fbpx
Dla kierowców

Kierowco! Od poniedziałku obowiązywać będzie nowy taryfikator mandatowy

Od poniedziałku możemy słono zapłacić za popełnione przewinienia (fot. Wikipedia)
Kierowco! Od poniedziałku obowiązywać będzie nowy taryfikator mandatowy
Avatar
REAKCJE

Nowe przepisy, które znacznie zaostrzą sankcje wobec kierujących pojazdami, zaczną obowiązywać od poniedziałku 18 maja. Już za samo przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km w terenie zabudowanym, kierowca automatycznie utraci możliwość prowadzenia pojazdu na okres 3 miesięcy

Już o północy z niedzieli na poniedziałek policjanci będą o wiele bardziej wyczuleni na nadmierną prędkość i jazdę pod wpływem alkoholu. Do najczęstszych„grzechów” kierowców należą także nieprawidłowe manewry podczas: wyprzedzania, wymijania czy omijania. Dla osób, które jeżdżą na podwójnym gazie, kara finansowa będzie wynosić nawet 10 tysięcy złotych. Kierowanie bez uprawnień, również będzie karane większą grzywną. Natomiast za prowadzenie pojazdu, kiedy miało się już cofnięte uprawnienia, oprócz mandatu, sąd może ograniczyć lub pozbawić wolności do 2 lat.

Nowy taryfikator przewiduje w niektórych przypadkach wzrost grzywien nawet o 100% od stawki dotychczasowej. Oprócz kar pieniężnych, będą również o wiele bardziej surowsze konsekwencje nadmiernej prędkości. Wspomniane przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h, skutkować będzie automatycznym odebraniem uprawnienia do prowadzenia pojazdów na okres 3 miesięcy. Jeśli w trakcie tego okresu zawieszenia delikwent zostanie przyłapany na prowadzeniu bez uprawnień, kara zostanie przedłużona do 6 miesięcy. W momencie zatrzymania za to przewinienie po raz trzeci, kierowcy odbiera się i unieważnia prawo jazdy. Aby je odzyskać, trzeba ponownie przejść całe szkolenie i zdać egzamin państwowy w WORD.

NADCHODZĄCE ZMIANY W TARYFIKATORZE MANDATOWYM

INFOGRAFIKA

Policjanci z regionu będą prowadzić działania pod kryptonimem „Prędkość”. W całym województwie akcja rozpocznie się w niedzielę o godzinie 6:00 i potrwa do 22:00. Natomiast w poniedziałek można spodziewać się patroli w godzinach 10:00 – 18:00. Podczas kontroli wykorzystywany będzie sprzęt służący do pomiaru prędkości. Policjanci skorzystają z ręcznych mierników i wideorejestratorów. Na drogach, zwłaszcza w obszarze zabudowanym, pojawi się więcej patroli w radiowozach oznakowanych i nieoznakowanych, a także motocykle. Na możliwe kontrole powinni przygotować się także piesi oraz rowerzyści.

Aleksandra Smardzewska | Marcin Morkowski

Więcej w dziale Dla kierowców

wloclawska_04_2019

Trwa przebudowa Włocławskiej. Do kiedy potrwają prace?

Mateusz Bąk19 kwietnia 2019
electric-car-2783573_1280

Toruń z kolejną stacją do ładowania samochodów

Mateusz Bąk19 kwietnia 2019
02_plac_artylerii_polskiej-768x432

Zielone światło na pierwszy etap remontu placu Rapackiego!

Mateusz Bąk19 kwietnia 2019
Fot. Michał Walkowski

Rondo turbinowe na wykończeniu! Trwa malowanie oznakowania poziomego

Mateusz Bąk12 kwietnia 2019
zd

Bardzo blisko groźnego potrącenia na Grudziądzkiej [WIDEO]

Mateusz Bąk2 kwietnia 2019
Szosa Lubicka - google maps

“Zielona fala” w planach Szosy Lubickiej [Stanowisko MZD]

Redakcja ChilliTorun.pl1 kwietnia 2019
strzalowa_2_mzd

Strzałowa doczeka się remontu

Mateusz Bąk1 kwietnia 2019
2019_03_29_proba_obciazeniowa_wiadukt_lodzka_008

Testy zaliczone! Wiadukt na Łódzkiej prawie gotowy [FOTO]

Mateusz Bąk31 marca 2019
800px-Most_tymczasowy_DMS_65_na_rzece_Prudnik,_Prudnik_2018.04.27_(11)

Nowe wieści ws. mostu tymczasowego

Mateusz Bąk25 marca 2019