fbpx
Ciekawostki

Obniżenie wieku emerytalnego weszło w życie. Co to może oznaczać?

(fot. pixabay)
Obniżenie wieku emerytalnego weszło w życie. Co to może oznaczać?
Krystian Mekka
REAKCJE

Rząd zrealizował swoją obietnicę wyborczą. Obniżył wiek emerytalny. Od 1 października bieżącego roku kobiety będą mogły przejść na emeryturę od 60 roku życia, zaś mężczyźni w wieku 65 lat

Jak informuje portal BezPrawnik.pl we wrześniu do ZUS-u wpłynęło ponad 200 tysięcy świadczeń według nowych przepisów. Oznacza to, że do ubezpieczyciel otrzymał więcej wniosków, niż w całym 2016 roku. Eksperci twierdzą, że może to być koniec ZUS-u, który spodziewa się, że w ostatnim kwartale tego roku może przejść na emeryturę ok. 331 tys. osób.

Czy obniżenie wieku emerytalnego jest populistyczną obietnicą wyborczą czy przemyślanym działaniem? Na tę chwilę w społeczeństwie panuje przekonanie, iż w obecnym rządzie istnieje zjawisko “rozdawnictwa”, a jak wiemy, emerytury są wypłacane ze wspólnych środków, które wpłacają pracujący.

– Wnioski, jakie płynęły z tego dokumentu, są katastrofalne – do ZUS będziemy z budżetu dopłacać blisko 100 miliardów złotych rocznie. Ta suma ma stanowić aż 20% budżetu państwa! Warto sobie zadać pytanie, czy Polskę stać na takie wydatki? Liczba osób, które opłacają składki do ZUS, jest na tyle mała, że analitycy rynku pracy od wielu lat biją na alarm – pisze w swoim artykule Tomasz Laba, z portalu BezPrawnik.plDo tego stopnia, że składki, jakie trafiają do ZUS od pracujących w Polsce imigrantów, czyli głównie Ukraińców, ale i Białorusinów stanowią zauważalny procent budżetu tej instytucji. Złośliwi powiedzą, że to nadchodzi koszmar narodowców. Przyszłość naszego ZUS w dużej mierze zależy od napływu imigrantów, którzy swoją pracą będą utrzymywać naszych emerytów.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska w rozmowie z Money.pl powiedziała, że na tę chwilę należy wstrzymać się z dokonywaniem dogłębnych analiz reformy emerytalnej, argumentując to tym, że programowi 500+ wieszczono fatalne skutki w finansach państwa oraz, że rząd zrealizował obietnicę wyborczą.

Myślę, że przywracając wiek emerytalny wywiązujemy się z niezwykle ważnego zobowiązania wyborczego. Budujemy, jako rząd, ugrupowanie polityczne, naszą polityczną wiarygodność. Przywracamy taką sprawiedliwość społeczną – mówiła Elżbieta Rafalska dla Money.pl. – Wydłużenie wieku emerytalnego odbyło się absolutnie przeciw społecznym nastrojom, bez rozmowy społecznej, bez dialogu, zupełnie niespodziewanie. Bo w żadnym expose, czy w czasie kampanii wyborczej, Donald Tusk tego nie zapowiadał. To było całkowicie nieuczciwe.

Wicepremier Mateusz Morawiecki poinformował, że w budżecie na 2018 roku zostało uwzględnione dodatkowe 10 mln złotych. Dodał jednocześnie, że obecnie na rynku pracy brakuje pracowników w wielu branżach, wobec czego zachęcił obywateli “czujących się na siłach”, aby pozostali na rynku pracy.

Wszyscy możemy tylko analizować oraz spekulować czym może poskutkować reforma emerytalna. Politycy uspokajają i twardo zostają przy swoim stanowisku, natomiast eksperci od finansów twierdzą, że to może oznaczać upadek ZUS-u czy nawet zwiększenie składek. Należy jednak pamiętać, że jeśli ktoś dostanie pieniądze, to trzeba je najpierw komuś zabrać.

Źródło: BezPrawnik.pl, Money.pl, Tvn24bis.pl

Ciekawostki
Krystian Mekka

Dumny bydgoszczanin mieszkający i kochający się w Toruniu. Fanatyk piłki nożnej i ręcznej w każdym wydaniu. Komentator sportowy i spiker z muzycznej rodziny. Gaduła nadużywająca kolokwializmów i metafor

Więcej w dziale Ciekawostki

pistoletlakierniczy

Pistolet lakierniczy – jaki wybrać?

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021
08 - stalimpex - cynkowanie ogniowe 1 ZEWN

Jak uczynić stal jeszcze bardziej wytrzymałą? Pokryć ją dodatkową warstwą cynku

Redakcja ChilliTorun.pl11 stycznia 2021
wind-farm-1747331_1280

Energia wiatrowa i słoneczna zamiast węgla

Redakcja ChilliTorun.pl9 września 2020
3 - myjultradzwiekami - link do strony 3

Poznaj trzy powody, dla których warto zainwestować w nowoczesne myjki ultradźwiękowe

Redakcja ChilliTorun.pl1 września 2020
casino-3491253_960_720

Najpopularniejsze automaty do gier

Redakcja ChilliTorun.pl24 marca 2020
Josef_Thorak_-_Kopernikus2

Kolejny pomnik Kopernika w Toruniu?

Mateusz Bąk20 lutego 2020
07 - hak - obrotnica do spawania ZEWN

Szybkie i efektywne spawanie na miarę XXI wieku. Sprawdź, jakich przyrządów używają najlepsi i jak na nich pracują

Redakcja ChilliTorun.pl7 lutego 2020
players-green-football-football-match-football-pitch-sports-ground

Ludzie Sportu Związani z Lublinem

Redakcja ChilliTorun.pl4 lutego 2020
07 - afterweb - pozycjonowanie stron internetowych-Wrocław 2 ZEWN

Pozycjonowanie dla bystrzaków: czy w 2020 da się samodzielnie wywindować witrynę www na szczyt listy Google’a?

Redakcja ChilliTorun.pl30 stycznia 2020