fbpx
Sprawy studenckie

Psychologia nareszcie na UMK!

Nowy kierunek z pewnością będzie cieszył się sporym zainteresowaniem. (fot. umk.pl)
Psychologia nareszcie na UMK!
REAKCJE

Bogata oferta naukowa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wzmocni się o kolejną pozycję. W roku akademickim 2016/2017 pojawi się kolejny kierunek studiów – wyczekiwana psychologia

Z pewnością wzbudzi ona spore zainteresowanie wśród kandydatów na studia, ponieważ kierunek ten jest bardzo popularny. O studia psychologiczne starano się na UMK już w 1945 roku. Zaangażowanie w tej sprawie wykazywał prof. Andrzej Lewicki – jeden z twórców polskiej psychologii klinicznej. Niestety, nie udało się tego zorganizować, a prof. Lewicki musiał przenieść się do Poznania. Jego starania dokończy jednak jego córka – prof. Maria Lewicka z Uniwersytetu Warszawskiego, która już wkrótce będzie tworzyła psychologię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

– Jestem torunianką, tu spędziłam dzieciństwo. Dzieliliśmy mieszkanie z prof. Władysławem Dziewulskim, sąsiadując z prof. Wilhelminą Iwanowską. Jednak propozycję utworzenia psychologii na UMK podjęłam nie tylko ze względów sentymentalnych, jest szansa na utworzenie tu bardzo mocnego kierunku – mówi prof. Maria Lewicka.

Kadrę psychologii tworzyć będą wybitni specjaliści z najsilniejszych polskich ośrodków, którzy zdecydowali się przeprowadzić na stałe do Torunia. W środowisku krąży opinia, że psychologia na UMK będzie jedną z najlepszych w kraju.

– Będziemy mieli oczywiście psychologię kliniczną, ale chcemy też rozwijać specjalizacje, których nie ma na innych uczelniach. Wielkim potencjałem UMK jest Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii z tomografem funkcjonalnego rezonansu magnetycznego – mówi prof. Lewicka.

Studia mają mieć charakter interdyscyplinarny, psychologowie będą współpracować nie tylko z Collegium Medicum, kognitywistami czy socjologami, ale np. z geografami w zakresie badań nad pamięcią społeczną.

Nowy kierunek zostanie uruchomiony w roku akademickim 2016/2017 jako jednolite studia magisterskie. W pierwszym roku przyjętych zostanie 50 studentów. Od początku będą uczestniczyli w badaniach klinicznych, a każdy z nich znajdzie się pod opieką tutora.

Sprawy studenckie

Więcej w dziale Sprawy studenckie

unnamed

Poznaliśmy tegoroczny ranking “Perspektyw”. Jak wypadły toruńskie uczelnie?

Mateusz Bąk17 lipca 2020
800px-Toruń_rektorat_UMK

Rektor UMK wydał nowe zarządzenie! Co z zajęciami i sesją?

Mateusz Bąk27 maja 2020
_DSC5997

Studenci UMK utworzyli petycję w sprawie sesji

Mateusz Bąk20 maja 2020
centrum_weterynarii_umk_-_wizualizacja_1

Tak będzie wyglądać Centrum Medycyny Weterynaryjnej

Mateusz Bąk23 marca 2020
Akademik_UMK_Torun

Akademiki przeznaczone na kwarantanne? Ważny komunikat Kanclerza UMK!

Mateusz Bąk20 marca 2020
rektor umk

UMK ma nowego rektora

Mateusz Bąk12 marca 2020
DSC_3510

Juwenalia odwołane! Rektor UMK wydał komunikat

Mateusz Bąk11 marca 2020
DSC6227-1000x600

UMK będzie mieć nowego rektora! Znamy termin wyborów

Mateusz Bąk3 lutego 2020
1280px-Nicolaus_Copernicus_University_in_Toruń_rectors_office-1000x600-1

Muzułmańscy studenci UMK z nietypową prośbą

Mateusz Bąk21 listopada 2019