fbpx
Dla kierowców

Plac Hoffmanna przekształci się w rondo turbinowe

(chillitorun.pl)
Plac Hoffmanna przekształci się w rondo turbinowe
Mateusz Bąk
REAKCJE

Plac Hoffmanna to jedno z najczęstszych miejsc kolizji w Toruniu. Bezpieczeństwo ma poprawić rondo turbinowe

Plac Hoffmanna w obecnym kształcie został oddany do użytku w 2011 roku. Niestety wciąż dochodzi tam do wielu kolizji i stłuczek. Drogowcy postanowili zatem zastosować rozwiązanie, które znakomicie sprawdziło się na placu Chrapka tj. rondo turbinowe.

Na takim rondzie potoki ruchu pasa wewnętrznego i zewnętrznego nie przecinają się. Kierowca wybiera odpowiedni pas ruchu przed wjazdem na rondo. Na samym rondzie zmiana pasa jest już niemożliwa, gdyż pasy oddzielone są specjalnymi separatorami. Pojazdy poruszające się po rondzie turbinowym są bezkolizyjnie kierowane do odpowiedniego wylotu.

Zgodnie z zasadami ruchu drogowego na tego typu skrzyżowaniach tramwaj znajdujący się już na rondzie i z niego zjeżdżający ma bezwzględnie pierwszeństwo przed innymi pojazdami. Jeżeli zaś tramwaj włącza się do ruchu na rondzie, a inny pojazd znajduje się już na skrzyżowaniu – tramwaj ustępuje mu pierwszeństwa.

– W naszej ocenie wprowadzone rozwiązania będą bardziej czytelne dla kierowców, a brak możliwości zmiany pasa na rondzie zlikwiduje potencjalne miejsca kolizji – wyjaśnia Rafał Wiewiórski, dyrektor MZD. – Należy jednak pamiętać, że kierowcy znajdujący się na rondzie muszą zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza przy przejeżdżaniu przez pasy dla pieszych i przejazdy rowerowe, ponieważ zmiana organizacji ruchu ma za zadanie także zwiększenie bezpieczeństwa dla niechronionych uczestników ruchu.

Prace trwają od 25 listopada. Obecnie zamknięty jest wewnętrzny pas. Na placu Hoffmanna konieczne było zdemontowanie kostki. W jej miejsce zostanie ułożona nawierzchnia bitumiczna. Przejazdy przez tory zostaną ograniczone do jednego pasa, a pomiędzy pasami na rondzie zostaną zamontowane separatory.

źródło: MZD Toruń

Dla kierowców
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Dla kierowców

Fotoradar

Uwaga kierowcy! W regionie pojawi się fotoradar

Mateusz Bąk20 stycznia 2020
plac_hoffmanna_fot_malgorzata_litwin

Czy to przejście jest bezpieczne? To wideo wiele wyjaśnia…

Mateusz Bąk14 stycznia 2020
800px-Most_tymczasowy_DMS_65_na_rzece_Prudnik,_Prudnik_2018.04.27_(11)

Rusza przetarg na przebudowę dróg do przeprawy tymczasowej!

Mateusz Bąk14 stycznia 2020
dav

Od jutra na placu Hoffmanna pojedziemy turbiną!

Mateusz Bąk23 grudnia 2019
2172576-parking-1

Parking Park&Ride już gotowy!

Mateusz Bąk23 grudnia 2019
(fot. torun.pl)

Rusza przebudowa alei św. Jana Pawła II

Mateusz Bąk10 grudnia 2019
_DSC0217

Zmiany w ruchu na święto Radia Maryja

Mateusz Bąk5 grudnia 2019
traffic-jam-688566_1920

Uwaga kierowcy! Duże utrudnienia na DK80 między Bydgoszczą a Toruniem

Mateusz Bąk15 listopada 2019
2019_10_28_parkingi_019

Nowy parking na Grudziądzkiej

Mateusz Bąk6 listopada 2019