fbpx
Ciekawostki

Czym objawia się zespół cieśni nadgarstka?

(fot. nadesłane)
Czym objawia się zespół cieśni nadgarstka?
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Zespół cieśni nadgarstka jest bolesną dolegliwością, która w dużym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie. Schorzenie dotyka przede wszystkim pracowników biurowych, sprzedawców, krawców, fryzjerów i operatorów maszyn. Jakie są jego objawy?

Ból, drętwienie i mrowienie

Zespół cieśni nadgarstka rozwija się z powodu uszkodzenia nerwu środkowego, znajdującego się w ciasnym kanale pomiędzy więzadłem a kośćmi nadgarstka. Częste zginanie i prostowanie dłoni prowadzi do powstawania mikrourazów, które przyczyniają się do pojawiania się stanu zapalnego i opuchlizny wokół kanału. Ucisk na nerw środkowy powoduje ból, drętwienie i mrowienie, które są najpowszechniejszymi objawami zespołu cieśni nadgarstka. Na portalu Ruszaj po zdrowie można przeczytać więcej o tym, komu grozi schorzenie.

Zespół cieśni nadgarstka objawy, które się lekceważy

Pierwsze objawy zespołu cieśni nadgarstka łatwo zlekceważyć, jednak gdy pojawia się ból, chorzy szybko zgłaszają się do lekarza. Niestety, na leczenie czeka się dość długo, dlatego osoby znajdujące się w grupie ryzyka, powinny bacznie przyglądać się wszelkim dolegliwościom ze strony dłoni i nadgarstków. W początkowym stadium choroby pojawia się jedynie mrowienie, później występuje również drętwienie. Dość typowe jest częste drętwienie dłoni w nocy, które pojawia się bez żadnej wyraźnej przyczyny. Wraz z postępowaniem choroby, w nocy może występować także silny ból, który nie pozwala choremu spać (więcej na Ruszajpozdrowie.pl).

Jak leczyć zespół cieśni nadgarstka?

Metody leczenia zespołu cieśni nadgarstka zależą od stopnia zaawansowania dolegliwości. Im szybciej dostrzeże się jej objawy i skonsultuje się je z ortopedą, tym mniej inwazyjne będzie leczenie. Aby zgłosić się jak najszybciej do specjalisty, warto wiedzieć jak najwięcej o ZCN – wszelkie informacje na jego temat są dostępne na http://ruszajpozdrowie.pl/zespol-ciesni-nadgarstka-objawy-po-ktorych-go-poznasz/.

W mało zaawansowanych postaciach choroby zwykle wystarczające jest zastosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a także odpowiednich ćwiczeń i fizykoterapii. Jeśli pojawiają się dolegliwości bólowe, którym towarzyszy upuszczanie przedmiotów, pomocna może być terapia ultradźwiękami, rozciąganie mięśni dłoni i w okolicy nadgarstka, a także mobilizacja nerwu pośrodkowego. Gdy rehabilitacja nie daje efektów, chory może zostać skierowany za zabieg operacyjny. Po jego przeprowadzeniu powrót do normalnego funkcjonowania zajmuje około 3 miesięcy.

Więcej w dziale Ciekawostki

05 - pancernik - etui xiaomi mi 6

Akcesoria telefoniczne na dzień kobiet. Trafiony czy chybiony prezent?

Redakcja ChilliTorun.pl26 stycznia 2019
1. reklama-efekt.pl cont. zew. 1z5 litery 3D - chillitorun

Podświetlane litery 3D, czyli reklama w przestrzeni publicznej

Redakcja ChilliTorun.pl29 listopada 2018
laptop-3190194_960_720

Fundacja ojca Rydzyka otrzymała dotacje na nowy portal internetowy!

Mateusz Bąk26 listopada 2018
01 Inseo - chillitorun

Kiedy przychodzi czas na reklamę w wyszukiwarce?

Redakcja ChilliTorun.pl21 listopada 2018
Beztytułu

Odkryto pierwszą lokalizację Torunia!

Mateusz Bąk26 października 2018
Wybory samorządowe - urna i tekst

Czego jeszcze nie wiesz o wyborach samorządowych 2018?

Redakcja ChilliTorun.pl18 października 2018
midatech cont zew węże przemysłowe2 - chillitorun

Doskonałość węży dla przemysłu to zasługa odpowiednio dobranych materiałów

Redakcja ChilliTorun.pl2 października 2018
zaplecze graficzne cont zew projektowanie etykiet - chillitorun

Dobra etykieta sprzeda Twój produkt. Pod warunkiem, że stworzy ją specjalista

Redakcja ChilliTorun.pl25 września 2018
DIL14_IC_HCF4093

Impulsowy zasilacz LED – działanie

Redakcja ChilliTorun.pl3 września 2018