fbpx
Komentarz

Gazem po oczach, czyli kilka słów o policyjnej głupocie… – komentarz do zdarzeń na meczu Elana Toruń – Sparta Brodnica

Ta oprawa kibiców Elany, była jedynym powodem brutalnej interwencji policji (fot. Krzysztof Maliszewski)
Gazem po oczach, czyli kilka słów o policyjnej głupocie… – komentarz do zdarzeń na meczu Elana Toruń – Sparta Brodnica
Marcin Lewicki
REAKCJE

W dobie poprawności politycznej, gdy policja zgrywa rolę rycerstwa, czas, aby ktoś przełamał pewne tabu, uderzył w stół i stanął w obronie kibiców. Powiedzmy to głośno, wyraźnie i dobitnie – kibicom również należy się odpowiednie traktowanie, o czym niektórzy „stróże prawa” chyba dawno zapomnieli…

Słowo kibica jest niestety często traktowane jak głośny, bezpodstawny i chaotyczny bełkot. Odbiór społeczny tej grupy (potęgowany przez medialny przekaz, żerujący na negatywnych emocjach) spowodował, że policja czuje się bezkarna. Na nic apelowanie do prewencji, aby zaprzestała prowokacji, na nic dyskusje o problemie. Niektórym panom w białych kaskach wyraźnie brakuje emocji i szukają ich na stadionie.

Dobitnie pokazał to mecz Elany Toruń, ze Spartą Brodnica. Przedstawiciele klubu już przed meczem zwracali uwagę na bardzo agresywne i roszczeniowe podejście policji. W kuluarach rozbrzmiewały słowa, których wydźwięk był bardzo negatywny – „musimy dzisiaj coś zrobić, bo się dawno nie widzieliśmy”, „trzeba poprawić statystyki”. Policjanci zachowywali się tak, jakby przed meczem wybrali się na Pitbulla Patryka Vegi i każdy z nich chciał być jak „Majami”.

(fot. nadesłane)

(fot. nadesłane)

Panowie w białych kaskach przybyli na stadion tak pokaźną grupą, jakby zabezpieczali krakowskie derby piłkarskie pomiędzy Wisłą a Cracovią. Atmosferę policyjnych prowokacji czuć było od początku, a mundurowi czekali tylko na pretekst. Znaleźli go, gdy kibice odpalili tzw. stroboskopy. To bardzo nieinwazyjny i wyjątkowo bezpieczny środek pirotechniczny, jednak złamanie zakazu odpalania pirotechniki zmobilizowało policję.

Tu chciałbym podziękować troglodytom, (bo inaczej tych ludzi nie da się nazwać) wydającym rozkaz interwencji i używania gazu łzawiącego. Panowie, serdecznie dziękuję za zagazowanie spokojnej grupy, która nie brała udziału w zdarzeniu. Z pewnością serdecznie podziękuje wam również kibic, który dostał ataku padaczki i zapłakana dziewczyna, która fatalnie zniosła kontakt z gazem łzawiącym. Podziękują również osoby starsze, które siedziały blisko rozpętanej przez was afery.

Zastanawiam się, czy inteligencja niektórych ludzi pracujących w policji powinna ich dopuszczać do pracy w tej potrzebnej i ważnej służbie. Nie dziwicie się kibicom, że tak was traktują, nie dziwcie się, że służba prewencyjna jest znienawidzona przez społeczeństwo. Gazować ludzi za środek pirotechniczny? Czy pracuje tam ktoś normalny?

Owszem, można powiedzieć „kibice mogli tego nie odpalać”. Prawda, środowiska kibiców nie są bez winy. To nie są świętoszki. Powiedzmy sobie jednak szczerze – czy każdy z nas jest idealny? Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie przekroczył prędkości, nie przeszedł na czerwonym świetle, albo nie dorabiał „na boku” unikając podatku. Zgodzę się, że kibice w wulgarny sposób wyrażają swoje emocje. Jakie jednak myśli przychodzą nam do głowy, gdy otrzymamy mandat? Na to pytanie, drodzy czytelnicy, odpowiedzcie sobie sami.

Wiem, że porządni policjanci (a jest ich wielu, sam takich znam) poczują się urażeni i ich przepraszam – wy dobrze wykonujecie swoją pracę. Zróbcie jednak wszystko, aby opisana przeze mnie grupa szybko oddała odznaki i skończyła na śmietniku społecznym.

—–

Powyższy tekst jest komentarzem do ataku policji na grupę kibiców Elany Toruń, która (podczas meczu Elana Toruń kontra Sparta Brodnica) odpaliła na stadionie środek pirotechniczny. W wyniku nieporadnej interwencji mundurowych jeden z uczestników zajścia dostał prawdopodobnie ataku padaczki, a w przypadku kilku innych osób musiały interweniować służby ratownicze. Klub Elana Toruń wydał oświadczenie, które potępia interwencje i całkowicie się od niej odcina. Jak czytamy – policjanci działali na własną rękę i nie konsultowali interwencji z władzami klubu.

Więcej w dziale Komentarz

54525825_2330968336965264_2002068493582729216_n

TrashTag Challenge również w Toruniu! Dołącz i Ty! [FOTO]

Mateusz Bąk18 marca 2019
20170519_011_DSC00162_MAL-1000x600

“Jeden głos nic nie zmieni” – czyli o stosunku młodych do wyborów [WYWIAD]

Mateusz Bąk17 października 2018
40075822_2124367880969887_8076494337212416000_n

Jubileuszowy festiwal dobiegł końca [KOMENTARZ]

Aleksandra Pladzyk27 sierpnia 2018
1-1-1000x600

PO-PiS w Toruniu? Sławomir Mentzen wątpi w skuteczność władz miejskich

Mateusz Bąk13 sierpnia 2018
DSC_4866-1000x600

Elana Toruń w II lidze – łezka kręci się w oku! (KOMENTARZ)

Marcin Lewicki16 czerwca 2018
DSC_3959-1000x600

Marzeń nikt nam nie zabierze – komentarz przed meczem o awans Elany Toruń

Marcin Lewicki8 czerwca 2018
Sędziowie drugiego półfinału PLK najprawdopodobniej nie unikną kar (fot. archiwum)

Twarde Pierniki ograbione z szansy na zwycięstwo po festiwalu błędów sędziowskich…

Marcin Morkowski12 maja 2018
xxxx

Przyszła odwilż, a z nią wielka chlapa. Czy Toruń sprostał zimowemu wyzwaniu? [ANKIETA]

Mateusz Bąk25 stycznia 2018
MELORADIO_LOGO_RGB_ciemne_t__o-1000x600

Elana Toruń mistrzem jesieni! Polecamy dzisiejsze wydanie “To był dzień” w Meloradio!

Redakcja ChilliTorun.pl30 listopada 2017