fbpx
Ciekawostki

Masz pomysł na działalność naukową? Pomyśl o grancie. Wsparcie dla młodych naukowców bliżej niż kiedykolwiek!

(fot. Materiały Partnera)
Masz pomysł na działalność naukową? Pomyśl o grancie. Wsparcie dla młodych naukowców bliżej niż kiedykolwiek!
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Polskie instytucje naukowe, jak również przedsiębiorstwa zatrudniające naukowców od kilku lat, w intensywny sposób starają się uzyskać jak najwięcej dotacji na działania swoich badaczy. Pod względem dostarczania środków na wsparcie tej gałęzi gospodarki, Polska na tle innych krajów Unii Europejskiej wypada co najmniej blado

Wielu zdolnych ludzi emigruje na zachód, gdzie otrzymują odpowiednie wsparcie na realizację swoich pomysłów oraz dużego potencjału. Czy granty są sposobem na zatrzymanie ich w kraju? Z pewnością tak. Poniższy artykuł wyjaśni dlaczego tak jest.

Czy każdy może otrzymać wsparcie na działalność naukową?

Zapewne każdy młody naukowiec i badacz ma nadzieję, a czasami wręcz oczekuje, że każdy jego pomysł zostanie bezapelacyjnie wsparty i będzie dotowany. Nic w tym dziwnego – każdy wynalazek, idea, koncept czy patent to takie swoiste „dziecko” jego twórcy. Jednak trzeba pamiętać, że nie wszystkie koncepcje i pomysły są aktualnie potrzebne, a czasami autor, który jest przekonany, że zrewolucjonizował nim jakąś dziedzinę życia, musi zderzyć się ze świadomością, że przed nim kilka innych osób wpadło już na podobny pomysł. Granty dla młodych naukowców są przewidziane są dla osób, które nie ukończyły jeszcze 35 roku życia. Natomiast inną sprawą jest fakt, że jest to swego rodzaju „nagroda” za wybitne osiągnięcia bądź absolutnie innowacyjny pomysł, który może przysłużyć się gospodarce i deklasuje inne, nawet podobne idee.

Jaki program wybrać? Kto może pomóc w uzyskaniu grantu?

Dofinansowania z dziedziny prac naukowych i badawczych przestały być już jedynie domeną uczelni wyższych. Również decyzja o dotowaniu danego pomysłu nie opiera się już jedynie na tym, czy przedmiot badań jest ciekawy, ale też czy jest utylitarny – czyli, czy jest użyteczny i przydatny. Czasy dużych pieniędzy na stwierdzenie, ile aniołów mieści się na główce od szpilki są dawno za nami. Dobrym przykładem  jest bardzo duży projekt Innowacyjna gospodarka, dzięki któremu swoją pracę dofinansować mogą naukowcy z najróżniejszych dziedzin. Atutem tego projektu jest fakt, że mogą starać się o niego przede wszystkim prywatne firmy i przedsiębiorstwa – od firm budowlanych bo punkty zajmujące się na przykład szkoleniem osób bezrobotnych. Naukowcy  są w stanie znakomicie rozwinąć swoje idee z pomocą tego programu.

Pomóc w uzyskaniu wsparcia mogą instytucje, które profesjonalnie się tym zajmują. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na recenzje wystawiane takim działalnościom. Mimo zatrzęsienia firm tego typu, jest kilka czołowych, które warto wymienić, a na ich czele stoi ELJOTTECH, głównie doceniana ze względu na fachowość i bardzo trafne analizy projektów. To właśnie analiza projektu pod kątem szansy na dofinansowanie jest kluczem do potencjalnego sukcesu całego przedsięwzięcia. Warto o tym pamiętać.

Więcej w dziale Ciekawostki

05 - pancernik - etui xiaomi mi 6

Akcesoria telefoniczne na dzień kobiet. Trafiony czy chybiony prezent?

Redakcja ChilliTorun.pl26 stycznia 2019
1. reklama-efekt.pl cont. zew. 1z5 litery 3D - chillitorun

Podświetlane litery 3D, czyli reklama w przestrzeni publicznej

Redakcja ChilliTorun.pl29 listopada 2018
laptop-3190194_960_720

Fundacja ojca Rydzyka otrzymała dotacje na nowy portal internetowy!

Mateusz Bąk26 listopada 2018
01 Inseo - chillitorun

Kiedy przychodzi czas na reklamę w wyszukiwarce?

Redakcja ChilliTorun.pl21 listopada 2018
Beztytułu

Odkryto pierwszą lokalizację Torunia!

Mateusz Bąk26 października 2018
Wybory samorządowe - urna i tekst

Czego jeszcze nie wiesz o wyborach samorządowych 2018?

Redakcja ChilliTorun.pl18 października 2018
midatech cont zew węże przemysłowe2 - chillitorun

Doskonałość węży dla przemysłu to zasługa odpowiednio dobranych materiałów

Redakcja ChilliTorun.pl2 października 2018
zaplecze graficzne cont zew projektowanie etykiet - chillitorun

Dobra etykieta sprzeda Twój produkt. Pod warunkiem, że stworzy ją specjalista

Redakcja ChilliTorun.pl25 września 2018
DIL14_IC_HCF4093

Impulsowy zasilacz LED – działanie

Redakcja ChilliTorun.pl3 września 2018