fbpx
Dla kierowców

Czy przejście Na Skarpie jest bezpieczne? Kolejny wypadek z udziałem rowerzysty – tym razem tragiczny

Wczorajszy tragiczny wypadek rozpoczął gorącą dyskusję na temat przejścia przy Skarpie (fot. Cezary Rumiński/nadesłane)
Czy przejście Na Skarpie jest bezpieczne? Kolejny wypadek z udziałem rowerzysty – tym razem tragiczny
Marcin Lewicki
REAKCJE

W dniu wczorajszym doszło do wypadku na skrzyżowaniu ulic Konstytucji 3-ego Maja i Przy Skarpie. Autobus potrącił na przejściu dla pieszych rowerzystkę, która niestety zmarła. Choć na miejscu zdarzenia jest przejście dla pieszych, to trzeba stwierdzić jasno, że nie należy ono do bezpiecznych

Kilka miesięcy temu w tym miejscu doszło do podobnego wypadku. Kierowca samochodu osobowego również potrącił rowerzystkę, jednak poszkodowana trafiła tylko do szpitala i jej życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo. Ofiara wczorajszego zdarzenia nie miała tyle szczęścia. Autobus MZK wjechał w uczestniczkę ruchu, a siła uderzenia była tak ogromna, że do wyciągnięcia ciała spod pojazdu potrzebne były specjalne poduszki powietrzne, do podniesienia autobusu.

Zobaczyłem tłum ludzi, karetkę, dwa wozy straży pożarnej – mówi Cezary Rumiński, świadek zdarzenia. – Podszedłem bliżej i zobaczyłem autobus MZK, lekko podniesiony z przodu przez jakiś profesjonalny strażacki sprzęt. Tuż obok leżał niestety czarny worek.

Niestety, podobne sytuacje w tym miejscu nie należą do rzadkości. Mieszkańcy skarżą się, że kierowcy poruszają się z bardzo dużą prędkością i nie zważają na pieszych. Tych jest sporo, bo przejścia w tym miejscu łączą pobliski kościół, osiedle mieszkaniowe, oraz Plac Cyrkowy, który – szczególnie w ciepłe dni – jest lubianym miejscem spacerów.

Kierowcy jeżdżą tu jak szaleni – mówi pan Adrian, mieszkaniec Skarpy. – Zjeżdżają z Szosy Lubickiej z ogromną prędkością. Droga w tym miejscu jest dobra i pozwala na rozwinięcie sporej prędkości. Podobnie jest w czasie skrętu w ul. Konstytucji 3-ego Maja. Kierowca musi zrobić to szybko, bo nadjeżdżający z ul. Przy Skarpie inni zmotoryzowani nie chcą pozwolić takiemu na skręt. Zbyt dynamiczne wejście w zakręt i mamy gotową tragedię.

Według wielu osób winni są jednak również rowerzyści i piesi, którzy nie zważają na samochody.

 – Jestem mieszkańcem Skarpy i nieraz tamtędy przejeżdżałem – dodaje pan Cezary. –  Widziałem jak rowerzyści tylko rzucają okiem i przejeżdżają przez przejście. Często zmuszają kierowców do ostrego hamowania. Zdecydowanie uważam, że to miejsce jest naprawdę niebezpieczne, a światła są koniecznością. Inaczej takie tragedie będą się powtarzały.

Czy istnieje szansa na światła?

Zapytaliśmy Urząd Miasta, czy w tym miejscu jest szansa na postawienie – niezbędnych według mieszkańców – świateł.

– Analizujemy i bacznie obserwujemy sytuację w tym miejscu – mówi Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia. – W dniu dzisiejszym sprawdzaliśmy już tę tragiczną sytuację. Nie wiem czy konieczna będzie sygnalizacja świetlna, czy wystarczy ostrzeżenie kierowców np. malując w tym miejscu pasy ostrzegawcze. Będziemy zwracać uwagę na wszelkie sygnały. Bezpieczeństwo tego miejsca będzie pod kontrolą.

Uczestnikom ruchu radzimy jednak w tym miejscu zachować szczególną ostrożność – przynajmniej do czasu interwencji urzędników.

Więcej w dziale Dla kierowców

IMG-20200902-WA0009

Wypadek na autostradzie A1. Lamborghini stanęło w płomieniach

Redakcja ChilliTorun.pl2 września 2020
2020_06_09_powrot_tramwaju_na_jpii_007

Zmiany w organizacji ruchu w rejonie alei św. Jana Pawła II

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
city-1487891_1920

Strefa Płatnego Parkowania poszerzona

Mateusz Bąk23 lipca 2020
road-sign-4474011_960_720

Odcinek Chrobrego będzie zamknięty dla ruchu. Sprawdź objazd!

Mateusz Bąk23 lipca 2020
2019_12_16_parking_gregorkiewicza_017

Kolejne parkingi w Strefie Płatnego Parkowania?

Mateusz Bąk17 lipca 2020
Bez tytułu

Na moście będą betonować. Zmiany w organizacji ruchu!

Mateusz Bąk15 lipca 2020
20200706_094419

Nowe rondo turbinowe w Toruniu!

Mateusz Bąk6 lipca 2020
most_2020_06_04_1_mzd

Uwaga kierowcy – ruch wahadłowy na moście Piłsudskiego!

Mateusz Bąk12 czerwca 2020
2020_06_09_powrot_tramwaju_na_jpii_007

Zmiany w ruchu na placu Niepodległości! [MAPKA]

Mateusz Bąk9 czerwca 2020