fbpx
Reportaż

Pieskie życie w akademiku

fot. Paulina Prełowska
Pieskie życie w akademiku
Avatar
REAKCJE

W windzie jednego z Domów Studenckich UMK zginął pies. Sprawą zajmuje się prokuratura, która ustala okoliczności zdarzenia. Kto tak naprawdę zawinił i jak zwierze się tam znalazło pomimo zakazu? Po miesiącu wracamy do sprawy. Dotarliśmy do studentki, która rzuca nowe światło na całe zdarzenie.

W nocy z 7 na 8 lutego, w jednym z akademików niewielki pies rasy Chihuahua poniósł śmierć w tragicznych okolicznościach. Jedna z wersji mówi o tym, że pies został włożony do windy. Jednak smycz, która została na zewnątrz sprawiła, że zwierze się udusiło w momencie ruszenia dźwigu. Natomiast druga wersja mówi, że zwierze zostało wrzucone do szybu. Sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa, a dowodem są nagrania z monitoringu.  Wokół wydarzenia panuje póki co zmowa milczenia. Toczy się postępowanie dlatego Prokuratura nie może udzielić żadnych dodatkowych informacji. Natomiast pracownicy Domu Studenckiego nr 11 nie chcą rozmawiać. Odsyłają do kolejnych kierowników, jednak żaden z nich nie ma kompetencji, by informować o sytuacji. Co ciekawe osoba, która pełniła dyżur tego feralnego wieczoru od razu po zdarzeniu poszła na zwolnienie.

Fundacja „Emir” chce sekcji zwłok

O całym zdarzeniu Fundację dla Ratowania Zwierząt Bezdomnych Emir poinformowała osoba, która pragnie pozostać anonimowa. Mimo, że wydarzenie miało miejsce w nocy z 7 na 8 lutego, policja pojawiła się w akademiku dopiero trzy dni później.  Przedstawiciele Fundacji zarzucają kierownictwu Domu Studenckiego bezczynność, która trwała kilka dni. Organizacja twierdzi, że wśród sprawców byli studenci bawiący się w sobotnią noc przy alkoholowych trunkach. Oczywiście, członkowie Fundacji nie byli świadkami zdarzenia, bo jak dodają, na pewno nie dopuściliby do takiej sytuacji.

Od razu kiedy dowiedzieliśmy się o całym zdarzeniu, zawiadomiliśmy Prokuraturę  Rejonową Toruń Centrum-Zachód. W tej sprawie występujemy jako oskarżyciel posiłkowy. Plusem jest to, że monitoring z akademika został zabezpieczony, tak samo jak dokumenty, na których widnieją podpisy osób biorących udział w zdarzeniu. Zatem wszystkie wątpliwości i sprzeczności zostaną wyjaśnione
w dochodzeniu – tłumaczy Krystyna Sroczyńska z Fundacji Emir.

Fundacja Emir walczy z bestialskim zachowaniem wobec zwierząt. Jak podają, ich stanowisko w sądzie reprezentuje adwokat Mateusz Łątkowski. Członkowie Fundacji są pewni, że pies rasy Chihuahua nie został potraktowany w należyty sposób. Twierdzą, iż sprawcy znęcali się nad zwierzęciem, ponieważ przed wrzuceniem do windy szarpali go.

Naszym celem jest teraz odnalezienie zwłok psa, które zakopano zaraz po wyjęciu z windy. Chcielibyśmy wykonać sekcję zwłok na koszt Fundacji i zebrać jak najwięcej dowodów na to, że osoby, które w przyszłości mają stanowić elitę naszego państwa, są winne dokonania czynu i należy im się kara za złe traktowanie bezbronnego psa – dodaje Sroczyńska.

Akademik-0024

„To nie powinno mieć miejsca

Udało nam się dotrzeć do jednej ze studentek, która mieszka w feralnym Domu Studenckim. Przedstawiła nam swoją wersję wydarzeń, jednak chce pozostać anonimowa.

O zajściu dowiedziałam się przez przypadek. Koleżanki przyszły do mnie z pytaniem czy nie widziałam może małego pieska na zewnątrz bądź też w akademiku – mówi dziewczyna.

Dziewczyna dowiedziała się, że chłopak właścicielki psa wraz z kolegą miał zabrać go na spacer, ale jak powiedział zerwał im się ze smyczy. Psa szukano zarówno w samym budynku, jak i na zewnątrz myśląc, że może ukrył się gdzieś w lesie. Właścicielka dodała nawet ogłoszenie o jego  zaginięciu.

Okazało się, że piesek nie wyszedł z akademika. W pierwszej chwili nas to ucieszyło, gdyż na dworze była ujemna temperatura – relacjonuje.

Dziewczyna wróciła do pokoju z myślą, że pies się odnalazł. Jednak, gdy zeszła do portierni dowiedziała się od jego właścicielki, że znajduje się w szybie windy.

Faktycznie tam by. Niestety już nie żył – mówi studentka.

Dwudziestolatkowie pochodzący spod Kutna, prawdopodobnie chcieli by pies zjechał windą sam, oni natomiast pojechali drugą. Możliwe że smycz została na zewnątrz, co spowodowało jego uduszenie w momencie ruszenia dźwigu. Nikt tak naprawdę nie wie co dokładnie się stało.

Chcę podkreślić to, że nikt nad tym zwierzakiem się nie znęcał. Nie było też żadnej imprezy. To co ludzie wypisują na temat właścicielki, przechodzi ludzkie pojęcie. To są brednie i nie należy w taki sposób oskarżać ludzi o coś czego nie zrobili – dodaje.

