Koszykówka

Asseco górą. Polski Cukier z pierwszą porażką

Niestety, do kosza częściej dziś trafiali goście z Gdyni (fot. archiwum)
Mateusz Bąk

Po ostatniej kolejce Polski Cukier Toruń, kosztem Asseco Gdynia, awansował na pozycję lidera  tabeli Tauron Basket Ligi. Radość torunian nie trwała jednak długo. W tą niedziele doszło do starcia pomiędzy obiema ekipami. Mimo świetnego początku, torunianie ulegli dziewięciokrotnemu mistrzowi Polski 79:83

Atutem gospodarzy w pierwszych minutach były kontrataki. Koszykarze Asseco długo utrzymywali się pod koszem rywala, jednak rzadko kiedy kończyli akcje zdobyczą punktową. Polski Cukier z kolei wykorzystywał niemal każdą stratę przeciwnika, szybko przedostawał się pod kosz rywala i kończył akcje trafieniem. Niedługo, bo tylko 3 minuty czekaliśmy na 10-punktową przewagę (12:2). Goście podjęli wszelkie starania, by zmniejszyć stratę. Poprawili skuteczność i zaostrzyli grę w obronie – w pierwszej partii dopuścili się aż sześciu fauli. To jednak nie zatrzymało torunian. Po pierwszej partii gospodarze prowadzili 23:14.

W drugiej części spotkania akcji nie zabrakło pod żadnym koszem. Goście rozpoczęli prawdziwą gonitwę punktową. Poprawili obronę, grali bardziej rozważnie i skutecznie. Wyróżniającą się postacią w szeregach Asseco był Filip Matczak. Jego drużyna stopniowo kurczyła przewagę przeciwnika, aż w końcu wyszła na prowadzenie. Torunianie szybko odpowiedzieli, jednak mimo równie udanych akcji i przebojowości Danny’ego Gibsona nie zdołali utrzymać korzystnego wyniku do końca. Zespół Asseco po drugiej kwarcie prowadził 38:41.

W trzeciej partii losy drużyn się odwróciły. Tym razem to goście dyktowali swoje warunki gry, skuteczniej kończyli akcje i przede wszystkim to ich zespół bronił prowadzenia. Ponadto ich przewaga stale rosła. W końcówce goście prowadzili aż dwunastoma punktami. W decydującej odsłonie Polski Cukier rozpoczął odrabianie strat, ale próby nie przyniosły zamierzanych efektów, choć przewaga rywala znacznie uległa zmianie. Asseco wygrał zaledwie czteroma punktami przewagi.

Polski Cukier Toruń – Asseco Gdynia 79:83 (23:14, 15:27, 16:25, 25:17)

Polski Cukier: Gibson 22, Cummings 18, Wiśniewski 13, Korniienko 7, Milosević 7, Sulima 6, Michalak 3, Perka 2, Michalski 1, Bochno 0.

Asseco: Hickey 25, Matczak 17, Frasunkiewicz 11, Szczotka 10, Żołnierewicz 8, Parzeński 6, Kowalczyk 4, Kaplanović 2, Czerlonko 0.