fbpx
Sprawy studenckie

Za nami Święto Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

(fot. Adam Zakrzewski/www.facebook.com)
Za nami Święto Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
Aleksandra Pladzyk
REAKCJE

Największa uczelnia w regionie 19 lutego obchodziła swoje święto. Gośćmi uroczystości byli marszałek Piotr Całbecki, wicepremier i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin oraz prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak

Uniwersytet Mikołaja Kopernika to uczelnia państwowa utworzona w 1945 roku, jest liczącym się w kraju ośrodkiem akademickim (aktualnie klasyfikowana jako 5. najlepszy polski uniwersytet i 11. najlepsza polska uczelnia). Na wszystkich poziomach studiów kształci 23,5 tysiąca studentek i studentów.

Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie od złożenia kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim w 546. rocznicę urodzin patrona uniwersytetu. Następnie odbyły się główne wydarzenia w Auli uniwersytetu.

W programie znalazły się przemówienia JM Rektora prof. dr hab. Andrzeja Tretyna, marszałka Piotra Całbeckiego i innych gości, wręczenie odznaczeń, medali i wyróżnień – zarówno państwowych, jak i uniwersyteckich.

Podczas tegorocznych obchodów nastąpiło też wręczenie powołań do Rady Nagrody Naukowej ustanowionej w ubiegłym roku Nagrody „Ratio et Spes”. Ważnym punktem ceremonii było uroczyste nadanie tytułu doktora honoris causa UMK prof. Stefanowi Gierowskiemu, jednej z najwybitniejszych indywidualności współczesnej sztuki, żywej legendzie awangardy malarskiej drugiej połowy XX wieku. Wyróżnieniem UMK Convallaria Copernicana została uhonorowana Justyna Morzy, była kanclerz Uniwersytetu.

Podczas tegorocznego Święta Uniwersytetu powiększyło się również grono Honorowych Profesorów UMK. Tytuły Honorowego Profesora nadawane są profesorom o wybitnym dorobku naukowym, którzy w ostatnim roku akademickim odeszli na emeryturę. Tradycyjnie w Święto Uniwersytetu nastąpiło również wręczenie dyplomów nowym doktorom habilitowanym i doktorom.

Sprawy studenckie
Aleksandra Pladzyk

Kulturoznawca z krwi i kości. Jej świat kreci się zawsze tam, gdzie w Toruniu występują sztuka, kultura i nauka. Kierowana z wernisażu po finisaż, relacjonuje piękno artystycznego środowiska zabytkowego miasta. Ciekawa świata i ludzi, pasjonująca się podróżowaniem, po całym Starym Kontynencie, chłonie cała sobą to, co każda stolica ma jej do zaproponowania

Więcej w dziale Sprawy studenckie

unnamed

Poznaliśmy tegoroczny ranking “Perspektyw”. Jak wypadły toruńskie uczelnie?

Mateusz Bąk17 lipca 2020
800px-Toruń_rektorat_UMK

Rektor UMK wydał nowe zarządzenie! Co z zajęciami i sesją?

Mateusz Bąk27 maja 2020
_DSC5997

Studenci UMK utworzyli petycję w sprawie sesji

Mateusz Bąk20 maja 2020
centrum_weterynarii_umk_-_wizualizacja_1

Tak będzie wyglądać Centrum Medycyny Weterynaryjnej

Mateusz Bąk23 marca 2020
Akademik_UMK_Torun

Akademiki przeznaczone na kwarantanne? Ważny komunikat Kanclerza UMK!

Mateusz Bąk20 marca 2020
rektor umk

UMK ma nowego rektora

Mateusz Bąk12 marca 2020
DSC_3510

Juwenalia odwołane! Rektor UMK wydał komunikat

Mateusz Bąk11 marca 2020
DSC6227-1000x600

UMK będzie mieć nowego rektora! Znamy termin wyborów

Mateusz Bąk3 lutego 2020
1280px-Nicolaus_Copernicus_University_in_Toruń_rectors_office-1000x600-1

Muzułmańscy studenci UMK z nietypową prośbą

Mateusz Bąk21 listopada 2019