Mężczyźni szukali psa, ponieważ myśleli, że może ktoś otworzył windę, a on uciekł. Nikt nie spodziewał się takiego rozwoju wydarzeń.

Widać było po tych chłopakach, że bardzo tego żałują, że nie mieli tego na celu o czym może świadczyć ich płacz i rozgoryczenie. Jednak nie chcę nikogo tłumaczyć, przyczynili się do wypadku, który nie powinien mieć miejscamówi na koniec.

Karze zostanie poddanych tylko dwóch dwudziestolatków. Szymon G. oraz Mateusz P. usłyszeli już zarzuty. Grożą im dwa lata więzienia.

Sąd publiczny

Na znanym portalu społecznościowym roi się od komentarzy na temat brutalnego traktowania psów. Ludzie są poruszeni sprawą, która miała miejsce w toruńskim akademiku. Internauci najchętniej sami wymierzyliby sprawiedliwość. Proszą nawet, aby Fundacja Emir opublikowała wizerunki osób, które brały udział w zdarzeniu.

Domy akademickie powinny być bardziej pilnowane, mam nadzieję że sprawcy tego okrutnego zdarzenia dostaną za swoje. Pies też ma uczucia – napisał jeden z Internautów.

Domy Studenckie działające przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika mają swój regulamin. W jednej
z kilku części „Porządek domowy” znajduje się zapis, iż zabrania się wprowadzania i trzymania zwierząt na całym terenie Akademika.

W regulaminie akademików jest zapis o tym, że nie można w nich trzymać zwierząt, tym bardziej psów. Wszyscy są tego świadomi – powiedział student mieszkający w jednym z nich.

Mimo tego, że studenci wiedzą o zakazie trzymania zwierząt, mieszkają razem z nimi. Świadczy o tym również zdarzenie, w wyniku którego ucierpiał pies jednej z mieszkanek Domu Studenckiego. Wielu żaków nie stosuje się do regulaminu.

– Jest zakaz posiadania zwierząt w akademikach. Sama widziałam jak dziewczyny chowają po szafach koty. Czemu nikt tego nie kontroluje? – zastanawiała się jedna z Internautek.

Stanowisko UMK w sprawie

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu podjął wszelkie możliwe działania, aby organy ścigania otrzymały całą dokumentację ze zdarzenia. Oprócz nagrań z monitoringu, przekazano także dane z księgi gości akademika, pozwalające od razu zidentyfikować sprawców. Pojawiły się zarzuty, iż sprawcami są studenci toruńskiej uczelni. Jak podaje UMK studentką jest tylko właścicielka psa, która prawdopodobnie nie była świadkiem sytuacji, ale wprowadziła zwierzę na teren „jedenastki”.

– Studentka przyprowadziła psa do akademika, co jest niezgodne z regulaminem. Nie ma konkretnych kar za takie zachowanie, grozić może usunięcie mieszkańca z Domu Studenckiego – zaznaczył dr Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy UMK.

Surowe kary za bestialskie zachowanie

To nie jedyna sytuacja związana z bestialską śmiercią psa. 16 lutego br. zapadła decyzja w sprawie Krzysztofa M. oskarżonego o zabicie zwierzęcia ze szczególnym okrucieństwem. Sąd Rejonowy we Włocławku ogłosił wyrok i skazał oskarżonego na rok pozbawienia wolności, musi on także przekazać 500 zł na Fundację dla Ratowania Zwierząt Bezdomnych „Emir”. Skazany otrzymał 10-letni zakaz posiadania zwierząt. Wyrok, który usłyszał jest najwyższym możliwym w tym przypadku wyrokiem. Obrońcy praw zwierząt mają nadzieję, ze to ośmieli inne Sądy do wydawania surowych wyroków osobom znęcającym się nad zwierzętami.

Aleksandra Smardzewska | Paulina Prełowska

Więcej w dziale Reportaż

69141745_10157649292833833_2890202245029167104_o

Flaga Kujaw i Pomorza powiała na krańcach świata

Mateusz Bąk15 września 2019
40073973_262392151270281_5487648408082579456_n

Średniowieczne roszady na Dybowskim

Aleksandra Pladzyk25 sierpnia 2018
23316054_1738854146189845_848928710_n

Własny kąt, szansa na nowe życie. Jak wyglądają losy rodziny zmarłej Magdy?

Redakcja ChilliTorun.pl6 listopada 2017
1200px-Pomnik_katastrofy_pod_otłoczynem_2

Makabryczne sceny pod Otłoczynem. Mija 37 lat od największej katastrofy kolejowej w powojennej Polsce

Mateusz Bąk19 sierpnia 2017
GamingHouse18

“Esport nie wyprze tradycyjnego sportu, a jedynie dobrze go uzupełni” – toruński Boot Camp gościł PACT [FOTOREPORTAŻ]

Marcin Morkowski24 czerwca 2017
5

Muzyczny Tramwaj objechał Gród Kopernika

Krystian Mekka22 czerwca 2017
Remiza artyleryjska Fort VII

Wandale niszczą forty, czyli czas postawić kres pseudoartystom!

Mateusz Bąk7 kwietnia 2017
20170207_140854

„Osiedle w miejscu przesyconym ludzkim cierpieniem” – historia obozu jenieckiego na Glinkach

Mateusz Bąk9 lutego 2017
YnMtMS0xODc4MWM2Y2ZhYWU2YjRmYTg3ODQwNGI4N2QzYjlhNjU0ODFhOTE4LVkrZ2NGRzliMEN1WnQ4eTkvVU9QNklTVUE5N0tMRzF0cW1oYWxkd3BvWEE9

Biało-czerwona kraina czarów znów zachwyciła!

Maciej Gorczyński31 stycznia 2017