fbpx
Lifestyle

Szczególny dzień dla wszystkich belfrów. Czego życzycie swoim nauczycielom?

Nauczyciele będą obchodzić swoje święto. Zobacz ilu ich jest i jak zarabiają nasi wychowawcy (fot. pixabay)
Szczególny dzień dla wszystkich belfrów. Czego życzycie swoim nauczycielom?
Marcin Morkowski
REAKCJE

Jutro swoje święto obchodzić będą osoby, które nierzadko odgrywają kluczową rolę praktycznie we wszystkich etapach naszego dorastania. Bardzo często niedoceniani tytani pracy i posiadacze nieziemskiej cierpliwości będą mieli okazję, aby trochę odetchnąć od szkolnej zawieruchy. Kim są nasze gwiazdy? To oczywiście Nauczyciele!

Dzień Edukacji, zwany również potocznie Dniem Nauczyciela, obchodzimy w Polsce regularnie od 1972 roku. Wtedy właśnie, na mocy ustawy Karta praw i obowiązków nauczyciela, a później Karty Nauczyciela (1982) ustanowiono szczególny dzień dla wszystkich pedagogów.

Jak podaje Urząd Statystyczny w Bydgoszczy – w województwie Kujawsko-Pomorskim obecnie pracuje blisko 27 TYSIĘCY NAUCZYCIELI. Stanowią oni w zdecydowanej większości znakomicie wykształconą kadrę. Co ciekawe, prawie 80% z nich stanowią kobiety, które posiadają świetny zmysł współpracy ze swoimi podopiecznymi.

Nasza edukacja w liczbach

Obecnie w szkołach podstawowych zatrudnienie przedstawia się na poziomie 10 tysięcy etatów, przy czym liczba ta w ostatnim czasie zwiększa się regularnie o pół tysiąca w skali roku. W placówkach gimnazjalnych oraz ponad gimnazjalnych odnotowujemy spadek zatrudnienia o kolejno 1,1% oraz 4,5%. Podobnie sprawa ma się w przedszkolach, gdzie spadek ten wynosi ok. 2,6%, a poziom zatrudnienia utrzymuje się na pułapie 4 tysięcy etatów.

Nauczyciele dyplomowani – czyli najwyższy dotychczas stopień awansu zawodowego – odnotowała blisko połowa pedagogów w naszym województwie. Według przedstawionych przed bydgoski urząd statystyk, blisko 70% z nich pracuje w rejonie miejskim, a ok. 9% na wsiach i terenach o niższym zagęszczeniu ludności. Drugą siłę w rankingu liczebności stanowią nauczyciele mianowani, którzy posiadają blisko 7,7 tysiąca etatów.

Według danych na 2014 rok, personel piastujący swoje stanowiska w placówkach przedszkolnych oraz szkół podstawowych, zarabia przeciętnie prawie 4 250 zł, co stanowi wzrost w porównaniu z zestawieniem na rok 2012 (o blisko 3%). W gimnazjach oraz szkołach ponadgimnazjalnych odnotowano natomiast przeciętne zarobki rzędu 4 340 zł. Według rankingu statystycznego, jest to wynik dość przeciętny w stosunku do pozostałych województw. Zarobki w dziedzinie kształcenia zawodowego obecnie utrzymują się na pułapie 4 150 zł, co stanowi najwyższy do tej pory wzrost wynagrodzeń w stosunku do lat ubiegłych (o blisko 5%).

———————————————————————————

WSZYSTKIM NAUCZYCIELOM

Życzymy przede wszystkim cierpliwości do swoich podopiecznych. Wszyscy uczęszczaliśmy kiedyś do szkoły i pamiętamy każdy centymetr swojej szkolnej ławki. Bez zbędnego stresu wszystko da się wypracować i pomyślnie zakończyć kolejny etap wspólnej edukacji. Bo uczymy się całe życie, szczególnie przebywając ze sobą każdego dnia!

Lifestyle
Marcin Morkowski
@Morkowsky

Redaktor naczelny, współzałożyciel portalu ChilliTorun.pl. Publicysta, komentator. Prywatnie rubaszny jegomość, słynący z ciętej riposty

Więcej w dziale Lifestyle

me-your-seo-fully

O wyższości White Hat SEO nad Black Hat SEO, czyli dlaczego warto być uczciwym

Redakcja ChilliTorun.pl18 września 2020
headphones-690685_1280

Sony WH-1000XM4 – słuchawki z górnej półki

Redakcja ChilliTorun.pl9 września 2020
tiktok-5064078_1280

Kto przejmie TikToka?

Redakcja ChilliTorun.pl6 września 2020
2. zbyszynskimeble - meble do sypialni na wymiar

Każdy moment jest dobry na metamorfozę sypialni. Zamów modne meble i ciesz się efektem!

Redakcja ChilliTorun.pl4 września 2020
5 - lowca - luneta delta optical

Przegląd praktycznych dodatków do broni. Sprawdź czym warto się zainteresować

Redakcja ChilliTorun.pl2 września 2020
money-661584_1920

Chwilówki – ranking najtańszych chwilówek

Redakcja ChilliTorun.pl24 sierpnia 2020
800px-Automaty_do_gry_(ubt)

Czy uruchomienie nowego kasyna online jest nadal opłacalne?

Redakcja ChilliTorun.pl29 lipca 2020
13 afterweb cont zew 1

Reklama trafiająca do wszystkich grup docelowych? Z wysoką pozycją w Google to możliwe

Redakcja ChilliTorun.pl29 lipca 2020
Freestyle Cooking Food Truck Toruń

Przystań pyszności nad Wisłą [KONKURS]

Redakcja ChilliTorun.pl8 lipca 2020