fbpx
Motoryzacja

Kto i kiedy będzie potrzebował ubezpieczenia NNW?

(fot. Materiały Zewnętrzne)
Kto i kiedy będzie potrzebował ubezpieczenia NNW?
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Spowodowałeś wypadek, w którym sam ucierpiałeś? A może byłeś wówczas pasażerem lub kierowałeś drugim samochodem? W każdej z tych sytuacji przysługiwałoby Ci prawo do odszkodowania z ubezpieczenia NNW. Sprawdź, kiedy jeszcze przyda się ta polisa i co dokładnie Ci ona gwarantuje.

Ubezpieczenia komunikacyjne, czyli OC i cała reszta

Czy wiesz, że kupując ubezpieczenie swojego samochodu, masz więcej opcji niż tylko wybór obowiązkowego OC? Ochrona odpowiedzialności cywilnej kierowcy to oczywiście podstawa, bez której się nie obejdzie, ale jak najbardziej wskazane jest, żeby rozszerzyć polisę o dodatkowe opcje. Ubezpieczenie OC na Mubi możesz kupić w pakiecie z:

 • AC (autocasco) gwarantującym odszkodowanie w razie uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży pojazdu;
 • assistance, dzięki któremu otrzymasz różnego rodzaju wsparcie w razie wypadku czy stłuczki, ale również np. pomoc medyczną lub prawną;
 • NNW zapewniającym wypłatę odszkodowania za trwałe uszczerbki na zdrowiu w związku z używaniem pojazdu.

Oczywiście im więcej opcji w polisie oraz im szerszy zakres ubezpieczeń, tym wyższa będzie składka. Nie musisz jednak decydować się na wszystkie dostępne możliwości. Przeciwnie, ubezpieczenie powinno być dokładnie dopasowane do Twoich potrzeb, w taki sposób, by gwarantowało Ci jak najlepszą ochronę i możliwie najwyższe odszkodowanie. To ostatnie ma szczególne znaczenie przy ubezpieczeniu NNW – dlaczego?

Do czego potrzebujesz ubezpieczenia NNW?

NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków to dobrowolna ochrona, którą zwykle proponuje się nawet w gratisie do OC, przez co wielu kierowców ją lekceważy. Niesłusznie, bo może się zdarzyć, że gwarantowane w jej ramach odszkodowanie będzie dla Ciebie jedynym wsparciem finansowym po wypadku. Jak to możliwe?

Ochroną w ramach NNW są najczęściej objęci kierowca oraz pasażerowie ubezpieczonego pojazdu. Oznacza to, że gdy dojdzie do wypadku, w wyniku którego doznają oni trwałego uszczerbku na zdrowiu, mogą liczyć na wypłatę stosownego zadośćuczynienia niezależnie od tego, kto spowodował wypadek. Innymi słowy – sprawca wypadku też ma prawo do odszkodowania z NNW.

Co więcej, świadczenie w ramach NNW nie wyklucza roszczeń z innego tytułu. Wyobraź sobie, że prowadziłeś samochód, w który wjechał inny pojazd. W wyniku wypadku poważnie uszkodzone zostało Twoje auto, a Ty doznałeś ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Szkody rzeczowe zlikwidujesz oczywiście z OC sprawcy, ale jeśli masz wykupione NNW komunikacyjne, możesz dodatkowo liczyć na odszkodowanie za szkodę osobową z tego tytułu.

Odszkodowanie z NNW – za co je otrzymasz, co może objąć i kiedy nie będzie Ci się należało?

Sytuacje, w których ubezpieczenie NNW może się okazać przydatne (https://mubi.pl/poradniki/nnw-komunikacyjne-kiedy-sie-przyda/), nie ograniczają się tylko do wypadków. Ochroną objęte są wszystkie zdarzenia związane z ruchem pojazdu, ale również m.in.:

 • wsiadaniem i wysiadaniem,
 • rozładunkiem i załadunkiem,
 • naprawą,
 • postojem.

