Czy w każdej aptece ceny są takie same? Oczywiście – nie! Otwierając skrzynkę na listy można czasem trafić na gazetki informujące o cenach niektórych preparatów dostępnych w aptekach. Wystarczy je zebrać i porównać
Jak zatem znaleźć najtańszą aptekę i skąd takie różnice w cenach? Kilka lat temu wprowadzono stałe ceny na leki refundowane. Co dwa miesiące wychodzi lista aktualizująca te ceny, jednak na próżno szukać w niej drastycznych obniżek jeśli chodzi o preparaty np. stosowane u chorych na cukrzycę, zmagających się z problemem “wysokiego cholesterolu” lub wrzodami żołądka. W tej kwestii zazwyczaj są to groszowe zmiany. Druga grupa leków na receptę jest pełnopłatna, czyli całą kwotę płaci pacjent.
Pełnopłatnie nie musi oznaczać drogo! Rynek aptek jest bardzo różnorodny. Jeśli apteka nie korzysta z oferty grup zakupowych, dzięki którym może pozwolić sobie na zakupy po niższych cenach, to nie będzie w stanie konkurować z resztą. W Toruniu jest około 70 aptek na dzień dzisiejszy. Zdecydowana większość należy do mniejszych lub większych sieci aptecznych bądź jest zrzeszona w grupie zakupowej. Daje im to możliwość sprzedaży w niskich cenach, gdyż sami kupili te leki w cenach niższych niż konkurencja. Kilka lat temu zaczynając swoją przygodę z farmacją, miałem okazję pracować w aptece, która była jedną z pierwszych wprowadzających tzw. “preparaty za grosz”. Dotyczyło to wówczas m.in. pasków diagnostycznych oznaczających poziom cukru we krwi lub insuliny. Spowodowało to zjeżdżanie pacjentów spoza Torunia. Przez zmiany w prawie farmaceutycznym trzeba było zaniechać tych działań, ale jak aktualnie można się przekonać “grosiki” wróciły. Dotyczy to niektórych preparatów dostępnych na receptę. Nie chcę tu operować konkretnymi nazwami leków, ale mogę podać nazwy międzynarodowe i główne zastosowanie:
• Simvastatyna – zmniejszenie stężenia lipidów (głównie cholesterolu) we krwi
• Pantoprazol – w terapii choroby wrzodowej żołądka
• Omeprazol – w terapii choroby wrzodowej żołądka
• Bisoprolol – m.in. w nadciśnieniu tętniczym
• Carvedilol – m.in. w nadciśnieniu tętniczym
W lekach zawierających powyższe substancje można znaleźć preparaty za 1grosz. Oprócz wyżej wymienionych pełnopłatnych leków dostępnych na receptę, apteki posiadają różne ceny na leki bez recepty np. popularne aktualnie leki na przeziębienie, witaminy i wiele innych. Nowo otwierane apteki zazwyczaj posiadają niskie ceny na wybrane produkty, ale tylko nieliczni potrafią utrzymać ten stan rzeczy przez dłuższy czas.
Facebook
Twitter
Instagram
RSS