fbpx
Motoryzacja

Jazda defensywna, czyli jak prowadzić samochód bezpiecznie i odpowiedzialnie

(fot. Materiały Partnera)
Jazda defensywna, czyli jak prowadzić samochód bezpiecznie i odpowiedzialnie
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Zdanie egzaminu na prawo jazdy i posiadanie swojego pieszego samochodu to marzenie wielu młodych osób, które wkraczają w dorosłość. Nic dziwnego – własne cztery kółka zapewniają poczucie wolności i ułatwiają swobodne przemieszczanie się. Jazda samochodem w zatłoczonych miastach i na drogach szybkiego ruchu niesie ze sobą jednak dużą odpowiedzialność. Samo zdanie egzaminu nie czyni nas kierowcami o umiejętnościach legendarnego Stiga. Konieczne jest zdobycie doświadczenia i odpowiedniej techniki. Szczególnie istotna jest nauka tak zwanej jazdy defensywnej

Jazda defensywna – co to takiego?

Jazda defensywna (ang. defensive driving) to swego rodzaju cała filozofia prowadzenia pojazdów. Składa się na nią szereg zasad i dobrych praktyk, związanych z techniką, przepisami, a nawet psychologią kierowcy. W wielu krajach na świecie defensive driving stanowi integralną część szkolenia przyszłych kierowców. W Polsce, wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa, coraz popularniejsze stają się dodatkowe kursy i szkolenia w ośrodkach doskonalenia jazdy.

Szkolenie z techniki jazdy defensywnej przydaje się szczególnie w okresie zimowym

Defense driving – zasady

Na początku warto wyjaśnić jedno z częstszych nieporozumień. Jazda defensywna nie oznacza powolnego poruszania się samochodem i nie wiąże się z nieprzychylnymi spojrzeniami pozostałych członków ruchu drogowego. Jazda defensywna opiera się na świadomym przygotowaniu do podróży i późniejszej skutecznej, odpowiedzialnej i bezpiecznej jeździe.

Przygotowanie do jazdy to jedna z częściej zaniedbywanych czynności. Zasady jazdy defensywnej zwracają uwagę, by kierowca był zawsze wypoczęty i znał trasę, którą zamierza jechać (nieważne, czy jest to kilkunastominutowy dojazd do pracy czy wielogodzinna wyprawa na wakacje). W ten sposób zapewniamy sobie spokojny przebieg trasy, bez niepotrzebnych niespodzianek. Ważne jest również wybieranie sprawdzonych i bezpiecznych dróg.

Kierowca, który chce jeździć bezpiecznie, musi również cały czas obserwować drogę i jej otoczenie. Warto, by cały czas był świadomy tego, co dzieje się nie tylko tuż przed samochodem, ale też kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów do przodu. Tylko w ten sposób będzie mógł odpowiednio wcześnie zareagować na ewentualne zagrożenie.

Kolejna kwestia to przewidywanie zachowań innych kierowców. Jazda defensywna zakłada szacunek dla pozostałych uczestników ruchu. Należy przewidywać potencjalne scenariusze i nigdy nie zakładać, że inni kierowcy zachowają się w określonej sytuacji tak jak my. Działa to również w drugą stronę – nie możemy zaskakiwać innych kierowców nagłymi i niesygnalizowanymi manewrami.

Przestrzeganie zasad ruchu drogowego to bardzo istotny aspekt jazdy defensywnej. Stosując się do znaków drogowych, w szczególności do ograniczeń prędkości, znacząco zwiększamy swoje bezpieczeństwo.

Poznaj swój samochód

Defensive driving to znacznie więcej niż tylko lista zasad bezpiecznego prowadzenia samochodu. Istotne jest również doskonalenie techniki jazdy i dobre poznanie samochodu. Chodzi tutaj zwłaszcza o naukę kontrolowania pojazdu w trudnych warunkach i radzenie sobie podczas sytuacji awaryjnych (omijanie przeszkód, wychodzenie z poślizgu). Tego typu umiejętności zdobędziemy na kursie w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy ODTJ RAJDER. Doświadczeni trenerzy przekażą nam przy okazji wiele cennych wskazówek i informacji dotyczących systemów bezpieczeństwa montowanych we współczesnych samochodach.

Więcej w dziale Motoryzacja

pexels-vitali-adutskevich-13459033

Renault: Innowacja i tradycja spotykają się na drodze

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2024
benjamin-nijs-g4xgophhgly-unsplash

Wybierając idealny samochód: twoja podróż z salonem Renault w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl31 maja 2023
rekawicewarsztatowe

Wyposażenie warsztatu wulkanizacyjnego – o czym musisz pamiętać?

Redakcja ChilliTorun.pl31 maja 2023
e235b8c386056c0774d85969bda8dc9e

Dlaczego barierki drogowe są ważne?

Redakcja ChilliTorun.pl24 stycznia 2023
20221212121520_pexels-photo-164634.jpeg

Solidny skup aut w Rzeszowie – warto sprzedać im swój samochód

Redakcja ChilliTorun.pl12 grudnia 2022
20221104143245_pexels-photo-4191879.jpeg

Jak szybko kupić ubezpieczenie samochodu?

Redakcja ChilliTorun.pl8 listopada 2022
01 - gumtal - link do strony

Czym są tuleje? Jakie funkcje w samochodzie spełniają?

Redakcja ChilliTorun.pl25 kwietnia 2022
01 - codex.org.pl - link na stronę ZEW

Miałeś wypadek na motocyklu? Poznaj cenne rady eksperta jak starać się o odszkodowanie

Redakcja ChilliTorun.pl25 kwietnia 2022
jxuwnhil00s80dz

Tanie OC dla młodych kierowców? To możliwe!

Redakcja ChilliTorun.pl27 grudnia 2021