fbpx
Lifestyle

Spinnerowy zawrót głowy – świat ponownie oszalał

Fidget spinnery zdobywają coraz większą popularność na całym świecie (fot. pixabay)
Spinnerowy zawrót głowy – świat ponownie oszalał
Jakub Strzelka
REAKCJE

Kiedy w 1990 roku Catherine Hettinger wynalazła pierwszego fidget spinnera, wówczas nie było jej stać na opłacenie 400 dolarów w ramach opłaty patentowej. Gdyby było inaczej, dzisiaj Hettinger byłaby milionerką. Fidget spinnery robią prawdziwą furorę na świecie. Od niedawna popularny gadżet zdobywa rzesze fanów także w naszym kraju. W Toruniu już teraz coraz trudniej jest go dostać. Powód jest prosty – popyt na fidget spinnery jest tak duży, że towaru zaczyna brakować w magazynach

Są małe, mają cztery łożyska wywołujące efekt żyroskopowy, kręcą się w kółko i coraz szybciej znikają ze sklepów. Tak w telegraficznym skrócie można opowiedzieć czym są fidget spinnery, na punkcie których oszalał świat. Jak można się domyślać, moda na nowy gadżet przyszła do Europy ze Stanów Zjednoczonych, gdzie zdobył taką popularność, że w szkołach zabroniono dzieciom przynosić go do szkoły, ponieważ zamiast na nauce, uczniowie skupiali się na kręceniu zabawką. Nie takie było jej pierwotne przeznaczenie.

W latach dziewięćdziesiątych pierwszego spinnera wynalazła Catherine Hettinger. Zabawka miała służyć celom terapeutycznym i pomagać osobom z autyzmem i ADHD. Kobiety nie było jednak stać na płacenie 400 dolarów rocznie w ramach opłaty patentowej i słuch po jej wynalazku na długo zaginął. O spinnerach jakiś czas temu przypomniał sobie magazyn Forbes, który w jednym z numerów określił gadżet jako absolutny must have wśród artykułów biurowych. Tekst nie tylko przypomniał społeczeństwu o samej zabawce, ale także zrobił z niej absolutny hit. Fidget spinnery opanowały już całe Stany Zjednoczone oraz Wielką Brytanię. Stopniowo zdobywają popularność także w Europie. Z dnia na dzień stają się coraz bardziej pożądanym produktem. Dość powiedzieć, że w Polsce coraz trudniej jest je zdobyć, ponieważ sklepy nie mają ich tylu w magazynach.

Jak donosi Wirtualna Polska, w Warszawie spinnery są prawie niedostępne. Podobnie sytuacja wygląda również w Toruniu, gdzie można je kupić w pojedynczych lokalizacjach. Brak ich natomiast w takich sklepach jak Toys „R” Us czy Smyk. Powód jest bardzo prosty – zapasy się wyczerpały. Dostawa będzie dopiero w drugiej połowie czerwca, a pytań o mały gadżet jest coraz więcej.

Spinnery można dostać w zaledwie paru punktach w mieście - m.in. na Starówce. Niestety, nie są one najlepszej jakości (fot.  Jakub Strzelka/chillitorun.pl)

Spinnery można dostać w zaledwie paru punktach w mieście – m.in. na Starówce. Niestety, nie są one najlepszej jakości (fot. Jakub Strzelka/chillitorun.pl)

Trudno stwierdzić na czym polega fenomen spinnerów. Rzekomo przedmioty pomagają w skupieniu, odstresowaniu się, a nawet rzuceniu palenia. Jak wspomnieliśmy wcześniej, oddziałują również na osoby z ADHD oraz autyzmem. Nie potwierdzają tego jednak żadne badania naukowe. Mimo to, ślepo wierzące w te informacje masy ludzi kupują zabawkę za coraz to większe pieniądze. Ceny spinnerów zaczynają się od paru złotych, a kończą nawet na stu. Pewne jest jedno, ten kto przejął po Catherine Hettinger patent, zrobił najbardziej opłacalny ruch w swoim życiu. A co się stało z samą wynalazczynią obrotowej zabawki? Parę dni temu na popularnym amerykańskim portalu kickstarter.com Hettinger uruchomiła kampanię, w której zbiera pieniądze na produkcję pierwowzoru fidget spinnera – spinning toy. Póki co kobieta zebrała tylko dwadzieścia tysięcy dolarów i trudno się spodziewać, że odbierze popularność, bądź co bądź, swojemu wynalazkowi, do którego nie ma aktualnie żadnych praw.

Lifestyle
Jakub Strzelka
@JStrzelka

Dziennikarz, publicysta i czujny obserwator czerpiący z ikon polskiego felietonu, by jak najtrafniej opisywać toruńskie piekiełko.

Więcej w dziale Lifestyle

6e3f1ceebbac4db07e6ddac808127647

Jaki kolor męskich spodenek jeansowych wybrać latem? Sprawdź nasze propozycje

Redakcja ChilliTorun.pl6 czerwca 2022
a7

W jakie elementy warto wyposażyć akwarium?

Redakcja ChilliTorun.pl29 maja 2022
1

Eleganckie marynarki – czy pasują do każdej stylizacji?

Redakcja ChilliTorun.pl25 maja 2022
Portrait of traveler woman relaxing and peacefully sleeping with sleep mask at hotel room. Travel concept.

Sen wolnofalowy – co to jest?

Redakcja ChilliTorun.pl16 maja 2022
06 - MURRANO - wieszak na krawaty do szafy

Krawat – dodatek wszech czasów. O nieprzemijalności tego elementu w modzie

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2022
06 - OWDTECH - link do strony

Wybierając mądrze. O oświetleniu w domu

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2022
główne_FordMustangGT

Gokart na pedały – czy to dobry pomysł na prezent dla dziecka?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
remote-control-4231492_960_720

Podstawowa wiedza o dronach – gdzie ją zdobyć

Redakcja ChilliTorun.pl28 kwietnia 2022
02 - puzzle4u - puzzle4u

Co warto wiedzieć o puzzlach? Ich rodzajów jest więcej, niż myślisz!

Redakcja ChilliTorun.pl25 kwietnia 2022