fbpx
Ciekawostki

„Zebraliśmy team i przeszliśmy do działań” – młodzi, zdolni torunianie w konkursie CanSat

Logo grupy CANpernicus (fot. nadesłane)
„Zebraliśmy team i przeszliśmy do działań” – młodzi, zdolni torunianie w konkursie CanSat
Mateusz Bąk
REAKCJE

Grupa toruńskich uczniów z ZS UMK Gimnazjum i Liceum Akademickiego oraz IV Liceum Ogólnokształcącego, żywiąca ogromną pasję do inżynierii kosmicznej, bierze udział w eliminacjach do ogólnopolskiego konkursu CanSat. Głównym zadaniem młodych naukowców jest stworzenie minisatelity

W kwietniu przyszłego roku, już po raz drugi Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO zorganizuje ogólnopolskie finały konkursu CanSat. W jednym miejscu spotkają się twórcy najlepszych projektów, z których jeden zostanie wytypowany do reprezentowania Polski w europejskim finale. W tegorocznej edycji udało się to właśnie drużynie z naszego miasta – Gilsat. Uczniowie toruńskiego Liceum Akademickiego wygrali ogólnopolski konkurs, po czym wystartowali w zawodach w Portugalii. Jak będzie w przyszłym roku? Tym razem nasze miasto reprezentować będą uczniowie Gimnazjum i Liceum Akademickiego oraz uczennica IV Liceum Ogólnokształcącego, którzy utworzyli zespół o nazwie CANpernicus.

Zainteresowanie inżynierią kosmiczną jest z nami od zawsze – powiedziała Julia Sochacka. – Chętnie zajmujemy się fizyką, mechaniką, matematyką, informatyką. Teraz w profilowanym liceum skupiliśmy nasze wspólne siły na tego typu zagadnieniach. O samym konkursie dowiedzieliśmy się od starszych kolegów, którzy w zeszłym roku brali udział w kwalifikacjach. Na początku września zebraliśmy team i przeszliśmy do działań. 

W skład zespołu wchodzą Julia Sochacka, Łukasz Komoszyński, Maciej Procyk, Stefan Rucki, Filip Szykuła, Marcel Korpal. Liderem jest Kajetan Rachwał. Grupą nadzoruję Mariusz Kamiński. Zespół podzielił pracę na następujące etapy: reklamowanie i zbieranie funduszy, projektowanie oprogramowania, analiza danych i utworzenie projektu konstrukcyjnego. Każdy z członków odpowiedzialny jest za wykonanie danego zadania.

W tygodniu spotykamy się na jednogodzinne zebranie ogólno-drużynowe – powiedział Kajetan Rachwał. – Poza tym poszczególni członkowie drużyny poświęcają cztery lub pięć godzin tygodniowo. Nasz zespół składa się z siedmiu osób. Mamy kilka osób, które mają doświadczenie w podobnych projektach i zajmują się robotyką, kilka osób, które próbują swoich sił w olimpiadach fizycznych, oraz kilku informatyków. 

dsc_0137

Początki prac grupy CANpernicus (fot. Julia Sochacka)

Konkurs CanSat to coroczna inicjatywa ogólnoeuropejska, której główną ideą jest zachęcenie młodych naukowców do pogłębiania swojej wiedzy i zainteresowań inżynierią kosmiczną. To świetna okazja, by pokazać swoje umiejętności całej Polsce, a nawet Europie. Czym w ogóle jest Cansat? To niewielkiego rozmiaru satelita, której przygotowanie wymaga ogromnego wysiłku, cierpliwości, wiele czasu, a także innowacyjnego myślenia.

CanSat polega na zbudowaniu minisatelity rozmiaru mniej więcej puszki po napoju. – tłumaczy Julia Sochacka. – Musimy umieścić w niej różnego rodzaju silniki. To co one będą w sobie zawierać i jak funkcjonować zależy już od nas. Poza tym mamy do wypełnienia podstawowe zadania, tj. pomiar temperatury, pomiar ciśnienia i komunikacja ze stacją naziemną. Na wykonanie tego wszystkiego mamy czas praktycznie do kwietnia. Wtedy odbędzie się kampania startowa. Najlepsze grupy z całej Polski zbiorą się w jednym miejscu i będą testować swoje satelity.

