fbpx
Komentarz

Leszczyński festiwal kontrowersji – komentarz do meczu Unii Leszno i Get Well Toruń

Jacek Gajewski podjął w Lesznie parę nietrafionych decyzji (fot. Krzysztof Maliszewski)
Leszczyński festiwal kontrowersji – komentarz do meczu Unii Leszno i Get Well Toruń
Jakub Strzelka
REAKCJE

Ostatni mecz pomiędzy FOGO Unią Leszno, a Get Well Toruń dostarczył kibicom mnóstwa emocji. Nieraz wynikały one z licznych kontrowersji. W rezultacie ligowy klasyk przerodził się w nierówną walkę gości z gospodarzami z – nazwijmy to otwarcie – hucpą w tle

Pierwszą kontrowersją jest start Petera Kildemanda. Jak wiadomo, Duńczyk we wtorek zaliczył potężnego „dzwona” w krajowych kwalifikacjach do Grand Prix. W wyniku upadku popularny „Pająk” doznał kontuzji żeber i w zasadzie był niezdolny do jazdy. Leszczyńscy działacze zobaczyli jednak, że Kildemand nadal ma głowę na miejscu, podobnie obie ręce i nogi, więc nie ma powodów, dla których nie miałby jechać w arcyważnym spotkaniu.

Tutaj nasuwa się zasadne pytanie – dlaczego Tomasz Gryczka (lekarz FOGO Unii Leszno) pozwolił jechać Kildemandowi? Lekarz z takim doświadczeniem jak on doskonale powinien wiedzieć, co może spotkać na torze zawodnika z żebrami w stanie, jakby przebiegło po nich stado bawołów. Na rezultaty “znakomitej” decyzji sztabu FOGO Unii nie trzeba był długo czekać. Już w swoim drugim starcie Kildemand upadł, pomimo, że nie miał kontaktu z żadnym z rywali i trudno było się w jego jeździe doszukiwać błędów. Pomimo tego, że Duńczyk zwijał się z bólu, pojechał jeszcze w następnym biegu, co jest już totalnym aktem braku wyobraźni ze strony. Kildemand ponownie upadł i o pęknięcie obojczyka przyprawił Igora Kopeć-Sobczyńskiego, który wjechał w motocykl „Pająka”, gdy ten ponownie sam z siebie wylądował na torze. Duńczyk nie wytrzymał już tego bólu i w gabinecie doktora Gryczki zemdlał. Po raz kolejny okazało się, że kontuzjowany zawodnik może nie tylko sobie zrobić jeszcze większą krzywdę, ale również rywalom. Być może działacze powinni powędrować w końcu po rozum do głowy i do takich sytuacji nie dopuszczać w przyszłości?

Kontrowersyjne były również decyzje Jacka Gajewskiego. Menedżer „Aniołów” ma ogromne żużlowe doświadczenie i doskonale powinien zdawać sobie sprawę z tego, że puszczenie młodziutkiego Sobczyńskiego na nieobliczalnego Kildemanda jest czystym szaleństwem. Jeżeli leszczynianin upadł raz, to mógł to zrobić drugi, a Igor nie jest doświadczonym zawodnikiem, przygotowanym na takie wypadki. Istniała przecież możliwość rezerwy taktycznej, albo zwykłej. Dlaczego Gajewski z tego nie skorzystał i nie desygnował do boju chociażby Pawła Przedpełskiego, który, gdyby widział zagrożenie, położyłby się na torze prędzej niż uszkodzony Kildemand?

