fbpx
Dla kierowców

Zbyteczne odblaski, niebezpieczne skrzyżowanie – spór kierowca-pieszy nie ma końca (WIDEO)

(fot. YouTube)
Zbyteczne odblaski, niebezpieczne skrzyżowanie – spór kierowca-pieszy nie ma końca (WIDEO)
Mateusz Bąk
REAKCJE

„Tak wielu przechodniów, tak mało czasu…” – powiedział kiedyś Robin Williams. Niestety szybkość na drodze nie zawsze idzie w parze z przepisami, co dostrzegane jest także w Toruniu

We wrześniu na czterech toruńskich skrzyżowaniach ruszyła akcja „Weź-Rozwiń-Przejdź-Zostaw”, która miała poprawić bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. W celu polepszenia naszej widoczności zainstalowano bowiem słupki z opaskami odblaskowymi. Owszem, użytkownicy zastosowali się do instrukcji, jednak uwzględnili tylko pierwszy punkt. Odblaski bardzo szybko zostały skradzione…

Nasi Czytelnicy niejednokrotnie podkreślali, że inicjatywa skończy się fiaskiem. Z ciekawym postulatem zwrócił się do nas Pan Paweł Gawiński, który twierdzi, że akcja „Weź-Rozwiń-Przejdź-Zostaw” jest przerzuceniem odpowiedzialności za wypadki z kierowców na pieszych.

– Statystyki policyjne pokazują, że większość wypadków z udziałem pieszych powodują kierowcy. Dlaczego więc nie powstała akcja edukująca kierowców, jak powinni zachować się na przejściu dla pieszych? – sugeruje Paweł Gawiński. – Przepisy zobowiązują kierowcę do zachowania szczególnej ostrożności i zmniejszenia prędkości przed przejściem dla pieszych.

Polska jest jednym z najniebezpieczniejszych krajów w Europie dla pieszych. Każdego roku liczba zabitych na drodze przechodniów oscyluje w okolicach tysiąca. 66 procent wypadków powodują kierowcy. Może zatem nie pieszych, a kierowców należałoby uczulać…?

– Akcja z opaskami okazała się nietrafiona, ponieważ opaski zostały po kilka dniach rozkradzione, a koszt akcji w porównaniu do ceny opasek jest bardzo wysoki – dodaje Paweł Gawiński. – Według mnie lepszym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie porządnego oświetlenia oraz zaprojektowanie przejścia w taki sposób, żeby wymuszało zmniejszenie prędkości.

Przyjrzyjmy się jednemu z największych skrzyżowań w Toruniu. W miejscu przecięcia ulic Czerwona Droga/Szosa Chełmińska/ Odrodzenia/Aleja Solidarności codziennie porusza się rzesza samochodów i pieszych. Jak się okazuje, nie wszyscy rozumieją zasady korzystania z sygnalizacji warunkowej.

Bardzo często po włączeniu się zielonego światła dla pieszych, na przejście wjeżdża samochód, który wjechał na skrzyżowanie na zielonej „strzałce” – opisuje Paweł Gawiński. – Widziałem również pojazdy wjeżdżające na czerwonym świetle. Przed zielonym światłem włącza się żółty sygnalizator ostrzegawczy, który ignoruje większość kierowców. Domyślam się, że podobnie kierowcy będą ignorować odblaskowe opaski. Czy dla Prezydenta i MZD jeden samochód ważniejszy jest od życia pieszych?

Prawidłowe postępowanie przy sygnalizacji warunkowej to zatrzymanie przed sygnalizatorem, ruszanie i dalsza jazda z ustępowaniem pierwszeństwa każdemu uczestnikowi ruchu na naszym kierunku. Ostatni element niestety jest nagminnie pomijany, o czym najlepiej dowodzi nagrany przez naszego Czytelnika film.

 

Masz dla nas temat? Dostrzegasz coś problematycznego w Toruniu? Napisz do nas! Adres e-mail: m.bak@chillitorun.pl, redakcja@chillitorun.pl

Dla kierowców
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Dla kierowców

IMG-20200902-WA0009

Wypadek na autostradzie A1. Lamborghini stanęło w płomieniach

Redakcja ChilliTorun.pl2 września 2020
2020_06_09_powrot_tramwaju_na_jpii_007

Zmiany w organizacji ruchu w rejonie alei św. Jana Pawła II

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
city-1487891_1920

Strefa Płatnego Parkowania poszerzona

Mateusz Bąk23 lipca 2020
road-sign-4474011_960_720

Odcinek Chrobrego będzie zamknięty dla ruchu. Sprawdź objazd!

Mateusz Bąk23 lipca 2020
2019_12_16_parking_gregorkiewicza_017

Kolejne parkingi w Strefie Płatnego Parkowania?

Mateusz Bąk17 lipca 2020
Bez tytułu

Na moście będą betonować. Zmiany w organizacji ruchu!

Mateusz Bąk15 lipca 2020
20200706_094419

Nowe rondo turbinowe w Toruniu!

Mateusz Bąk6 lipca 2020
most_2020_06_04_1_mzd

Uwaga kierowcy – ruch wahadłowy na moście Piłsudskiego!

Mateusz Bąk12 czerwca 2020
2020_06_09_powrot_tramwaju_na_jpii_007

Zmiany w ruchu na placu Niepodległości! [MAPKA]

Mateusz Bąk9 czerwca 2020