Zadaniem takiego urządzenia jest przeprowadzenie kilku badań i eksperymentów podczas lotu małą rakietą lub balonem na wysokość od kilkuset metrów do kilku kilometrów, a następnie w trakcie opadania na spadochronie. Największym wyzwaniem jest zmieszczenie w satelicie wszystkich podstawowych systemów składających się na prawdziwego satelitę – zasilania, modułu komunikacji czy komputera pokładowego. Waga, jak i wymiary urządzenia są dokładnie określone.

– W konkursie startuje 20 drużyn, z czego tylko 10 dostaje się na kampanie startową i mam możliwość przetestowania swojej „puszki” – powiedział Kajetan Rachwał. – O tym, które drużyny się dostaną decyduję komisja na podstawie raportów, które wysyłamy. Następnie jedna drużyna, która wygra zawody ogólnopolskie, dostaje się do konkursu międzynarodowego. W zeszłym roku to była drużyna z naszej szkoły. Dostali się na europejskie zawody w Portugalii.

dsc_0150 dsc_0132  Kajetan Rachwał jest liderem zespołu (fot. Julia Sochacka)

Podstawowym zadaniem jest samo stworzenie satelity, przestrzegając przy tym odpowiednich kryteriów i wytycznym nałożonym przez organizatorów. Czasem jednak, by przebić konkurencję i wygrać zawody potrzeba czegoś więcej. CanSat CANpernicus będzie mierzył temperaturę, ciśnienie barometryczne, wilgotność i wiele innych czynników. Jakie jeszcze atuty może mieć toruński projekt?

Mamy nawigację GPS, przyspieszenie i kilka innych ulepszeń dodaje Kajetan Rachwał. – Generalnie planujemy wylądować „puszką” w wyznaczonym miejscu. Ponadto planujemy też sprawdzić bardzo dużo czynników znajdujących się w powietrzu. W trakcie lotu będziemy zbierać dane z różnych wysokości. Dodatkowo chcielibyśmy jeszcze analizować dane w czasie rzeczywistym. To są nasze trzy główne cele.

Toruńscy młodzi naukowcy w zeszłym tygodniu złożyli pierwszy raport do głównej komisji konkursowej. W ciągu trwania całego konkursu komisja wymagać będzie trzech takich raportów. Na stworzenie satelity grupa CANpernicus ma jeszcze ponad pięć miesięcy. Finały konkursu odbędą się 13-16 kwietnia 2017 roku. O wynikach będziemy informować na łamach naszego portalu.

Co ciekawe, od osób, które startowały w zeszłym roku, dowiedzieliśmy się, że mamy dużo większe doświadczenie techniczne, niż oni kiedy zaczynali podsumowuje Rachwał. – Mamy bardzo duże nadzieję i wierzymy w to, że nam się uda dostać na zawody międzynarodowe i reprezentować Polskę.

dsc_0100 dsc_0078

dsc_0110 dsc_0092

(fot. Julia Sochacka)
Ciekawostki
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Ciekawostki

man-4132758_1280

Czy wszyscy już jesteśmy narcyzami?

Redakcja ChilliTorun.pl22 marca 2021
astronaut-1390007_1280

Prawo przyciągania a gry losowe

Redakcja ChilliTorun.pl22 marca 2021
people-1492052_1280

Wewnętrzne demony mogą zniszczyć naszych bliskich?

Redakcja ChilliTorun.pl21 marca 2021
chimpanzee-3703230_1280

Małpa gra na komputerze siłą woli

Redakcja ChilliTorun.pl21 marca 2021
uslugi-ppoz-i-bhp-600x289

Jak powinna wyglądać prawidłowo opracowana dokumentacja ppoż.?

Redakcja ChilliTorun.pl1 marca 2021
pistoletlakierniczy

Pistolet lakierniczy – jaki wybrać?

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021
08 - stalimpex - cynkowanie ogniowe 1 ZEWN

Jak uczynić stal jeszcze bardziej wytrzymałą? Pokryć ją dodatkową warstwą cynku

Redakcja ChilliTorun.pl11 stycznia 2021
wind-farm-1747331_1280

Energia wiatrowa i słoneczna zamiast węgla

Redakcja ChilliTorun.pl9 września 2020
3 - myjultradzwiekami - link do strony 3

Poznaj trzy powody, dla których warto zainwestować w nowoczesne myjki ultradźwiękowe

Redakcja ChilliTorun.pl1 września 2020