fbpx
Ciekawostki

Rowerem z Torunia do Hiszpanii – Tomasz Juźków o swojej podróży życia

(fot. nadesłane)
Rowerem z Torunia do Hiszpanii – Tomasz Juźków o swojej podróży życia
Mateusz Bąk
REAKCJE

W 25 dni pokonał dystans 3679 kilometrów. Z Torunia wyruszył na Niemcy, Holandię, Belgię, Francję i wreszcie Hiszpanię, by tam zobaczyć grób jednego z dwunastu apostołów

Na ten niezwykły wyczyn zdecydował się Tomasz Juźków – absolwent V LO w Toruniu i student stomatologii na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. W swoją podróż życia na skraj Europy – do Santiago de Compostela wyruszył 1 lipca. Obrał najsłynniejszy na Starym Kontynencie szlak pielgrzymkowy, którym podróżowano od średniowiecza. Wiedzie on bowiem do grobu Świętego Jakuba. Notabene ów apostoł jest patronem jednego z toruńskich kościołów.

– Trudno powiedzieć, skąd w głowie wziął się u mnie ten pomysł – mówi Tomasz Juźków. – Mam wrażenie, jakbym był przygotowywany do tej wyprawy przez całe życie. Ostatnimi laty częściej zacząłem dostrzegać symbole muszli Santiago na drzewach, budynkach czy znakach przy drogach, którymi jeżdżę często na rowerze. Nurtowało mnie, dlaczego w miejscach tak różnych znak ten pojawia się tak często. Moim marzeniem było odbycie podróży życia – wyprawy, która odciśnie piętno na mojej duszy i będzie ukoronowaniem myśli o przeżywaniu przygód. Te rzeczy jakoś się ze sobą połączyły i w roku 2015, kiedy szedłem na studia stomatologiczne Camino de Santiago stało się moim nowym życiowym celem.

(fot. nadesłane)

Wszystko zaczęło się w Toruniu (fot. nadesłane)

Wspomniana muszla to jeden z symboli pielgrzymujących do położonej w północno-zachodniej Hiszpanii Santiago de Compostela. Od wieków zbierana na wybrzeżach Atlantyku stanowiła ona pamiątkę i swego rodzaju dowód odbycia wędrówki do grobu świętego. Obecnie symbolem tym oznacza się szlaki pielgrzymki.

– Plan wyprawy miałem przygotowany na kartce – były to największe miasta na mojej trasie oddalone od siebie o około 130 km – wspomina torunianin. – Jadąc tym tempem, do Santiago dotarłbym 28 lipca, czyli 2 dni przed odlotem. Dzień zapasu był przygotowany na ewentualną awarię roweru lub pobyt w szpitalu, gdyby coś mi się stało. Dopuszczałem do siebie również myśli, że gdyby było bardzo źle, kawałek podjadę pociągiem. Na szczęście obyło się bez jakiejkolwiek z tych rzeczy. Miałem dużo trudnych sytuacji związanych z jedzeniem czy oponami. Jednak moje nastawienie – “dotrzeć do celu danego dnia” – powodowało, że zacząłem traktować trudności i przeszkody jako elementy mojej misji. Trzeba je po prostu pokonać, a nie siedzieć i myśleć “co dalej?”.

Juźków korzystał z internetowej nawigacji. Wprawdzie kilka razy wylądował w kompletnej dziczy, finalnie dotarł do celu. Mijał takie miasta jak Freyburg, Kolonia, Mastricht, Namur, Reims, Paryż, Bordeaux, Estella, Panferrada.

– Najbardziej wspominam dzień przyjazdu do Francji – po noclegu w lesie na granicy belgijsko-francuskiej, głodny, brudny i zmęczony złapałem gumę – dodaje Juzków. – Wymiana dętki nic nie dała z taką zniszczoną oponą, więc 40 km od Reims musiałem pokonać, jadąc na kompletnym kapciu przez polne drogi ze słońcem w zenicie nad głową. Ten dzień pamiętam najbardziej – nazwałem go więc “status to skomplikowane”.

