fbpx
Dla kierowców

Świadczenia po śmierci poszkodowanego – stosowne odszkodowanie, zwrot kosztów pogrzebu, czy renta alimentacyjna?

(fot. Materiały Partnera)
Świadczenia po śmierci poszkodowanego – stosowne odszkodowanie, zwrot kosztów pogrzebu, czy renta alimentacyjna?
REAKCJE

Najbardziej tragiczne skutki wypadku to utrata najbliższych członków rodziny, bliskich nam osób. Oprócz osobistego bólu i mierzenia się z cierpieniem jednocześnie musimy dopełnić wielu formalności związanych z ostatecznym pożegnaniem. Nie zawsze wtedy udaje się pomyśleć o przyszłości czy przeanalizować, zaplanować dalszą perspektywę życiową. Nierzadko zdarza się też i tak, że poszkodowany był głównym wsparciem, podporą oraz żywicielem całej rodziny. O jakie odszkodowania można się ubiegać po jego śmierci oraz co powinniśmy o nich wiedzieć?

Dla kogo „stosowne odszkodowanie”?

W przypadku tego świadczenia chodzi o poprawę sytuacji najbliższej rodziny, gdy po śmierci poszkodowanego znacznie pogorszy się ich sytuacja życiowa. Materialny aspekt tego odszkodowania polega na tym, aby ułatwić osobom z bliskiego grona rodziny przystosowanie się do nowych warunków i próbie zniesienia negatywnych skutków śmiertelnego wypadku. Główną przesłanką jest tutaj znaczne pogorszenie sytuacji życiowej w stosunku do tej, która hipotetycznie istniałyby, gdyby poszkodowany nie odniósł śmiertelnych obrażeń na skutek wypadku. Przy czym wykazanie takich warunków powinno być przeprowadzone prawidłowo i w sposób bezsporny.

Na uwagę zasługuje fakt, że jak podkreśla ekspert do spraw odszkodowań z portalu internetowego https://codex.org.pl/odszkodowania/: „Pogorszenie sytuacji życiowej nie oznacza wyłącznie czysto ekonomicznej, materialnej strony. Linia orzecznictwa skłania się ku takiej interpretacji, w której brane są pod uwagę uszczerbki wynikające z codziennych czynności, jak chociażby brak pomocy w wychowywaniu dzieci, wsparcia w prowadzeniu wspólnego gospodarstwa, czy firmy. Również, gdy pozostały przy życiu małżonek na skutek wypadku przeżyje załamanie nerwowe lub zachoruje na depresję – co niewątpliwie rzutować będzie na sytuację całej rodziny – rozważać można dochodzenie tego rodzaju odszkodowania”.

Zwrot kosztów pogrzebu, a zasiłek pogrzebowy

Jeżeli chodzi o zwrot kosztów pogrzebu, należy się on każdemu, kto poniesie omawiane wydatki. Mówiąc o ich zakresie, chodzi o wszelkie koszta poniesione na przygotowanie pochówku. Przy czym przyjęto, że są to bezpośrednio poniesione na pogrzeb wydatki, ale także mieszczące się w ramach zwyczajowo przyjętych w danym środowisku.

Zasiłek pogrzebowy zaś to świadczenie otrzymywane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na wypadek śmierci, mające na celu chociażby częściowe zrekompensowanie poniesionych na ten cel wydatków.

Renta alimentacyjna – czy tylko dla dzieci?

O świadczenie jakim jest renta alimentacyjna, ubiegać mogą się nie tylko najbliższa rodzina i dzieci zmarłego poszkodowanego, które otrzymywały od niego alimenty. Do grona tego zalicza się również osoby, którym dostarczał on dobrowolnie i stale środków finansowych i udzielał materialnego wsparcia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku tzw. nieformalnych związków i zaspokaja zasady współżycia społecznego.

Odszkodowania z prawniczymi wskazówkami

Każda sytuacja jest inna i wymaga indywidualnego spojrzenia. Tylko profesjonalne kancelarie prawnicze, zajmujące się sprawami odszkodowań od lat będą umiały odpowiednio skutecznie poprowadzić każdą sprawę do końca. Specjaliści podpowiedzą, o jakie odszkodowania możemy się starać, a w razie problemów pomogą je rozwiązać na każdym etapie.

Zaangażowanie, odpowiedzialność, wyczucie i prawnicza wiedza cechują tylko najlepsze eksperckie zespoły.

Więcej w dziale Dla kierowców

IMG-20200902-WA0009

Wypadek na autostradzie A1. Lamborghini stanęło w płomieniach

Redakcja ChilliTorun.pl2 września 2020
2020_06_09_powrot_tramwaju_na_jpii_007

Zmiany w organizacji ruchu w rejonie alei św. Jana Pawła II

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
city-1487891_1920

Strefa Płatnego Parkowania poszerzona

Mateusz Bąk23 lipca 2020
road-sign-4474011_960_720

Odcinek Chrobrego będzie zamknięty dla ruchu. Sprawdź objazd!

Mateusz Bąk23 lipca 2020
2019_12_16_parking_gregorkiewicza_017

Kolejne parkingi w Strefie Płatnego Parkowania?

Mateusz Bąk17 lipca 2020
Bez tytułu

Na moście będą betonować. Zmiany w organizacji ruchu!

Mateusz Bąk15 lipca 2020
20200706_094419

Nowe rondo turbinowe w Toruniu!

Mateusz Bąk6 lipca 2020
most_2020_06_04_1_mzd

Uwaga kierowcy – ruch wahadłowy na moście Piłsudskiego!

Mateusz Bąk12 czerwca 2020
2020_06_09_powrot_tramwaju_na_jpii_007

Zmiany w ruchu na placu Niepodległości! [MAPKA]

Mateusz Bąk9 czerwca 2020