fbpx
Sprawy studenckie

Zainaugurował nowy rok akademicki!

Studia na UMK rozpocznie około 4 tys. nowych studentów (fot. Krzysztof Maliszewski/archiwum)
Zainaugurował nowy rok akademicki!
Maciej Gorczyński
REAKCJE

W poniedziałek, 2 października w odbyła się uroczysta ceremonia rozpoczęcia roku akademickiego 2017/2018 na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. W Auli UMK zebrało się wiele znamienitych gości, z władzami uczelni na czele. Rozdano wiele nagród oraz uroczyście przywitano nowych studentów

Nowy rok rozpoczęło dzisiaj prawie 24 tys. studentów, w tym około 4 tysięcy pierwszaków. Najbardziej obleganym kierunkiem było prawo, gdzie zgłosiło się ponad 1,1 tys., jednak miejsc było tylko 250, bowiem zmniejszono limit przyjęć. Ponadto najbardziej obleganymi kierunkami były także filologia angielska i psychologia, a jeśli chodzi o przedmioty ścisłe – informatyka i informatyka inżynierska.

Ważną częścią dzisiejszej inauguracji było wręczenie Specjalnego Wyróżnienia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – Convallaria Copernicana. Otrzymał je wybitny chirurg, prof. dr. hab. n. med. Waldemar Jędrzejczyk za olbrzymi, bo prawie 60-letni wysiłek w kształceniu nowych pokoleń chirurgów oraz wzmacnianie i rozsławianie UMK w kraju i za granicą. Oczywiście, nie mogło także zabraknąć wystąpienia JM Rektora prof. Andrzeja Tretyna oraz tradycyjnego wykładu. Tym razem nosił on tytuł “Świat pełen planet”, który wygłosił astronom prof. dr hab. Andrzej Niedzielski.

W trakcie inauguracji Rektor wręczył nagrody I stopnia za całokształt osiągnięć naukowych, organizacyjnych i dydaktycznych następującym nauczycielom akademickim: prof. dr. hab. Marianowi Grabowskiemu z Wydziału Teologicznego (w obszarze nauk humanistycznych); prof. dr. hab. Stanisławowi Salmonowiczowi z Wydziału Prawa i Administracji UMK (w obszarze nauk społeczno-ekonomicznych) oraz prof. dr. hab. Władysławowi Sinkiewiczowi z Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum (w obszarze nauk o życiu). Za osiągnięcia uzyskane w dziedzinie naukowo-badawczej nagrodą Rektora wyróżniony został prof. dr hab. Dariusz Chruściński z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej (w obszarze nauk ścisłych).

Podczas uroczystości tradycyjnie przyznano Nagrody „Archiwum Emigracji”. W tym roku jej laureatkami zostały: dr Anna Ciarkowska z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego oraz mgr Jadwiga Malik z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Obowiązkowym punktem inauguracji było również wręczenie nagród dla najlepszego absolwenta, najlepszego studenta i najlepszego studenta-sportowca UMK w minionym roku akademickim. Tym razem tytuły trafiły do: mgr Julii Szczerbińskiej z Wydziału Sztuk Pięknych (Najlepszy Absolwent), Anny Marii Dobosiewicz z Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum (Najlepszy Student) oraz Anny Załęcznej z Wydziału Nauk o Ziemi (Najlepszy Student-Sportowiec). Tytuł Najlepszego w minionym roku szkolnym Ucznia ZS UMK Gimnazjum i Liceum Akademickie otrzymała Aleksandra Jankowska (obecnie w III klasie Liceum).

Wszystkich studentów czeka teraz wiele miesięcy wytężonej nauki, kolokwiów i egzaminów. Za ich powodzenie będzie możliwość pomodlenia się w specjalnej mszy w intencji roku akademickiego 2017/2018 na UMK. Odbędzie się ona 5 października w Kościele Akademickim oo. Jezuitów o godzinie 19:00.

Sprawy studenckie
Maciej Gorczyński
@McGorczynski

Kierownik działu sport. Wielki fan wszystkich dyscyplin, a w szczególności tych z poziomu trybun i telewizora. Gdyby urodził się w górach, z pewnością zostałby skoczkiem narciarskim.

Więcej w dziale Sprawy studenckie

unnamed

Poznaliśmy tegoroczny ranking “Perspektyw”. Jak wypadły toruńskie uczelnie?

Mateusz Bąk17 lipca 2020
800px-Toruń_rektorat_UMK

Rektor UMK wydał nowe zarządzenie! Co z zajęciami i sesją?

Mateusz Bąk27 maja 2020
_DSC5997

Studenci UMK utworzyli petycję w sprawie sesji

Mateusz Bąk20 maja 2020
centrum_weterynarii_umk_-_wizualizacja_1

Tak będzie wyglądać Centrum Medycyny Weterynaryjnej

Mateusz Bąk23 marca 2020
Akademik_UMK_Torun

Akademiki przeznaczone na kwarantanne? Ważny komunikat Kanclerza UMK!

Mateusz Bąk20 marca 2020
rektor umk

UMK ma nowego rektora

Mateusz Bąk12 marca 2020
DSC_3510

Juwenalia odwołane! Rektor UMK wydał komunikat

Mateusz Bąk11 marca 2020
DSC6227-1000x600

UMK będzie mieć nowego rektora! Znamy termin wyborów

Mateusz Bąk3 lutego 2020
1280px-Nicolaus_Copernicus_University_in_Toruń_rectors_office-1000x600-1

Muzułmańscy studenci UMK z nietypową prośbą

Mateusz Bąk21 listopada 2019