[FELIETON] Nieprzyjemny gość wieczornych spotkań przy grillu

0
1537

Zapewne kojarzycie bardzo podobną sytuację. Pogoda za oknem dopisuje, macie wolny wieczór, dostaliście wypłatę, naszła Was ochota na zorganizowanie grilla w ogródku, wobec czego zapraszacie znajomych i spotykacie się na miejscu. Zanim na niebie zaczęły pojawiać się pierwsze oznaki zbliżającej się nocy zdążyliście przygotować sobie posiłek, usiedliście przy stolikach i miło spędzaliście czas. Nagle okazało się wśród Was są nieproszeni goście, którzy pragną zwrócić na siebie uwagę. Nie, to nie są poirytowani sąsiedzi

Raczej nikomu nie trzeba ich przedstawiać, bo zna je każdy. Komary są powodem gaszenia światła w pokoju zanim otworzycie okno. To właśnie przez ich „bzyczenie” nieznośnie do tej pory piosenki wydają się przyjemniejsze, a przez namolne lądowanie na naszych rękach czy nogach, klaszczemy częściej niż w popularnym utworze Piotra Rubika. Wszyscy szukamy sposobów na rozwiązanie tego uciążliwego problemu, dlatego na półkach sklepowych możemy znaleźć różne spray’e oraz maści, które mogą nam pomóc. Postanowiliśmy trochę zagłębić się w temat powstrzymania odwiecznego natręctwa ludzkości.

Komary są bardzo wyczulone na zapach. Jeżeli odpowiednio będziemy nim manipulować to wówczas możemy je skutecznie odstraszać. Kilka źródeł wiedzy potwierdza, iż pomogą nam w tym olejki eteryczne, a szczególnie eukaliptusowe, goździkowe oraz z trawy cytrynowej. Są to zapachy przyjemne dla ludzi. Stosuje się je bezpośrednio na skórę. Należy jednak pamiętać, aby podczas kąpieli dokładnie zmyć preparat. Niestety nie każdy może używać olejków eterycznych na skórze, bowiem są wśród nas alergicy. Należy wiedzieć także, że komarzyce zwabia kwas mlekowy, który wydziela się z naszego potu.

Kolejny sposób na odstraszenie komarów znajduje się w roślinach. Tutaj istnieje bardzo podobna zasada, jak w przypadku olejków eterycznych. Zapach zasadzonych w doniczkach kocimiętek, bazylii, mięty, rozmarynu, a nawet pomidorów może podziałać na komary jak sztorm na pływający po morzu statek. Warto również stosować spray’e DEET, które są środkami owadobójczymi. Wydzielany przez preparat zapach jest bardzo nieprzyjemny dla komarów. Należy jednak pamiętać o tym, że po zastosowaniu spray’u zawsze należy go dokładnie zmyć, ponieważ przez łatwość wchłaniania się przez naszą skórę może wywołać niepożądane skutki uboczne szkodliwe dla naszego zdrowia.

Natrafiliśmy także na inne interesujące sposoby na komary, lecz one nie zostały jednogłośnie uznane za skuteczne. Niektórzy specjaliści oraz internauci twierdzą, że wykładanie cebuli na nasze parapety, czy stawianie nasączonej gąbki przy łóżku są jednymi z kilku mitów na temat walki z tymi owadami.

A jakie Wy macie patenty na komary? Podzielcie się z nami w komentarzach!