fbpx
Ciekawostki

Kopernik też by zwiedzał, czyli Toruń miastem turystów

Toruńska starówka wzbudza zachwyt, wśród licznych turystów odwiedzająch miasto (fot. Damian Jedynak/chillitorun.pl)
Kopernik też by zwiedzał, czyli Toruń miastem turystów
Jakub Strzelka
REAKCJE

Wakacje się skończyły. Czas wrócić do normalnych obowiązków, rodzice zjeżdżają z urlopów, a dzieci wesoło (lub nie) zmierzają do szkoły. Letni czas odpoczynku to nie tylko symbol leniwego oczekiwania na okres pracy i nauki, ale również czas liczenia zysków z turystyki. Wielu turystów, co roku wybiera Gród Kopernika i napędza naszą turystyczną koniunkturę. Czy zastanawialiście się jednak kiedyś, co jest w Toruniu tak magicznego i przyciągającego, że do naszego miasta rokrocznie przybywają setki tysięcy turystów?

„Gotyk na dotyk” – to hasło jest doskonale znane każdemu torunianinowi. Z biegiem czasu wyszło również poza granice miasta i obiegło całą Polskę, a nie będzie przesadzone, jeżeli napiszemy, że również świat. Toruń rzeczywiście oferuje swoim mieszkańcom i turystom spędzanie czasu w pięknej gotyckiej rzeczywistości. Bardzo często zazdroszczą jej obcokrajowcy, którzy przyjeżdżają do Grodu Kopernika, by, choć przez jakiś czas stać się częścią słynnego średniowiecznego miasta.

Tylko w roku 2013 Toruń odwiedziło blisko 1,7 miliona turystów. Rok później ich liczba przekroczyła znacznie tę granicę. W tym roku również widoczne były wycieczki turystów z całego świata. Nie ma w tym nic dziwnego – Toruń dysponuje w końcu atrakcjami turystycznymi, o jakich inne miasta mogą tylko pomarzyć. Próżno szukać w naszym kraju innej Krzywej Wieży, także tylko w Toruniu można wejść do domu słynnego astronoma – Mikołaja Kopernika. W Grodzie Kopernika wyjątkowo smakują także znane na całym świecie pierniki. Anioł w herbie nie strzeże receptury ich wytwarzania tylko dla mieszkańców Torunia, ale udostępnia ją także zwiedzającym. Turyści mogą ją poznać w niedawno otwartym Muzeum Toruńskiego Piernika.

– Przyjeżdżając do Torunia nie sądziłam, że jest to takie piękne miasto – mówi Karolina, turystka z Poznania, która po raz pierwszy odwiedziła nasze miasto. – Owszem, słyszałam wiele bardzo dobrych opinii o tym mieście, ale to, co tutaj zobaczyłam przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Widziałam wiele zabytkowych miast i Toruń jest jednym z takich, gdzie tak dobrze zachowały się walory historyczne tego miejsca. Zwiedziłam wiele zabytków toruńskiej starówki m.in Krzywą Wieżę, Zamek Krzyżacki, Dom Kopernika, Katedra Św. Janów, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny czy Ratusz Staromiejski.

To tylko niektóre atrakcje, które skłaniają turystów do zwiedzenia Torunia. Nie wystarczy jednak odwiedzić miasto tylko raz. Gród Kopernika nieustannie poszerza swoją ofertę kulturalną. Bez przerwy pojawiają się nowe punkty na turystycznej mapie miasta. Jednym z nowszych jest, wspomniane już wcześniej, Muzeum Piernika Toruńskiego. Niebawem spodziewamy się także otwarcia nowoczesnego Centrum Kongresowo– Koncertowego na Jordankach. Na pewno swoje miejsce w mieście znajdą miłośnicy aktywnego wypoczynku. Cały czas w budowie jest trasa rowerowa do Osieka, w którym można wypocząć nad jeziorem.

Popularność Torunia, jako miejsca przyjaznego wypoczynkowi i zwiedzaniu, odzwierciedla się w sprzedaży usług turystycznych związanych z naszym miastem.

Ostatnio Toruń przeżywa swój renesans – mówi Mariola Burejko, Country Manager z firmy Travelbird.pl, zajmującej się sprzedażą podróży do różnych polskich oraz zagranicznych miast. – Każda oferta wypuszczona na naszej stronie cieszy się dużym zainteresowaniem. Niedawno odbywający się Festiwal Światła był bardzo dobrą okazją dla wielu osób, aby na nowo odkryć to miasto i spojrzeć na nie z innej perspektywy.

Kolejnym powodem wyjaśniającym turystyczny fenomen Torunia jest łatwość, z jakim do tego miasta dotrzemy. Miasto ma bardzo dobre połączenie z lotniskiem w Bydgoszczy, a infrastruktura drogowa (autostrady i drogi ekspresowe) sprawiają, że do Torunia można z łatwością dojechać z każdego krańca Polski. Jeżeli źle czujemy się z planowaniem podróży, to wyręczą nas zajmujące się tym serwisy. Jednym z nich jest GoEuro, który umożliwia turystom zwiedzanie wszystkich wymarzonych miejsc i wzięcie udziału w wydarzeniach kulturalnych, choćby w innej części Europy. Nie trzeba ich jednak szukać, aż tak daleko. W Toruniu jest ich pod dostatkiem. Znalezienie takich wydarzeń w dużej mierze ułatwiają popularne ostatnimi czasy wyszukiwarki eventów kulturalnych, np. gdzieco.pl.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, co ma największy wpływ na dobrze prosperujący ruch turystyczny Torunia. Czy są to aktywne kampanie promocyjne prowadzone przez włodarzy miasta? Promocje na portalach turystycznych i zasłyszane informacje na temat Grodu Kopernika? A może po prostu legendarna już starówka miejska i ciekawość gotyckiego piękna? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale nie ma wątpliwości, że wszystkie te rzeczy doskonale ze sobą współgrają i przynoszą turystyce miasta wiele powodów do dumy i radości.

Ciekawostki
Jakub Strzelka
@JStrzelka

Dziennikarz, publicysta i czujny obserwator czerpiący z ikon polskiego felietonu, by jak najtrafniej opisywać toruńskie piekiełko.

Więcej w dziale Ciekawostki

wkroczeniewojskpolskichdotor18stycznia1920a

Upragniony powrót do Ojczyzny – 10 faktów z historii oswobodzenia Torunia!

Mateusz Bąk18 stycznia 2020
mzk

O historii miejskich autobusów słów kilka

Mateusz Bąk18 listopada 2019
głowne wiersze

Jan Kasprowicz – wyjątkowy, polski poeta

Redakcja ChilliTorun.pl21 października 2019
123

Absolwent UMK w drodze na Koronę Ziemi

Mateusz Bąk8 września 2019
04 - nikostal - garaże blaszane drewnopodobne ZEWN

Naturalny wygląd da się wygodnie połączyć z funkcjonalnością i trwałością. Nawet w niepozornych budynkach gospodarczych

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2019
FB_IMG_1563539211292

Toruńska starówka w wersji Minecraft! (WIDEO)

Mateusz Bąk19 lipca 2019
highlighter-1103712_1920

Wady i zalety długopisów żelowych

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2019
efa8a1dddc7b4f2ce6d8d18ba22ae40e

Polscy bukmacherzy w jednym miejscu. Oceń ich sam

Redakcja ChilliTorun.pl14 maja 2019
strasbourg-2261420_960_720

Dyrektywa o prawach autorskich przyjęta przez UE!

Mateusz Bąk15 kwietnia 2019