fbpx
Lifestyle

Wada serca – nie wszystko goi się jak na psie

fot. Materiały Zewnętrzne
Wada serca – nie wszystko goi się jak na psie
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Nasze zwierzęta mają wielkie, pełne miłości serca. To właśnie one, przepełnione wyrozumiałością i lojalnością, sprawiają, że nasz pupil jest tak wspaniałym przyjacielem. Ale te same serca mogą być zagrożone różnego rodzaju dysfunkcjami – zarówno wrodzonymi, jak i nabytymi. Wada serca wykryta i leczona na wczesnym etapie może poprawić pracę organu oraz wydłużyć życie zwierzęcia.

Najczęstsze wady serca u psów

Problemy z sercem mogą dotyczyć psów w każdym wieku – szczeniaków, dorosłych, jak i seniorów. Chorób tego organu jest wiele, podobnie jak ich przyczyn. Możemy wyróżnić wady wrodzone oraz nabyte.

Do nierzadko pojawiających się uwarunkowanych genetycznie dysfunkcji zaliczamy podzastawkowe zwężenie aorty, zastawkowe zwężenie tętnicy płucnej czy ubytki w przegrodzie międzyprzedsionkowej bądź międzykomorowej. Wśród najczęściej występujących wad wrodzonych serca psów można wyróżnić również przetrwały przewód tętniczy Botalla – jeśli chcesz się o nim więcej dowiedzieć, koniecznie sprawdź przychodnianovet.pl!

Wada wrodzona serca u psa powstaje w wyniku nieprawidłowego rozwoju organu w trakcie płodowego życia. Większość przypadków to wady pojedyncze – ich objawy zwykle pojawiają się w wieku kilku miesięcy lub pierwszych lat życia. Niekiedy organ posiada wiele wad wrodzonych – wtedy przejawia się to nawet w pierwszych dniach bądź tygodniach życia zwierzęcia.

Jeśli chodzi o wady nabyte, to rozwijają się one wraz z wiekiem – ich przyczyn można szukać między innymi w różnych infekcjach bakteryjnych bądź wirusowych, dysfunkcji tkanki mięśniowej, różnego rodzaju degeneracji tkanek.

5 typowych objawów chorób serca u psów

Bez względu na rodzaj wady serca, niezwykle istotne jest, aby wcześnie zauważyć jej objawy. Możemy wyróżnić wiele chorób tego organu u psów, jednak pewne objawy są uniwersalne. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Niepokojąca powinna być dla nas zmiana zachowania u naszego pupila – może być to słaby apetyt, izolacja, niechęć do zabawy bądź angażowania się w czynności, które wcześniej sprawiały zwierzakowi wiele przyjemności. Kolejną kwestią jest zmęczenie – psy z chorobami serca szybciej się męczą na spacerach oraz podczas zabaw, więc mogą spać lub odpoczywać więcej niż zwykle. Niekiedy nawet po najmniejszym wysiłku można zaobserwować dyszenie.

Następnym objawem są trudności w oddychaniu – nasz pupil może oddychać szybciej lub ze zwiększoną siłą. Zwierzęta z ciężką chorobą serca mają więcej problemów w tej kwestii podczas leżenia, dlatego często siedzą bądź stoją przez długi czas.

Psy z chorobami serca mają kaszel, który nie ustępuje w przeciągu kilku dni. Jego przyczyną może być gromadzenie płynu w płucach lub powiększone serce, które uciska drogi oddechowe. Pamiętajmy, że każdy uporczywy kaszel, który dłużej trwa, powinien zostać sprawdzony przez lekarza weterynarii!

Dodatkowo, przepływ krwi do mózgu u psów z wadami serca może być nieodpowiedni. Prowadzi to do omdleń – wywoływanych wysiłkiem fizycznym, a niekiedy nawet kaszlem.

Kiedy udać się do weterynarza?

Na wizytę u weterynarza powinniśmy się umówić w przypadku zauważenia któregokolwiek z wymienionych wcześniej objawów. Jest to konieczne, gdy powtarzają się ataki kaszlu lub kiedy zauważamy zmianę zachowania u naszego pupila – nie można tego ignorować! Zdrowie naszego pupila jest bezcenne, a wczesna reakcja może je uratować.

Wada serca u psa – inne istotne kwestie

Niezwykle ważną kwestią jest wczesne wykrycie wady serca. W czasie rutynowego badania weterynarz może osłuchać klatkę piersiową naszego zwierzęcia, dzięki temu możliwe jest rozpoznanie szmerów, które występują przy wrodzonych wadach organu. Jeśli lekarz weterynarii usłyszy coś niepokojącego, skieruje zwierzę na dalsze badania kardiologiczne.

Jeśli chodzi o profilaktykę nabytych wad serca u psa, to powinieneś pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, utrzymuj prawidłową wagę zwierzęcia. Pamiętaj również, by zapewnić mu zbilansowaną, pożywną dietę oraz odpowiednią ilość ćwiczeń. Oprócz tego, chodź na regularne badania – dzięki temu weterynarz będzie mógł monitorować stan serca twojego pupila i jeśli zauważy zmiany, możliwe będzie wczesne postawienie diagnozy. Dodatkowo, edukuj się – znajomość rasy swego zwierzęcia jest bardzo istotna, gdyż niektóre z nich są bardziej podatne na choroby serca.

Więcej w dziale Lifestyle

1

Eleganckie marynarki – czy pasują do każdej stylizacji?

Redakcja ChilliTorun.pl25 maja 2022
Portrait of traveler woman relaxing and peacefully sleeping with sleep mask at hotel room. Travel concept.

Sen wolnofalowy – co to jest?

Redakcja ChilliTorun.pl16 maja 2022
06 - MURRANO - wieszak na krawaty do szafy

Krawat – dodatek wszech czasów. O nieprzemijalności tego elementu w modzie

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2022
06 - OWDTECH - link do strony

Wybierając mądrze. O oświetleniu w domu

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2022
główne_FordMustangGT

Gokart na pedały – czy to dobry pomysł na prezent dla dziecka?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
remote-control-4231492_960_720

Podstawowa wiedza o dronach – gdzie ją zdobyć

Redakcja ChilliTorun.pl28 kwietnia 2022
02 - puzzle4u - puzzle4u

Co warto wiedzieć o puzzlach? Ich rodzajów jest więcej, niż myślisz!

Redakcja ChilliTorun.pl25 kwietnia 2022
denver-sypialnia

Nastrojowa sypialnia w ciemnych kolorach

Redakcja ChilliTorun.pl25 kwietnia 2022
facet

Prezenty dla mężczyzn na każdą okazję

Redakcja ChilliTorun.pl25 kwietnia 2022