Kolejną sprawą jest zastosowanie rezerwy taktycznej za Kacpra Gomólskiego w gonitwie dwunastej. W swoim trzecim starcie „Ginger” w końcu “przełożył się” na leszczyński tor i przez cztery kółka nękał atakami bezbłędnego Nickiego Pedersena. Zamiast Gomólskiego zobaczyliśmy na torze Vaculika, któremu rozsypywał się sprzęt. W związku z tym Słowak zamiast walczyć z trzykrotnym mistrzem świata, musiał zmagać się ze swoim motocyklem i Danielem Kaczmarkiem, który o mały włos by go wyprzedził. Tymczasem „Ginger” mógł tylko sobie miotać gromy w boksie na Gajewskiego i jego pomysł, bo, jak sam potem przyznał, wiedział, że mógłby z Gregiem Hancockiem przywieźć Pedersena na 5:1. Panie Jacku, może trochę więcej wiary w swoim zawodników? A nuż, któryś okaże się czarnym koniem drużyny.

Kubeł zimnej wody

W Lesznie na toruńską drużynę i jej kibiców został wylany potężny kubeł lodowatej wody. Przed sezonem na szyjach toruńskich żużlowców wieszano już złote medale. Mówiono, piszący te słowa również zalicza się do tego grona, że wrócił stary dobry Adrian Miedziński. Tymczasem „Miedziak” przywiózł w Lesznie tylko… jeden punkt. Zawiódł również Kacper Gomólski, więcej spodziewano się po Chrisie Holderze i Martinie Vaculiku. Lepiej mógł pojechać Paweł Przedpełski. Co tu dużo mówić – „Anioły” pojechały po prostu słabe spotkanie, a sztab szkoleniowy podejmował takież decyzje. Ot, marny rezultat, marnych decyzji. Liczę, że wyciągną z tego meczu naukę bo znowu zakończymy sezon zgodnie z zasadą: „jechaliśmy, jak nigdy – wyszło, jak zawsze.” Przekładając na toruńskie realia – „mieliśmy mieć mistrza, wyszło, jak zawsze”. Toruńscy kibice znają te maksymy jak nikt inny. Na szczęście to dopiero trzecia kolejka, a przed „Aniołami” jeszcze dwanaście spotkań. Drużyna ma potencjał i z pewnością się rozkręci. Kto wie, może i trenerzy będą podejmować lepsze decyzje?

Komentarz
Jakub Strzelka
@JStrzelka

Dziennikarz, publicysta i czujny obserwator czerpiący z ikon polskiego felietonu, by jak najtrafniej opisywać toruńskie piekiełko.

Więcej w dziale Komentarz

54525825_2330968336965264_2002068493582729216_n

TrashTag Challenge również w Toruniu! Dołącz i Ty! [FOTO]

Mateusz Bąk18 marca 2019
20170519_011_DSC00162_MAL-1000x600

“Jeden głos nic nie zmieni” – czyli o stosunku młodych do wyborów [WYWIAD]

Mateusz Bąk17 października 2018
40075822_2124367880969887_8076494337212416000_n

Jubileuszowy festiwal dobiegł końca [KOMENTARZ]

Aleksandra Pladzyk27 sierpnia 2018
1-1-1000x600

PO-PiS w Toruniu? Sławomir Mentzen wątpi w skuteczność władz miejskich

Mateusz Bąk13 sierpnia 2018
DSC_4866-1000x600

Elana Toruń w II lidze – łezka kręci się w oku! (KOMENTARZ)

Marcin Lewicki16 czerwca 2018
DSC_3959-1000x600

Marzeń nikt nam nie zabierze – komentarz przed meczem o awans Elany Toruń

Marcin Lewicki8 czerwca 2018
Sędziowie drugiego półfinału PLK najprawdopodobniej nie unikną kar (fot. archiwum)

Twarde Pierniki ograbione z szansy na zwycięstwo po festiwalu błędów sędziowskich…

Marcin Morkowski12 maja 2018
xxxx

Przyszła odwilż, a z nią wielka chlapa. Czy Toruń sprostał zimowemu wyzwaniu? [ANKIETA]

Mateusz Bąk25 stycznia 2018
MELORADIO_LOGO_RGB_ciemne_t__o-1000x600

Elana Toruń mistrzem jesieni! Polecamy dzisiejsze wydanie “To był dzień” w Meloradio!

Redakcja ChilliTorun.pl30 listopada 2017