fbpx
Motoryzacja

Sto tysięcy koni na toruńskim lotnisku

(fot. materiały organizatora)
Sto tysięcy koni na toruńskim lotnisku
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Gdzie można znaleźć auta szybsze niż bolidy Formuły 1? W wyczynowej odmianie wyścigów równoległych. I właśnie takie samochody zjadą do Torunia w pierwszy weekend września!

Wyścigi na ćwierć mili z udziałem najszybszych samochodów i motocykli w Polsce, europejska czołówka tej dyscypliny, pokazy driftingu, tuningowane auta, a także motocykle znane z rywalizacji na torach wyścigowych to tylko część atutów dużego wydarzenia motorsportowego, które w dniach 02-03 września odbędzie się na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu. Nie zabraknie darmowej strefy zabaw dla dzieci i gości specjalnych. Wszystko w ramach finałowej rundy Pucharu Polski w Wyścigach Równoległych, który odbywa się pod auspicjami Polskiego Związku Motorowego. Zmagania kończą jednocześnie rywalizację w tegorocznym cyklu Pucharu Europy Centralnej. Z tego powodu zawody w Toruniu będą miały międzynarodową obsadę. Swój przyjazd zapowiedzieli m.in. goście z Rosji, Ukrainy, Norwegii i Holandii.

fot. Tomasz Niejadlik

Dwie pierwsze rundy tegorocznego Pucharu Polski odbyły się Białej Podlaskiej, trzecia – na lotnisku w Wilczych Laskach koło Szczecinka. W grodzie Kopernika odbędzie się finał cyklu. Z tego powodu na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego można spodziewać się naprawdę mocnej obsady. Organizatorzy liczą, że w toruńskiej rundzie weźmie udział przeszło stu uczestników – kierowców niezwykle szybkich aut i motocykli. Najmocniejsze z nich mają nawet po około 2000 tysiące koni mechanicznych. Ich przyspieszenia oscylują, bagatela, nawet na poziomie: od 0 do 100 kilometrów na godzinę – 1,5 sekundy; 0-200km/h – 4,5 sekundy! Dla porównania bolidy Formuły 1 przyspieszają do „setki” w czasie 1,7-,1,9s. Najszybsze z  samochodów, które na początku września pojawią się w Toruniu, po pokonaniu odcinka ćwierć mili (402,336m), tuż za metą mają prędkości bliskie 300km/h!

Rywalizacja w Toruniu będzie odbywała się w sumie w 18 klasach uzależnionych m.in. od rodzaju napędu oraz poziomu modyfikacji pojazdów. W rywalizacji biorą udział również torunianie.

Niewątpliwe ciekawie będzie też poza „bieżnią”, po której będą ścigali się specjaliści od sprintu samochodowego i motocyklowego. W oba dni planowane są pokazy driftingu, a także tak zwane bloki drift taxi, w trakcie których wszyscy zainteresowani za stosunkowo niedużą opłatą będą mogli zasiąść na prawych fotelach tuż obok wyczynowych kierowców i poczuć emocje związane z jazdą w kontrolowanym poślizgu. Wśród drifterów znajdzie się m.in. Arkadiusz Hinc, torunianin biorący udział w prestiżowym międzynarodowym cyklu Drift Masters GP.

fot. Tomasz Niejadlik

Duże wrażenie z pewnością będą robiły nie tylko rozpędzone maszyny. Nie  zabraknie statycznych wystaw, w trakcie których dumnie zaprezentują się zabytki motoryzacji, tuningowane, „odpicowane” samochody, a także motocykle Ducati Toruń Motul Teamu, ścigające się w Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostwach Polski i międzynarodowym cyklu Alpe Adria.

Organizatorzy szacują, że łączna moc tych wszystkich maszyn, które wezmą udział w wydarzeniu, może przekroczyć nawet 100.000 koni mechanicznych!

Imprezę poprowadzi znany dziennikarz TVN Turbo – Patryk Mikiciuk.

Na sobotę przewidziano przejazdy kwalifikacyjne uczestników pucharu i tzw. public race, czyli blok, w trakcie którego wszyscy zainteresowani amatorzy także będą mogli spróbować swoich sił na dystansie ćwierć mili. Przejazdy półfinałowe i finałowe zaplanowano na niedzielne popołudnie. Dekoracja zwycięzców nastąpi około godz. 17.00.

Bilety w cenach: 20zł (jednodniowy), 30zł (dwudniowy). Dzieci do lat 12: wstęp wolny.


(fot. materiały organizatora)

Program wydarzenia:

Sobota, 2 września

godz. 12.00-20.00

  • Puchar Polski w Wyścigach Równoległych – kwalifikacje
  • Public Race
  • Drift taxi, pokazy driftingu
  • Wystawy aut, m.in. Show & Shine
  • Super Puchar – najszybsze 16 samochodów i motocykli dnia

Niedziela, 3 września

godz. 10.00-17.00

  • Puchar Polski w Wyścigach Równoległych – kwalifikacje, półfinały, finały
  • Pokazy driftingu, drift taxi
  • Wystawy aut i motocykli, m.in. Show & Shine

Więcej na Facebooku – fanpage’u Pucharu Polski w Wyścigach Równoległych.

Film promujący Puchar Polski w Wyścigach Równoległych:

Więcej w dziale Motoryzacja

pexels-vitali-adutskevich-13459033

Renault: Innowacja i tradycja spotykają się na drodze

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2024
benjamin-nijs-g4xgophhgly-unsplash

Wybierając idealny samochód: twoja podróż z salonem Renault w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl31 maja 2023
rekawicewarsztatowe

Wyposażenie warsztatu wulkanizacyjnego – o czym musisz pamiętać?

Redakcja ChilliTorun.pl31 maja 2023
e235b8c386056c0774d85969bda8dc9e

Dlaczego barierki drogowe są ważne?

Redakcja ChilliTorun.pl24 stycznia 2023
20221212121520_pexels-photo-164634.jpeg

Solidny skup aut w Rzeszowie – warto sprzedać im swój samochód

Redakcja ChilliTorun.pl12 grudnia 2022
20221104143245_pexels-photo-4191879.jpeg

Jak szybko kupić ubezpieczenie samochodu?

Redakcja ChilliTorun.pl8 listopada 2022
01 - gumtal - link do strony

Czym są tuleje? Jakie funkcje w samochodzie spełniają?

Redakcja ChilliTorun.pl25 kwietnia 2022
01 - codex.org.pl - link na stronę ZEW

Miałeś wypadek na motocyklu? Poznaj cenne rady eksperta jak starać się o odszkodowanie

Redakcja ChilliTorun.pl25 kwietnia 2022
jxuwnhil00s80dz

Tanie OC dla młodych kierowców? To możliwe!

Redakcja ChilliTorun.pl27 grudnia 2021