fbpx
Komentarz

W środę odbyła się matura z wiedzy o społeczeństwie

W środę odbyła się matura z wiedzy o społeczeństwie
Krystian Mekka
REAKCJE

Tak się złożyło, że dzień po wtorkowym Dniu Unii Europejskiej maturzyści zasiedli do ławek, aby podjąć wyzwanie jak najlepszego zaliczenia egzaminu maturalnego z wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym. Zapraszam na subiektywny przegląd matury z WOS-u!

Powszechnie uważa się, że uczniowie dzielą się na dwa typy – humanistów i wielbicieli przedmiotów ścisłych. Nie operując w tym momencie żadnymi mierzalnymi statystykami, jestem przekonany, że wiedza o społeczeństwie to jeden z przyjemniejszych przedmiotów w szkole. Podczas zajęć lub z samych podręczników możemy sporo dowiedzieć o teorii społeczeństwa i polityki, czy zapoznać się z podstawami konstytucji.

Łatwa przyswajalność i optymizm często motywuje przyszłych maturzystów do wyboru WOS-u jako przedmiot, który chcą zdawać na poziomie rozszerzonym. Na swoim przykładzie mogę przyznać, że po podejściu do egzaminu “w nowej formule” i późniejszych rozmowach ze znajomymi byłem nastawiony na dobry wynik, jednak pod koniec czerwca, podczas ich ogłoszenia “wbiło mnie w fotel”. Tym bardziej zszokowała mnie średnia wyników. W 2015 roku, na około 30 tysięcy maturzystów wyniosła ona tylko… 25%. W zeszłym roku – 27%. Czy w tym roku będzie lepiej?

Dzisiejszy egzamin maturalny z WOS-u składał się z 30 zadań, a każdy zdający miał 180 minut na wypełnienie arkusza oraz 60 punktów do zdobycia. Trzeba przyznać, że matura z wiedzy o społeczeństwie jest bardzo rozbudowana i wymaga bardzo precyzyjnej trafności określenia danego zjawiska, czy koncepcji. Zakres punktacyjny nie jest zbyt duży, a warto dodać, iż na poziomie rozszerzonym za każdy nawet najmniejszy błąd jest odbierany punkt.

Pierwsze cztery zadania dotyczyły nauk społecznych. Sprawdzone zostały umiejętności maturzystów z zakresu rozpoznania i porównania koncepcji z tekstów źródłowych oraz ilustracji. Następnie autorzy arkusza przygotowali zadania z prawa, politologii, znajomości ustroju. Moją uwagę szczególnie zwróciło zadanie nr 9, w którym zdający otrzymali fragment konstytucji jednego z państw. Po zapoznaniu się z tekstem źródłowym musieli odpowiedzi na pytanie – jakiego państwa dotyczą przepisy, do jakiego systemu politycznego pasuje przytoczony fragment oraz wyciągnąć wnioski z zadania typu “prawda – fałsz”.

Bardzo podobne polecenie maturzyści otrzymali w zadaniu nr 11, gdzie mieli do czynienia z polską ustawą zasadniczą. I to nie obecnie obowiązującą, tylko jednej z kilku obowiązujących w XX wieku. Ponadto zdający mieli na bazie przywołanego fragmentu konstytucji rozstrzygnąć i porównać pozycję ustrojową głowy państwa z kompetencjami z aktualnie obowiązującej Konstytucji RP.

Następne zadania także zostały zdominowane przez prawo konstytucyjne oraz znajomość naszego ustroju Polski. W poleceniu nr 22 maturzyści dostali zadanie sprawdzające ich wiedzę z zasad podejmowania działalności zarobkowej. Prawdopodobnie było to najtrudniejsze zadanie w tym arkuszu, gdyż abiturienci m.in. dostali wyzwanie “sformułowania zależności pomiędzy stabilnością działalności zarobkowej, a ocena warunków materialnych własnego gospodarstwa domowego”.

Kolejne polecenia dotyczyły praw człowieka oraz podstawowej znajomości stosunków międzynarodowych. W ostatnim zadaniu maturzyści mieli napisać wypracowanie na jeden z trzech przedstawionych tematów. Pierwszy temat dotyczył scharakteryzowania rodzajów podatków pośrednich, dochodowych i majątkowych w Polsce. Ten kto wybrał drugi temat miał za zadanie rozważyć problem czy typ systemu partyjnego jest determinowany przez system wyborczy stosowany w elekcjach pierwszych izb parlamentu. Ostatni temat dotyczył opisania konfliktów międzynarodowych prowadzących do dezintegracji terytorialnej państw “obszaru poradzieckiego”.

Który temat wypracowania wybraliście? Czy poradziliście sobie choć z większością zadań przygotowanych przez autorów arkusza? Czy tegoroczna matura z wiedzy o społeczeństwie była trudna? Odpowiedzcie w komentarzach!

Komentarz
Krystian Mekka

Dumny bydgoszczanin mieszkający i kochający się w Toruniu. Fanatyk piłki nożnej i ręcznej w każdym wydaniu. Komentator sportowy i spiker z muzycznej rodziny. Gaduła nadużywająca kolokwializmów i metafor

Więcej w dziale Komentarz

54525825_2330968336965264_2002068493582729216_n

TrashTag Challenge również w Toruniu! Dołącz i Ty! [FOTO]

Mateusz Bąk18 marca 2019
20170519_011_DSC00162_MAL-1000x600

“Jeden głos nic nie zmieni” – czyli o stosunku młodych do wyborów [WYWIAD]

Mateusz Bąk17 października 2018
40075822_2124367880969887_8076494337212416000_n

Jubileuszowy festiwal dobiegł końca [KOMENTARZ]

Aleksandra Pladzyk27 sierpnia 2018
1-1-1000x600

PO-PiS w Toruniu? Sławomir Mentzen wątpi w skuteczność władz miejskich

Mateusz Bąk13 sierpnia 2018
DSC_4866-1000x600

Elana Toruń w II lidze – łezka kręci się w oku! (KOMENTARZ)

Marcin Lewicki16 czerwca 2018
DSC_3959-1000x600

Marzeń nikt nam nie zabierze – komentarz przed meczem o awans Elany Toruń

Marcin Lewicki8 czerwca 2018
Sędziowie drugiego półfinału PLK najprawdopodobniej nie unikną kar (fot. archiwum)

Twarde Pierniki ograbione z szansy na zwycięstwo po festiwalu błędów sędziowskich…

Marcin Morkowski12 maja 2018
xxxx

Przyszła odwilż, a z nią wielka chlapa. Czy Toruń sprostał zimowemu wyzwaniu? [ANKIETA]

Mateusz Bąk25 stycznia 2018
MELORADIO_LOGO_RGB_ciemne_t__o-1000x600

Elana Toruń mistrzem jesieni! Polecamy dzisiejsze wydanie “To był dzień” w Meloradio!

Redakcja ChilliTorun.pl30 listopada 2017