fbpx
Dla kierowców

Odszkodowanie i zadośćuczynienie za szkodę komunikacyjną – krótki poradnik dla poszkodowanych

(fot. Materiały Partnera)
Odszkodowanie i zadośćuczynienie za szkodę komunikacyjną – krótki poradnik dla poszkodowanych
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Korzystanie z dróg publicznych zawsze związane jest z ryzykiem wystąpienia wypadku komunikacyjnego. W obliczu takiego zdarzenia można mówić nie tylko o szkodzie w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego, ale również o krzywdzie. W jaki sposób można dochodzić swoich roszczeń będąc poszkodowanym w wypadku samochodowym?

Odszkodowanie i zadośćuczynienie – czym różnią się te dwa pojęcia?

Odszkodowanie jest świadczeniem, które ma na celu wyrównanie uszczerbku, którego doznał poszkodowany w wyniku naruszenia swoich praw. Jak sama nazwa wskazuje, odnosi się ono do szkody, która ma charakter majątkowy.

Podobnym zjawiskiem jest zadośćuczynienie. Dotyczy ono krzywdy, a więc szkody niemajątkowej. Ta zachodzi niezwykle często w sytuacji wypadków drogowych. Poszkodowani bowiem odnoszą nierzadko różnego rodzaju obrażenia, których leczenie wiąże się nieodłącznie z rehabilitacją, a niekiedy również z koniecznością przeprowadzenia skomplikowanych zabiegów medycznych. Wszystko to łączy się z cierpieniem poszkodowanego, co stanowi właśnie krzywdę w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Jak uzyskać zadośćuczynienie?

Pierwszą rzeczą, którą powinien uczynić poszkodowany, jest skierowanie swoich roszczeń do ubezpieczyciela sprawcy. Każdy kierowca bowiem powinien posiadać obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Gdyby okazało się, że sprawca nie miał jednak wykupionej polisy, wówczas wypłaty świadczenia dokona Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Zdarza się, że polubowne próby załatwienia danej sprawy nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. W takiej sytuacji trafia ona do sądu, który rozstrzygnie o tym czy danej osobie należy się zadośćuczynienie i w jakiej wysokości.

Zadośćuczynienie okiem eksperta

Na polskim rynku działa wiele firm świadczących pomoc w uzyskaniu zadośćuczynienia osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. Zdaniem eksperta z firmy Kompensja, Coraz więcej osób jest świadomych przysługujących im praw. Co ważne, nie boją się one ich dochodzić, również przed sądem, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Jest to zasługa przede wszystkim prawników, którzy oferują niezwykle korzystne warunki współpracy. Bardzo często jest to bowiem wynagrodzenie procentowe, stanowiące ułamek sumy uzyskanej w toku procesu sądowego. Istotne jest również to, że prawnicy chętnie pomagają także na etapie polubownego załatwienia sprawy. Nic zatem dziwnego, że sądy coraz częściej zasądzają zadośćuczynienia, a ubezpieczyciele nierzadko dochodzą do porozumienia z poszkodowanymi jeszcze przed rozpoczęciem procesu.

Świadomość prawna rośnie w polskim społeczeństwie z roku na rok. Duża w tym zasługa Internetu, gdzie można znaleźć szereg informacji na różne tematy. Niemniej jednak to prawnicy pomagają rozwiązywać problemy, wśród których należy wskazać także ubieganie się o należne zadośćuczynienie. Ich wsparcie jest niezwykle cenne na każdym etapie, także tym polubownym.

Więcej w dziale Dla kierowców

IMG-20200902-WA0009

Wypadek na autostradzie A1. Lamborghini stanęło w płomieniach

Redakcja ChilliTorun.pl2 września 2020
2020_06_09_powrot_tramwaju_na_jpii_007

Zmiany w organizacji ruchu w rejonie alei św. Jana Pawła II

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
city-1487891_1920

Strefa Płatnego Parkowania poszerzona

Mateusz Bąk23 lipca 2020
road-sign-4474011_960_720

Odcinek Chrobrego będzie zamknięty dla ruchu. Sprawdź objazd!

Mateusz Bąk23 lipca 2020
2019_12_16_parking_gregorkiewicza_017

Kolejne parkingi w Strefie Płatnego Parkowania?

Mateusz Bąk17 lipca 2020
Bez tytułu

Na moście będą betonować. Zmiany w organizacji ruchu!

Mateusz Bąk15 lipca 2020
20200706_094419

Nowe rondo turbinowe w Toruniu!

Mateusz Bąk6 lipca 2020
most_2020_06_04_1_mzd

Uwaga kierowcy – ruch wahadłowy na moście Piłsudskiego!

Mateusz Bąk12 czerwca 2020
2020_06_09_powrot_tramwaju_na_jpii_007

Zmiany w ruchu na placu Niepodległości! [MAPKA]

Mateusz Bąk9 czerwca 2020