fbpx
Komunikacja

Czy linie nr 18 i 22 zostaną wycofane? Prezydent wydał komunikat

(fot. Krzysztof Maliszewski)
Czy linie nr 18 i 22 zostaną wycofane? Prezydent wydał komunikat
Mateusz Bąk
REAKCJE

1 sierpnia MZK ma wprowadzić kilka zmian, które przewidują m.in. zawieszenie linii autobusowych nr 18 i 22. Takie plany wywołały sporo kontrowersji. Do prezydenta Torunia Michała Zaleskiego trafił pisemny apel w tej sprawie

O planowanych zmianach w miejskiej komunikacji pisaliśmy TUTAJ. Najwięcej głosów sprzeciwu wywołało zawieszenie dość popularnych linii nr 18 i 22. MZK argumentował, że z tych kursów korzysta mała liczba pasażerów i istnieją połączenia alternatywne. Wczoraj apel w tej sprawie wystosowali radny Michał Jakubaszek, poseł prof. Zbigniew Girzyński oraz europoseł Kosma Złotowski.

Radny i dwaj posłowie wystosowali apel do prezydenta! Chodzi o linie autobusowe

Dziś komunikat nt. funkcjonowania komunikacji miejskiej wydał prezydent Torunia Michał Zaleski. Pojawił się w nim nowy argument, a mianowicie kwestia finansowa. Zanotowano bowiem znaczny spadek z dochodów ze sprzedaży biletów. Jak przekonuje włodarz naszego miasta, 2020 rok przyniósł niedobór wpływów na poziomie ok. 10 mln zł.

– Potwierdza to miesiąc czerwiec, kiedy spodziewana sprzedaż biletów miała przynieść ok. 3 mln zł, a wyniosła zaledwie 2 mln zł. Tym samym niezbędne będzie wprowadzenie działań oszczędnościowych, które spowodują m.in. zmiany w rozkładach jazdy poszczególnych linii autobusowych i tramwajowych czytamy w komunikacie Michała Zaleskiego.

Obecnie prowadzona jest dogłębna analiza poszczególnych kursów pod względem liczby ich użytkowników, jak również nakładania się tras przejazdu pojazdów danych linii.

Z dotychczasowych obserwacji wynika, że są wykonywane kursy, z których korzystają pojedyncze osoby, jak i przejazdy „puste”, bez pasażerów. Zakończeniem analiz rozkładów i kursów będzie opublikowanie proponowanych przez miasto rozwiązań, a następnie po uzyskaniu uwag ich wprowadzenie. Publikacja dot. zawieszenia linii nie mieściła się w opisanym powyżej standardzie wprowadzenia zmian w komunikacji miejskiej praktykowanym od lat i była przedwczesna.

Czy owe kursy z małą bądź zerową liczbą pasażerów dotyczą linii nr 18 i 22? Ma to wykazać wspomniana analiza, a zatem na ostateczną decyzję najwyraźniej musimy jeszcze poczekać.

Komunikacja
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Komunikacja

2020/07/22 Torun
Podpisanie umowy MZK i PESY na dostawe nowytch tramwajow w Toruniu..
Fot. Wojtek Szabelski / szabelski.com

MZK gotowe na nowy rok szkolny. Jak odnowić bilet bez kolejki?

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
unnamed

Szykują się zmiany w kursowaniu kolejnych linii autobusowych!

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
2020/07/22 Torun
Podpisanie umowy MZK i PESY na dostawe nowytch tramwajow w Toruniu..
Fot. Wojtek Szabelski / szabelski.com

Miasto kupuje kolejne tramwaje

Mateusz Bąk22 lipca 2020
unnamed (1)

Radny i dwaj posłowie wystosowali apel do prezydenta! Chodzi o linie autobusowe

Mateusz Bąk21 lipca 2020
Toruń,_zabytkowy_tramwaj_na_Rynku_Staromiejskim

MZK oferuje na wynajem zabytkowy tramwaj. Cena?

Mateusz Bąk20 lipca 2020
18

Zmiany w MZK. Zawieszono linie nr 18 i 22!

Mateusz Bąk16 lipca 2020
DCIM/100MEDIA/DJI_2422.JPG

Czy do Ciechocinka wróci kolej?

Mateusz Bąk7 lipca 2020
tramwaje_zmiany_m_litwin-1

Trwa przetarg na modernizację torowisk tramwajowych

Mateusz Bąk17 czerwca 2020
maxresdefault-3-1000x600

Na Bydgoskie wracają tramwaje!

Mateusz Bąk5 czerwca 2020