To już biuro pielgrzyma w Saint-Jean-Pied-de-Port we Francji (fot. nadesłane)

To już biuro pielgrzyma w Saint-Jean-Pied-de-Port we Francji (fot. nadesłane)

Najważniejszym atrybutem torunianina był oczywiście rower. Nie wziął namiotu, a o nocleg, jak i posiłek prosił poniekąd przyzwyczajonych do pielgrzymów tamtejszych mieszkańców, którzy otaczali go niezwykłą serdecznością, dobrem i zaufaniem.

– Spotkani na drodze ludzie byli ważną częścią tej wyprawy – stwierdza nasz rozmówca. – Zobaczyłem, że w każdym człowieku, niezależnie od wyznania, statusu majątkowego czy pochodzenia, jest dobro. Nowy dzień był jedną wielką niewiadomą. Nie wiedziałem, gdzie będę spał i czy znajdę coś, co zaspokoi mój głód. Osoby spotkane na trasie ofiarowały mi nocleg w swoich domach, częstowały mnie własnym jedzeniem i pokazywały mi swoje życie. To wymaga nie lada odwagi przyjąć obcego człowieka, który zapuka do Twoich drzwi po 21, kiedy słońce schowało się już za horyzontem. Mało tego – potraktować go jak członka rodziny i obdarzyć go zaufaniem nawet pomimo tego, że zna tylko 5 słów w Twoim języku! Ktoś na górze musiał maczać w tym palce.

Ostatnie kilometry nie należały do łatwych. Mimo to pojawił się żal, że ten wyjątkowy okres 25 dni dobiega już końca. Sama pielgrzymka nie była tylko wyzwaniem fizycznym, ale i duchowym. Na koniec zapytaliśmy jeszcze o naukę, jaką można czerpać z tej niezwykłej wędrówki.

Katedra w Santiago de Compostela (fot. nadesłane)

Katedra w Santiago de Compostela (fot. nadesłane)

– Podróż nauczyła mnie tego, aby z każdej sytuacji znajdować pozytywne strony – kończy Tomasz Juźków. – Czytając książki motywacyjne, nie nauczyłbym się tych rzeczy. To była prawdziwa operacja na otwartym sercu – trudności były niczym narzędzia, które ociosały mój charakter i pokazały mi, że zmiany będą się u mnie dokonywały przez całe życie. Spotkani ludzie pokazali mi z kolei, że przez te trudności nie muszę wcale przechodzić sam. Camino de Santiago – oznacza drogę św. Jakuba. I w tę drogę zapraszam do wyruszenia też Was!

Ciekawostki
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Ciekawostki

uslugi-ppoz-i-bhp-600x289

Jak powinna wyglądać prawidłowo opracowana dokumentacja ppoż.?

Redakcja ChilliTorun.pl1 marca 2021
pistoletlakierniczy

Pistolet lakierniczy – jaki wybrać?

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021
08 - stalimpex - cynkowanie ogniowe 1 ZEWN

Jak uczynić stal jeszcze bardziej wytrzymałą? Pokryć ją dodatkową warstwą cynku

Redakcja ChilliTorun.pl11 stycznia 2021
wind-farm-1747331_1280

Energia wiatrowa i słoneczna zamiast węgla

Redakcja ChilliTorun.pl9 września 2020
3 - myjultradzwiekami - link do strony 3

Poznaj trzy powody, dla których warto zainwestować w nowoczesne myjki ultradźwiękowe

Redakcja ChilliTorun.pl1 września 2020
casino-3491253_960_720

Najpopularniejsze automaty do gier

Redakcja ChilliTorun.pl24 marca 2020
Josef_Thorak_-_Kopernikus2

Kolejny pomnik Kopernika w Toruniu?

Mateusz Bąk20 lutego 2020
07 - hak - obrotnica do spawania ZEWN

Szybkie i efektywne spawanie na miarę XXI wieku. Sprawdź, jakich przyrządów używają najlepsi i jak na nich pracują

Redakcja ChilliTorun.pl7 lutego 2020
players-green-football-football-match-football-pitch-sports-ground

Ludzie Sportu Związani z Lublinem

Redakcja ChilliTorun.pl4 lutego 2020