fbpx
Ciekawostki

Jak powinna wyglądać prawidłowo opracowana dokumentacja ppoż.?

(fot. Materiały Zewnętrzne)
Jak powinna wyglądać prawidłowo opracowana dokumentacja ppoż.?
REAKCJE

Opracowanie odpowiedniej dokumentacji gwarantującej bezpieczeństwo użytkowania obiektu spoczywa każdorazowo na właścicielu, zarządcy lub użytkownikowi obiektu. Osoby te, obejmują ochroną wszystkich ludzi wchodzących na teren obiektu jakim zarządzają i muszą zapewnić im bezpieczeństwo podczas pobytu na swoim terenie. Pomimo konieczności spełnienia szeregu wymagań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa konstrukcji, to właśnie obowiązek zapewnienia możliwości ewakuacji ludzi lub ich uratowania w inny sposób, a także zapewnienia bezpieczeństwa ekipom ratowniczym, które mogą poruszać się po budynkach w razie powstania zagrożenia, jest priorytetem pod względem spełnienia wymogów prawnych i utrzymania odpowiednich parametrów bezpieczeństwa.

Kto powinien opracować dokumentację przeciwpożarową?

Zgodnie z art. 4 Ustawy o ochronie przeciwpożarowej, obowiązki w zakresie wytwarzania dokumentów stanowiących wewnętrzne zasady zachowania bezpieczeństwa obiektów, powinna wykonywać osoba posiadająca odpowiednia wiedę i umiejętności, tzn. osoba posiadająca kwalifikacje co najmniej inspektora bezpieczeństwa pożarowego (jeżeli jest pracownikiem zatrudnionym na etacie w danym zakładzie) lub osoba posiadająca kwalifikacje specjalisty bezpieczeństwa pożarowego.

Jakie podstawowe dokumenty powinny znajdować się w zakładzie, aby można było mówić o spełnieniu wymogów formalnych?

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego – absolutna podstawa określająca organizację bezpieczeństwa pożarowego na terenie zakładu, uwzględniająca wewnętrzne procedury i specyfikację obiektu – zarówno budowlaną jak i organizacyjną. Poprawnie sporządzona instrukcja bezpieczeństwa pożarowego (IBP). Poza opisem zakładu, prowadzonego procesu technologicznego, zasadami postępowania na wypadek pożaru i sposobami ewakuacji ludzi powinna zawierać również część rysunkową, w której przedstawia się graficznie przestrzenie zakładu, wynikające z ich specyfiki zagrożenia oraz kierunki ewakuacji.

Ocena zagrożenia wybuchem – dokument, który w formie analitycznej przedstawia przestrzenie zakładu, w których może wystąpić atmosfera zagrożona wybuchem. Na podstawie norm oraz wiedzy inżynieryjnej w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, autor dokumentu określa w jakich miejscach (lub pomieszczeniach) zakładu może wystąpić strefa zagrożenia wybuchem. Poza częścią analityczną należy również opracować dokumentację graficzną, dzięki której  każdy użytkownik, nie posiadając wiedzy specjalistycznej w zakresie pożarnictwa, będzie w stanie określić, w których miejscach występuje zwiększone zagrożenie oraz gdzie zachować szczególne warunki bezpieczeństwa.

Dokument zabezpieczenia przed wybuchem – opracowuje się go, jeżeli na podstawie oceny zagrożenia wybuchem, stwierdzone zostaną strefy lub pomieszczenia zagrożone wybuchem na terenie obiektu poddanego ocenie. Dokument zabezpieczenia przed wybuchem określa również scenariusze awaryjne dla występujących zagrożeń. Dzięki temu pracodawca może określić na jakich etapach procesu technologicznego może dojść do wystąpienia wybuchu oraz jakie skutki może on spowodować. Dzięki temu możliwe jest wprowadzenie środków organizacyjnych lub technicznych, dzięki którym można będzie poprawić stopień bezpieczeństwa dla osób przebywających na terenie zakładu.

serwis-ppoz-600x288

Kontrola bezpieczeństwa

Każdy właściciel powinien rozważyć sprawdzenie stanu bezpieczeństwa na terenie zakładu poprzez opracowanie raz na jakiś czas analizy bezpieczeństwa pożarowego. Takie postępowanie nie pociąga za sobą skutków prawnych w razie nieprawidłowości, pozwala jednak na ich szybkie i skuteczne usunięcie. To od właściwego postępowania właściciela budynku, oraz bieżącego usuwania wszelkich nieprawidłowości w dużej mierze uzależnione jest bezpieczeństwo konstrukcji, oraz wszystkich osób przebywających na terenie obiektu.

Każdy właściciel budynku powinien zdawać sobie sprawę z tego, że to nim spoczywa odpowiedzialność za życie i zdrowie ludzi, który przebywają na jego terenie. Mało kto jest świadomy tego, jak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa ppoż., Dlatego warto w tym zakresie skorzystać z usług profesjonalistów, ponieważ właściwe, prawidłowe sporządzenie dokumentacji ppoż. wymaga pewnej biegłości i szczegółowej znajomości przepisów. Więcej szczegółów można sprawdzić na  stronie: http://askarprotect.pl/oferta/dokumentacja-ppoz

Więcej w dziale Ciekawostki

man-4132758_1280

Czy wszyscy już jesteśmy narcyzami?

Redakcja ChilliTorun.pl22 marca 2021
astronaut-1390007_1280

Prawo przyciągania a gry losowe

Redakcja ChilliTorun.pl22 marca 2021
people-1492052_1280

Wewnętrzne demony mogą zniszczyć naszych bliskich?

Redakcja ChilliTorun.pl21 marca 2021
chimpanzee-3703230_1280

Małpa gra na komputerze siłą woli

Redakcja ChilliTorun.pl21 marca 2021
pistoletlakierniczy

Pistolet lakierniczy – jaki wybrać?

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021
08 - stalimpex - cynkowanie ogniowe 1 ZEWN

Jak uczynić stal jeszcze bardziej wytrzymałą? Pokryć ją dodatkową warstwą cynku

Redakcja ChilliTorun.pl11 stycznia 2021
wind-farm-1747331_1280

Energia wiatrowa i słoneczna zamiast węgla

Redakcja ChilliTorun.pl9 września 2020
3 - myjultradzwiekami - link do strony 3

Poznaj trzy powody, dla których warto zainwestować w nowoczesne myjki ultradźwiękowe

Redakcja ChilliTorun.pl1 września 2020
casino-3491253_960_720

Najpopularniejsze automaty do gier

Redakcja ChilliTorun.pl24 marca 2020