Pacjenci często zgłaszają, że widzą jaśniej, ostrzej i ogólnie dużo wyraźniej, a także mają lepszy kontrast widzenia. RLE może również wyeliminować potrzebę stosowania okularów lub soczewek kontaktowych, co jest szczególnie korzystne dla osób, które mają trudności z korzystaniem z tych narzędzi korekcji wad wzroku. Ponadto RLE jest zwykle bezpieczną procedurą i może być wykonana u większości pacjentów.

Kto wykonuje ten zabieg?

Zabiegi refrakcyjnej wymiany soczewki wykonuje praktycznie każda poradnia okulistyczna, która ma w swojej ofercie zabiegi okulistyczne, których celem jest korekcja wad wzroku.

Procedurę refrakcyjnej wymiany soczewki wykonuje zazwyczaj doświadczony chirurg okulistyczny, który specjalizuje się w operacjach na gałce ocznej. Może to być okulista chirurg lub specjalista ds. chirurgii zaćmy. Zwykle zaleca się wybieranie chirurga z odpowiednim doświadczeniem i dobrymi wynikami operacji, aby zminimalizować ryzyko powikłań i uzyskać najlepszy możliwy wynik po RLE. Przed podjęciem decyzji o zabiegu, zwykle odbywa się konsultacja z chirurgiem okulistą, który oceni zdolność pacjenta do poddania się RLE oraz omówi z nim korzyści, ryzyka i koszty związane z zabiegiem, możesz dowiedzieć się więcej na https://www.citomed.pl/.

Więcej w dziale Lifestyle

20230524063413_g22e33bab68c0f6021cccb9095360f1965f52cb0ea17e778b634b28428c7b0661f459c81cca7a6ba6a81b401dfee48471cc57c1e50a9674aae851c364814f31af_640.jpg

Szukasz sposobu na tańszą energię elektryczną? Poznaj taryfę G12

Redakcja ChilliTorun.pl31 maja 2023
04 - NTS ENERGY - pompy ciepła legnica link

Urządzenia wykorzystujące energię odnawialną – przyszłość i postęp w jednym

Redakcja ChilliTorun.pl28 kwietnia 2023
myjkakarchersklepiserwis

Myjka ciśnieniowa nowa czy używana – jak dobrać odpowiednie urządzenie?

Redakcja ChilliTorun.pl3 kwietnia 2023
attosepilacjalaserowa

Epilacja laserowa ATOS

Redakcja ChilliTorun.pl1 marca 2023
20230216121429_pexels-photo-7220906.jpeg

Elektryczna szczoteczka dla dzieci – czy to dobry wybór?

Redakcja ChilliTorun.pl27 lutego 2023
post-acne, scars and red festering pimples on the face of a young woman. concept of skin problems and harmonic failure

Cera naczynkowa – jak o nią dbać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 lutego 2023
audiobookiszpiegowskie

Wciel się w postać śledczego lub szpiega

Redakcja ChilliTorun.pl5 lutego 2023
podlogiidrzwidrewnianetorun

JAKIE DRZWI…? Drzwi do budynku lub lokalu mieszkalnego

Redakcja ChilliTorun.pl5 stycznia 2023
01-rozwod

Dopuszczalność i zasadność wniosku o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem w trakcie rozwodu

Redakcja ChilliTorun.pl21 grudnia 2022