fbpx
Ciekawostki

Sąsiedzki zatarg o stolicę. Wszystko zaczęło się 80 lat temu…

(fot. YouTube)
Sąsiedzki zatarg o stolicę. Wszystko zaczęło się 80 lat temu…
Mateusz Bąk
REAKCJE

W czasach rządów sanacji zapadła decyzja będąca zalążkiem toruńsko-bydgoskiej rywalizacji o miano stolicy województwa. Aspirujące do tej roli miasto znad Brdy rozpoczęło próby zdetronizowania Grodu Kopernika

20 lutego 1935 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Ministrów, która zdecydowała o reformie administracyjnej kraju. Chcąc zatrzeć granice dawnych rozbiorów, postanowiono zmienić nieco kształt województw. Zmiany dotknęły również województwo pomorskie, do którego w 1938 roku z poznańskiego przeniesiono m.in. Bydgoszcz.

Według wprowadzonej w 1919 roku administracji odrodzonego państwa polskiego dawny zabór pruski zajęły województwa poznańskie i pomorskie. Stolicą tego drugiego był Toruń. Niecałe 20 lat później, na krótko przed wojną dołączyła do niego Bydgoszcz, stając się tam największym miastem. Mimo to – ku rozczarowaniu mieszkańców znad Brdy – Toruń wciąż pełnił rolę stolicy. Bydgoszczanie dopięli swego dopiero po wojnie.

Stolicę zmodyfikowanego terytorialnie województwa pomorskiego zlokalizowano wówczas w Bydgoszczy. Miasto było bezwzględne wobec Torunia, przenosząc stamtąd wszystkie urzędy, ważne placówki kulturalne, a nawet medialne. Szczególnie bolesne dla torunian było “odebranie” powstałego w naszym mieście Radia PiK, którego siedziba do dziś znajduje się w Bydgoszczy.

Rozejm mógł przynieść rok 1975. To czas kolejnej wielkiej reformy administracyjnej, na mocy której wprowadzono podział na 49 województw. Wśród nich było bydgoskie i toruńskie. Oba miasta mogły zatem szczycić się mianem stolicy. Po upadku komunizmu Polskę czekało jednak szereg zmian, również tych administracyjnych, czego punktem kulminacyjnym była reforma samorządowa w 1998.

W trakcie prac nad nową koncepcją rozgorzała dyskusja i ponowny spór. Pogodzić miasta próbował polski rząd, proponując włączenie naszego regionu do wielkiego województwa pomorskiego ze stolicą w Gdańsku. Pomysł popierali toruńscy politycy, którzy wyraźnie bali się ponownej supremacji większego sąsiada. Ostatecznie koncepcja nie doczekała się realizacji.

Dalszą część historii zna już z pewnością każdy. Powstało województwo kujawsko-pomorskie, które ma dwie stolice – Bydgoszcz, będąca siedzibą wojewody (stolica administracyjna) i Toruń, gdzie mieści się Urząd Marszałkowski (stolica samorządowa), a więc siedziba Sejmiku Wojewódzkiego.

Komu należy się stolica województwa kujawsko-pomorskiego?

View Results

Loading ... Loading ...

 

Ciekawostki
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Ciekawostki

man-4132758_1280

Czy wszyscy już jesteśmy narcyzami?

Redakcja ChilliTorun.pl22 marca 2021
astronaut-1390007_1280

Prawo przyciągania a gry losowe

Redakcja ChilliTorun.pl22 marca 2021
people-1492052_1280

Wewnętrzne demony mogą zniszczyć naszych bliskich?

Redakcja ChilliTorun.pl21 marca 2021
chimpanzee-3703230_1280

Małpa gra na komputerze siłą woli

Redakcja ChilliTorun.pl21 marca 2021
uslugi-ppoz-i-bhp-600x289

Jak powinna wyglądać prawidłowo opracowana dokumentacja ppoż.?

Redakcja ChilliTorun.pl1 marca 2021
pistoletlakierniczy

Pistolet lakierniczy – jaki wybrać?

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021
08 - stalimpex - cynkowanie ogniowe 1 ZEWN

Jak uczynić stal jeszcze bardziej wytrzymałą? Pokryć ją dodatkową warstwą cynku

Redakcja ChilliTorun.pl11 stycznia 2021
wind-farm-1747331_1280

Energia wiatrowa i słoneczna zamiast węgla

Redakcja ChilliTorun.pl9 września 2020
3 - myjultradzwiekami - link do strony 3

Poznaj trzy powody, dla których warto zainwestować w nowoczesne myjki ultradźwiękowe

Redakcja ChilliTorun.pl1 września 2020