fbpx
Ciekawostki

50 lat od pierwszego studenckiego wiecu w Toruniu

(fot. YouTube)
50 lat od pierwszego studenckiego wiecu w Toruniu
Mateusz Bąk
REAKCJE

50 lat temu przez komunistyczną Polskę przeszła fala studenckich protestów, która ogarnęła także Toruń. Pierwszy w historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wiec odbył się 12 marca 1968 roku

Swoje podłoże Marzec’68 ma w prowadzonych przez komunistów ruchach antysemickich, nasilającej się cenzurze, represjach wobec intelektualistów i coraz większej ingerencji władz w kulturę. Punktem zapalnym okazała się inscenizacja “Dziadów” Mickiewicza. Jak dobrze wiemy, naszpikowany wrogim stosunkiem do ówczesnego rosyjskiego okupanta dramat wbiłby “nóż w plecy przyjaźni polsko-radzieckiej”. 

Swoją drogą niechęć władz wobec sztuki przyczyniła się do jeszcze większego wzrostu zainteresowania. Burzliwe oklaski podczas “antyrosyjskich” scen doprowadziły jednak do zawieszenia wystawiania “Dziadów”. Studenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej nie pozostali dłużni. Przykład z protestujących warszawiaków wzięli uczeni innych polskich ośrodków akademickich, także ci z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

 „Żądamy wolności słowa, precz z cenzurą”

Pierwszy wiec studencki na toruńskiej uczelni odbył się 12 marca 1968 roku w Domu Studenckim nr 3. Dwa dni później miejsce obrad przeniesiono do stołówki uniwersyteckiej. Na kolejny wiec przybyło ponad 700 studentów. W spotkaniu uczestniczył nawet ówczesny rektor prof. Witold Łukaszewicz. Ten zdawał sobie sprawę, że jest to nielegalne zgromadzenie, dlatego przyjął rolę obserwatora.

Wśród studentów krążyły plotki, jakoby toruńska milicja szykowała duże oddziały na tłumienie ewentualnego szturmu. Notabene pod akademikiem zgromadzili się też gotowi do walki aktywiści partyjnymi z różnych zakładów pracy. UMK był pod baczną obserwacją SB. Wzmocniono inwigilację i kontrolę korespondencji. Do protestów na ulicach jednak nie doszło.

Toruńscy studenci wybrali nieco bardziej pokojowe rozwiązanie. Na wiecu przyjęto rezolucję, w której zaprotestowano przeciwko akcjom podjętym przez milicję i SB na Uniwersytecie Warszawskim i wezwano do uwolnienia wszystkich zatrzymanych. Zdecydowano także o wysłaniu delegacji studenckiej do Warszawy, która miałaby przekazać treść rezolucji i zorientować się na miejscu o przebiegu wypadków.

Wiece na UMK z racji stosunkowo spokojnego przebiegu nie wywołały większych represji ze strony władzy. Niektórzy studenci musieli jednak odbyć przesłuchanie. Jednego z obradujących na rok zawieszono w prawach studenta, a jeszcze innego zmuszono do tajnej współpracy.

Ciekawostki
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Ciekawostki

1. reklama-efekt.pl cont. zew. 1z5 litery 3D - chillitorun

Podświetlane litery 3D, czyli reklama w przestrzeni publicznej

Redakcja ChilliTorun.pl29 listopada 2018
laptop-3190194_960_720

Fundacja ojca Rydzyka otrzymała dotacje na nowy portal internetowy!

Mateusz Bąk26 listopada 2018
01 Inseo - chillitorun

Kiedy przychodzi czas na reklamę w wyszukiwarce?

Redakcja ChilliTorun.pl21 listopada 2018
Beztytułu

Odkryto pierwszą lokalizację Torunia!

Mateusz Bąk26 października 2018
Wybory samorządowe - urna i tekst

Czego jeszcze nie wiesz o wyborach samorządowych 2018?

Redakcja ChilliTorun.pl18 października 2018
midatech cont zew węże przemysłowe2 - chillitorun

Doskonałość węży dla przemysłu to zasługa odpowiednio dobranych materiałów

Redakcja ChilliTorun.pl2 października 2018
zaplecze graficzne cont zew projektowanie etykiet - chillitorun

Dobra etykieta sprzeda Twój produkt. Pod warunkiem, że stworzy ją specjalista

Redakcja ChilliTorun.pl25 września 2018
DIL14_IC_HCF4093

Impulsowy zasilacz LED – działanie

Redakcja ChilliTorun.pl3 września 2018
komes cont zew analiza modalna2 - chillitorun

Niemal wszystko drga. Trzeba więc bardzo dokładnie zbadać w jaki sposób

Redakcja ChilliTorun.pl28 sierpnia 2018