Spośród wielu nowinek technologicznych z różnych gałęzi i branż przemysłu, żadna nie zyskała takiego medialnego rozgłosu oraz zainteresowania jak technologie ledowe. Pozytywne wypowiedzi wielu ekspertów z branży przyczyniły się do wzrostu popularności żarówek, diod oraz taśm ledowych, które w wielu zakątkach Polski i świata skutecznie zaczęły wypierać tradycyjnie stosowane niegdyś żarówki oraz świetlówki. Na zwiększenie się sprzedaży oświetlenia LED wpłynęły także regulacje unijne, które ograniczyły sprzedaż żarówek, w których składzie znajdowały się niebezpieczne dla środowiska substancje
Nie oznacza to jednak, aby tylko w tym dopatrywać się było można przyczyn sukcesu oraz szybkiego wzrostu zainteresowania konsumentów oświetleniem LED. Posiada ono bowiem szereg innych zalet, które czynią ten rodzaj osprzętu oświetleniowego wyjątkowo atrakcyjnym pod wieloma względami, nie wyłączając także aspektów czysto finansowych. Nie mogą więc dziwić prognozy rynkowe przygotowywane przez analityków, z których płynie dość jednoznaczny wniosek – z roku na rok zwiększać się będzie udział oświetlenia ledowego na rynku materiałów oświetleniowych, co następować będzie kosztem stosowanych do tej pory powszechnie żarówek, świetlówek i jarzeniówek.
Jakie czynniki powinny zainteresować nas zakupem żarówek i diod typu led? Pierwszym argumentem, który wysuwany jest przez zwolenników technologii ledowej jest jej energooszczędność. Badania ekspertów pokazują bowiem, że dla uzyskania podobnego efektu świetlnego żarówki ledowe potrzebują o ponad pięćdziesiąt procent mniej energii elektrycznej. Nietrudno więc zauważyć, jak bardzo wpłynąć to może na poziom zużycia prądu, zwłaszcza w sytuacji, gdy chodzi o oświetlenie obiektów o znacznej powierzchni, do czego wykorzystuje się setki punktów świetlnych. Z niskim zużyciem energii elektrycznej wiąże się kolejna cecha oświetlenia LED. Chodzi mianowicie o efektywność (sprawność pracy) żarówek i diod ledowych. W normalnym trybie pracy zużywają one ponad dziewięćdziesiąt procent dostarczonej energii elektrycznej, co minimalizuje straty energetyczne oraz zapobiega emisji ciepła do atmosfery. Pozwala to zakwalifikować oświetlenie ledowe do ekologicznych źródeł światła, niezagrażających stanowi środowiska naturalnego. Ponadto umożliwia wykorzystanie żarówek i diod typu led wszędzie tam, gdzie nie jest możliwe użycie zwykłych żarówek i świetlówek z uwagi na zagrożenie dla bezpieczeństwa otoczenia i możliwość zapalenia się otaczających je materiałów, wskutek oddziaływania energii cieplnej.
Warto także zaznaczyć, że oświetlenie led cechuje się o wiele większą trwałością w porównaniu do jego tradycyjnych odpowiedników. Deklarowana przez producentów i dystrybutorów poszczególnych żarówek długość świecenia, oscylująca w granicach pięćdziesięciu tysięcy godzin, odpowiada nieprzerwanemu świeceniu przez okres zbliżony do dziesięciu lat. W takim czasie tradycyjne żarówki i świetlówki już dawno uległyby zużyciu wskutek ich eksploatacji.
Poznaj sklep z oświetleniem LED – ELED.pl
Facebook
Twitter
Instagram
RSS