fbpx
Dla kierowców

Na czym polega odkup odszkodowań komunikacyjnych?

(fot. Materiały Partnera)
Na czym polega odkup odszkodowań komunikacyjnych?
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Coraz częściej słyszy się o tak zwanym odkupie odszkodowań komunikacyjnych. Można znaleźć wiele artykułów na ten temat chociażby w internecie. Można tam spotkać też rozmaite poradniki oraz opinie ekspertów na ten temat. Czy takie operacje są legalne? Na czym one właściwie polegają? Przyjrzyjmy się bliżej temu zjawisku

Na czym polega odkup odszkodowań?

Odkup odszkodowań występuje w obrocie również jako dopłaty do odszkodowań. Obydwie te nazwy nie są jednak poprawne z prawnego punktu widzenia. Właściwym jest tutaj miano cesji wierzytelności. Tego typu działanie jest jak najbardziej legalne i funkcjonuje z powodzeniem od dawien dawna w stosunkach cywilnoprawnych. W jaki sposób wygląda zatem cesja wierzytelności? Otóż poszkodowany, który posiada roszczenie wobec ubezpieczyciela, sprzedaje swoją wierzytelność na rzecz firmy odszkodowawczej. Tym samym uzyskuje on niemal natychmiast pieniądze, które należą mu się jako kompensacja powstałej uprzednio szkody. Z kolei firma odszkodowawcza dochodzi następnie należności od ubezpieczyciela. W praktyce jednak odkup ogranicza się do świadczeń zaniżonych przez firmy ubezpieczeniowe obejmując w ten sposób część sporną roszczenia.

Jak wygląda procedura odkupu odszkodowania?

Procedurę odkupu należy rozpocząć od znalezienia firmy odszkodowawczej. Jedną z nich jest PGO – Polska Grupa Odszkodowawcza S.A., która od lat cieszy się zaufaniem klientów. Kolejnym krokiem jest złożenie odpowiedniego wniosku w przedmiocie cesji wierzytelności. Zostanie on później szczegółowo przeanalizowany przez pracowników firmy wraz z załączoną dokumentacją. Już na tym etapie można szacunkowo określić wysokość dopłaty, którą będzie mógł uzyskać poszkodowany. Dopłata ta nie jest niczym innym jak kwotą, którą firma odszkodowawcza oferuje w zamian za odkupienie odszkodowania. Jeżeli cena jest satysfakcjonująca dla poszkodowanego, wówczas nie pozostaje nic innego jak podpisać umowę. Jak zatem widać, cała procedura nie jest skomplikowana, jak również nie trwa zbyt długo. Co jest niezwykle istotne, przedstawiciele wielu firm mogą nawet odwiedzić poszkodowanego w domu, przez co będzie jeszcze wygodniej. To bardzo korzystne rozwiązanie z punktu widzenia osób, które pragną jak najszybciej uzyskać pieniądze stanowiące kompensację poniesionej szkody. To także sposób na uniknięcie długich i trudnych postępowań sądowych, których finału nikt nie jest w stanie przewidzieć.

Cesja wierzytelności staje się coraz popularniejszym zjawiskiem i nikogo już dzisiaj chyba to nie dziwi. Można śmiało powiedzieć, że wiele osób po prostu nie chce lub nie może czekać na pieniądze, które im się zwyczajnie należą. Tym bardziej, że firmy ubezpieczeniowe stosują różnego rodzaju praktyki, które nie zawsze są korzystne z punktu widzenia poszkodowanych. Dopłata do odszkodowania stanowi zatem skuteczne rozwiązanie tego rodzaju problemów.

Więcej w dziale Dla kierowców

x6001_28

Uwaga – tymi ulicami w niedzielę nie przejedziesz!

Mateusz Bąk25 kwietnia 2019
zolkiewskiego_fot_michal_kunicki

Ulica Żółkiewskiego przejdzie remont!

Mateusz Bąk23 kwietnia 2019
wloclawska_04_2019

Trwa przebudowa Włocławskiej. Do kiedy potrwają prace?

Mateusz Bąk19 kwietnia 2019
electric-car-2783573_1280

Toruń z kolejną stacją do ładowania samochodów

Mateusz Bąk19 kwietnia 2019
02_plac_artylerii_polskiej-768x432

Zielone światło na pierwszy etap remontu placu Rapackiego!

Mateusz Bąk19 kwietnia 2019
Fot. Michał Walkowski

Rondo turbinowe na wykończeniu! Trwa malowanie oznakowania poziomego

Mateusz Bąk12 kwietnia 2019
zd

Bardzo blisko groźnego potrącenia na Grudziądzkiej [WIDEO]

Mateusz Bąk2 kwietnia 2019
Szosa Lubicka - google maps

“Zielona fala” w planach Szosy Lubickiej [Stanowisko MZD]

Redakcja ChilliTorun.pl1 kwietnia 2019
strzalowa_2_mzd

Strzałowa doczeka się remontu

Mateusz Bąk1 kwietnia 2019