fbpx
Lifestyle

Szukasz sposobu na tańszą energię elektryczną? Poznaj taryfę G12

(fot. Materiały Zewnętrzne)
Szukasz sposobu na tańszą energię elektryczną? Poznaj taryfę G12
REAKCJE

Szukasz sposobu na tańszą energię elektryczną? Poznaj taryfę G12

Gdy mówimy o optymalizacji kosztów związanych z zużyciem energii elektrycznej w domu, często pojawia się pytanie: “Co to jest taryfa G12?” Wiele osób o niej słyszało, ale nie każdy wie, na czym dokładnie polega. To rozwiązanie dedykowane jest osobom, które chcą skorzystać z tańszej energii w określonych porach dnia. Jednak czy rzeczywiście opłaca się korzystać z taryfy G12? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Czym jest taryfa G12?

Taryfa G12 to jedna z ofert dostępnych w Enea dla domu, która charakteryzuje się podziałem na dwie strefy czasowe: tańszą i droższą. Oznacza to, że odbiorcy energii elektrycznej, którzy korzystają z tej taryfy, mogą płacić za jej zużycie w określonym przedziale czasowym mniej lub więcej. No dobrze, ale “mniej lub więcej” od czego? Od najbardziej popularnej taryfy G11 ze stałą stawką niezależnie od pory dnia.

Strefy czasowe w taryfie G12

Jak wspomnieliśmy, taryfa G12 uwzględnia podział na dwie strefy godzinowe. Jest to strefa dzienna (droższa), trwająca 14 godzin w ciągu doby, oraz strefa nocna (tańsza), trwająca 10 godzin w ciągu doby. Ta druga strefa obejmuje 8 godzin między 22.00 a 06.00 oraz dodatkowe 2 godziny między 13.00 a 15.00. Zatem to, ile użytkownik zapłaci za prąd, uzależnione jest od godziny poboru energii elektrycznej.

Komu dedykowana jest taryfa G12?

Taryfa G12 to taryfa prądu dla gospodarstw domowych. Dedykowana jest przede wszystkim osobom, które korzystają z ogrzewania elektrycznego oraz urządzeń takich jak pralka czy kuchenka elektryczna w godzinach obowiązywania tańszej strefy nocnej.

Dodatkowo taryfa G12 może być atrakcyjna dla osób, które są częściej poza domem w ciągu tygodnia i większość domowych prac wykonują w weekendy. Dzięki taryfie G12 mogą znacznie zmniejszyć swoje rachunki za zużycie energii elektrycznej.

Czy opłaca się korzystać z taryfy G12?

Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych potrzeb i stylu życia każdego użytkownika energii elektrycznej. Jeżeli większość prądu zużywasz w nocy oraz w święta, taryfa G12 może być dla Ciebie korzystna.

Szacuje się, że opłacalność zmiany taryfy na G12 pojawia się wtedy, gdy przynajmniej 30% zużycia energii przeniesiemy ze strefy dziennej do nocnej. Oznacza to, że z tańszego prądu mogą skorzystać także wszystkie osoby, które nauczą się z niej korzystać, na przykład ustawiając zmywarkę czy pralkę na pracę w godzinach, w których dostępny jest tańszy prąd.

Podsumowując, zmiana taryfy G12 może przynieść spore oszczędności wszystkim tym, którzy przeniosą wzmożone zużycie prądu do strefy nocnej.

Więcej w dziale Lifestyle

16 - ROYAL SHOP - royal shop pl

Funkcjonalność i estetyka w jednym, czyli jakie cechy powinien posiadać dobry strój kąpielowy?

Redakcja ChilliTorun.pl19 września 2023
salad-2756467_1280

Gotowe posiłki a gotowanie w domu: wady i zalety

Redakcja ChilliTorun.pl6 września 2023
05 - HERBASOL - HERBASOL

„Ryba psuje się od głowy”, czyli wyzwania współczesnego świata

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
02 - K-LIMA - link do strony

Klimatyzacja w domu – komfortowe rozwiązanie dla każdego!

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
04 - NTS ENERGY - pompy ciepła legnica link

Urządzenia wykorzystujące energię odnawialną – przyszłość i postęp w jednym

Redakcja ChilliTorun.pl28 kwietnia 2023
myjkakarchersklepiserwis

Myjka ciśnieniowa nowa czy używana – jak dobrać odpowiednie urządzenie?

Redakcja ChilliTorun.pl3 kwietnia 2023
2664840

Refrakcyjna wymiana soczewki – prosty sposób na życie bez okularów?

Redakcja ChilliTorun.pl1 marca 2023
attosepilacjalaserowa

Epilacja laserowa ATOS

Redakcja ChilliTorun.pl1 marca 2023
20230216121429_pexels-photo-7220906.jpeg

Elektryczna szczoteczka dla dzieci – czy to dobry wybór?

Redakcja ChilliTorun.pl27 lutego 2023