O ile zatem zdarzenie miało związek z ubezpieczonym pojazdem, możesz ubiegać się o odszkodowanie. Wsparcie finansowe może natomiast przybrać różne formy, bo w zależności od wybranego zakresu ubezpieczenia, świadczenie w ramach NNW pokryje koszty m.in.:

 • pobytu w szpitalu,
 • rehabilitacji,
 • zakupu leków i sprzętu ortopedycznego,
 • operacji plastycznej,
 • niezdolności do pracy lub przeszkolenia zawodowego,
 • usług zakładu pogrzebowego.

Pamiętaj, by przed podpisaniem umowy ubezpieczenia dokładnie sprawdzić zawarte w OWU zapisy i ograniczenia. Może się bowiem okazać, że ubezpieczyciel np. odpowiada za szkody wyłącznie do określonej kwoty lub tylko przez pewien czas.

Oczywiście bardzo istotne jest, aby przestrzegać warunków umowy, bo jak najbardziej możliwa jest sytuacja, w której ubezpieczyciel będzie mógł odmówić wypłaty odszkodowania. Stanie się tak, jeżeli ucierpisz np. w wyniku wypadku spowodowanym przez nietrzeźwego kierowcę, o którego stanie wiedziałeś, a mimo to zgodziłeś się na jazdę. Ponadto wykluczone są rekompensaty m.in. w razie:

 • umyślnego spowodowania wypadku,
 • spowodowania wypadku przez kierowcę nieposiadającego uprawnień,
 • odniesienia obrażeń podczas zawodów sportowych,
 • uszczerbku doznanego w czasie nauki jazdy.

Jakie odszkodowanie można dostać z NNW?

Kwota wypłaconego odszkodowania z NNW jest uzależniona od dwóch czynników: rodzaju doznanego uszczerbku na zdrowiu oraz wybranej sumy ubezpieczenia.

Dokładne określenie rodzaju poniesionej krzywdy jest możliwe dzięki tabeli norm oceny procentowej trwałego uszczerbku, którą znajdziesz w OWU lub w załączniku do umowy ubezpieczenia. Są w niej wymienione wszelkiego rodzaju możliwe uszkodzenia ciała wraz ze wskazaniem, jak duży procent uszczerbku na zdrowiu one stanowią (np. utrata zęba – 1%, złamanie nogi – 40%, itd.).

Sumę ubezpieczenia wybierasz z kolei przed podpisaniem umowy. Ma ona oczywiście wpływ na cenę polisy, ale pamiętaj, że nie warto na niej szczególnie oszczędzać. NNW nie jest drogie, a dopłacając choćby kilkanaście złotych za wyższą sumę ubezpieczenia możesz zagwarantować sobie nawet o kilka tysięcy złotych wyższe odszkodowanie, które będzie stanowić nieocenione wsparcie po wypadku.

Więcej w dziale Motoryzacja

policja

Prawie 4 promile u motorowerzysty pod Toruniem!

Hubert Grabowski23 września 2020
car-1213139_1920

Rajd Samochodów Zabytkowych przejedzie przez Toruń

Mateusz Bąk9 lipca 2020
Low angle of extravagance store with cars in a row for sale

Misja: nowy samochód. O czym trzeba pamiętać?

Redakcja ChilliTorun.pl23 października 2019
Dhl.a300b4.oo-dlz.arp

Transport Polska-Chiny – jak znaleźć produkt do importu?

Redakcja ChilliTorun.pl4 września 2018
cadet-2887604_960_720

Toruński motopark opanują ople!

Mateusz Bąk13 sierpnia 2018

Unijni urzędnicy chcą zwiększyć nasze bezpieczeństwo przez… zablokowanie prędkościomierzy

Redakcja ChilliTorun.pl20 lipca 2018
Jazda defensywna, czyli jak prowadzić samochód bezpiecznie i odpowiedzialnie

Jazda defensywna, czyli jak prowadzić samochód bezpiecznie i odpowiedzialnie

Redakcja ChilliTorun.pl29 grudnia 2017
coins-635873_640

Jak znaleźć dobre OC i AC w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 października 2017
row of different european marques of used cars for retail sale on a motor dealers forecourt all logos removed

Skąd różnice w cenach OC?

Redakcja ChilliTorun.pl29 września 2017