fbpx
Dla kierowców

Na czym polega odkup odszkodowań komunikacyjnych?

(fot. Materiały Partnera)
Na czym polega odkup odszkodowań komunikacyjnych?
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Coraz częściej słyszy się o tak zwanym odkupie odszkodowań komunikacyjnych. Można znaleźć wiele artykułów na ten temat chociażby w internecie. Można tam spotkać też rozmaite poradniki oraz opinie ekspertów na ten temat. Czy takie operacje są legalne? Na czym one właściwie polegają? Przyjrzyjmy się bliżej temu zjawisku

Na czym polega odkup odszkodowań?

Odkup odszkodowań występuje w obrocie również jako dopłaty do odszkodowań. Obydwie te nazwy nie są jednak poprawne z prawnego punktu widzenia. Właściwym jest tutaj miano cesji wierzytelności. Tego typu działanie jest jak najbardziej legalne i funkcjonuje z powodzeniem od dawien dawna w stosunkach cywilnoprawnych. W jaki sposób wygląda zatem cesja wierzytelności? Otóż poszkodowany, który posiada roszczenie wobec ubezpieczyciela, sprzedaje swoją wierzytelność na rzecz firmy odszkodowawczej. Tym samym uzyskuje on niemal natychmiast pieniądze, które należą mu się jako kompensacja powstałej uprzednio szkody. Z kolei firma odszkodowawcza dochodzi następnie należności od ubezpieczyciela. W praktyce jednak odkup ogranicza się do świadczeń zaniżonych przez firmy ubezpieczeniowe obejmując w ten sposób część sporną roszczenia.

Jak wygląda procedura odkupu odszkodowania?

Procedurę odkupu należy rozpocząć od znalezienia firmy odszkodowawczej. Jedną z nich jest PGO – Polska Grupa Odszkodowawcza S.A., która od lat cieszy się zaufaniem klientów. Kolejnym krokiem jest złożenie odpowiedniego wniosku w przedmiocie cesji wierzytelności. Zostanie on później szczegółowo przeanalizowany przez pracowników firmy wraz z załączoną dokumentacją. Już na tym etapie można szacunkowo określić wysokość dopłaty, którą będzie mógł uzyskać poszkodowany. Dopłata ta nie jest niczym innym jak kwotą, którą firma odszkodowawcza oferuje w zamian za odkupienie odszkodowania. Jeżeli cena jest satysfakcjonująca dla poszkodowanego, wówczas nie pozostaje nic innego jak podpisać umowę. Jak zatem widać, cała procedura nie jest skomplikowana, jak również nie trwa zbyt długo. Co jest niezwykle istotne, przedstawiciele wielu firm mogą nawet odwiedzić poszkodowanego w domu, przez co będzie jeszcze wygodniej. To bardzo korzystne rozwiązanie z punktu widzenia osób, które pragną jak najszybciej uzyskać pieniądze stanowiące kompensację poniesionej szkody. To także sposób na uniknięcie długich i trudnych postępowań sądowych, których finału nikt nie jest w stanie przewidzieć.

Cesja wierzytelności staje się coraz popularniejszym zjawiskiem i nikogo już dzisiaj chyba to nie dziwi. Można śmiało powiedzieć, że wiele osób po prostu nie chce lub nie może czekać na pieniądze, które im się zwyczajnie należą. Tym bardziej, że firmy ubezpieczeniowe stosują różnego rodzaju praktyki, które nie zawsze są korzystne z punktu widzenia poszkodowanych. Dopłata do odszkodowania stanowi zatem skuteczne rozwiązanie tego rodzaju problemów.

Więcej w dziale Dla kierowców

IMG-20200902-WA0009

Wypadek na autostradzie A1. Lamborghini stanęło w płomieniach

Redakcja ChilliTorun.pl2 września 2020
2020_06_09_powrot_tramwaju_na_jpii_007

Zmiany w organizacji ruchu w rejonie alei św. Jana Pawła II

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
city-1487891_1920

Strefa Płatnego Parkowania poszerzona

Mateusz Bąk23 lipca 2020
road-sign-4474011_960_720

Odcinek Chrobrego będzie zamknięty dla ruchu. Sprawdź objazd!

Mateusz Bąk23 lipca 2020
2019_12_16_parking_gregorkiewicza_017

Kolejne parkingi w Strefie Płatnego Parkowania?

Mateusz Bąk17 lipca 2020
Bez tytułu

Na moście będą betonować. Zmiany w organizacji ruchu!

Mateusz Bąk15 lipca 2020
20200706_094419

Nowe rondo turbinowe w Toruniu!

Mateusz Bąk6 lipca 2020
most_2020_06_04_1_mzd

Uwaga kierowcy – ruch wahadłowy na moście Piłsudskiego!

Mateusz Bąk12 czerwca 2020
2020_06_09_powrot_tramwaju_na_jpii_007

Zmiany w ruchu na placu Niepodległości! [MAPKA]

Mateusz Bąk9 czerwca 2020