Emocjonujące widowisko w Polkowicach. CCC lepsze od Energi

W końcówce spotkania lepsze okazały się gospodynie (fot,. Krzysztof Maliszewski/ChilliTorun.pl)
Sebastian Górka

Koszykarki Energi Toruń przegrały na wyjeździe z CCC Polkowice 86:90 w meczu 13. kolejki Basket Ligi Kobiet. Do wyłonienia zwycięzcy tego pojedynku była potrzebna dogrywka, którą podopieczne Marosa Kovacika wygrały 13:9

Najwięcej punktów dla torunianek zdobyła Julie McBride, która zgromadziła na swoim koncie 28 punktów w tym trafiając czterokrotnie z dystansu. 18 oczek dorzuciła Darxia Morris,a kolejne double-double w tym sezonie zaliczyła Kelly Cain (14 pkt., 17 zbiórek). W drużynie z Polkowic najskuteczniejszą zawodniczką była Raisa Musina z 21 punktami.

Początek spotkania należał do Katarzynek, które prowadziły 6:0 po rzutach zza linii 6,75 m  Julii Adamowicz i Julie McBride. Po niespełna pięciu minutach gry torunianki prowadziły już różnicą 11 oczek (4:15), wówczas trener gospodyń poprosił o czas dla swojej drużyny.  Od tego momentu koszykarki CCC odrabiały straty. Na dwie i pół minuty przed końcem pierwszej kwarty zawodniczki miejscowej drużyny zdobyły siedem punktów z rzędu i na tablicy widniał wynik 18:19 dla koszykarek z Grodu Kopernika. Nie dały sobie jednak wydrzeć prowadzenia i po pierwszej kwarcie podopieczne Algardasa Paulauskasa prowadziły 24:20.

W pierwszych minutach drugiej kwarty ponownie na parkiecie dominowały torunianki, które po rzucie Emilii Tłumak prowadziły 31:20. Kolejne siedem punktów zdobyły rywalki i na tablicy świetlnej widniał wynik 33:27 dla  Energi. Od tego momentu spotkanie było bardzo wyrównane. Gra toczyła się kosz za kosz. Wynik pierwszej połowy po rzucie za dwa punkty, ustaliła Julie McBride (35:39). Amerykanka z polskim paszportem zgromadziła na swoim koncie aż 18 punktów. Z kolei najlepszą zawodniczką CCC w pierwszych dwóch kwartach była Marija Rezan z ośmioma punktami.

Po przerwie ponownie kibice zgromadzeni w Polkowicach oglądali wyrównany pojedynek. Energa Toruń jednak kontrolowała wynik i nie pozwoliła gospodyniom na objęcie prowadzenia. Po rzucie Darxii Morris torunianki prowadziły różnicą pięciu oczek (54:59). Przed ostatnią kwartą straty polkowiczanek zmniejszyły najpierw rzutem za dwa punkty Magdalena Leciejewska, a chwilę późnej jeden z dwóch rzutów osobistych wykorzystała Walerija Musina. Przed ostatnią kwartą torunianki prowadziły 59:57.

Po przerwie gospodynie doprowadziły do remisu po 59. Od tego momentu torunianki nie mogły trafić do kosza przez ponad pięć i pół minuty, co pozwoliło miejscowym na osiągnięcie siedmiopunktowego prowadzenia (66:59).  Nasze koszykarki zdobyły kolejne pięć punktów i zmniejszyły straty do dwóch oczek (64:66). Końcówka meczu była pełna emocji. Przy stanie 75:71 o czas poprosił trener CCC Polkowice. Po chwili przerwy torunianki doprowadziły do remisu po 75.  W kolejnych sekundach meczu najpierw  dwukrotnie rzuty wolne wykorzystała Raisa Musina, a póżniej z półdystansu za dwa punkty trafiła Kelley Cain i był remis po 77. Do wyłonienia zwycięzcy środowego spotkania była potrzebna dogrywka  Pierwsze punkty w dodatkowej części gry zdobyły Katarzynki, które prowadziły 80:77. Po chwili z dystansu celnie rzuciła Raisa Musina i mieliśmy kolejny w tym pojedynku remis. Kolejne cztery punkty zdobyły polkowiczanki , które prowadziły 84:80. Torunianki ambitnie walczyły do końca spotkania, jednak więcej zimnej krwi zachowały zawodniczki CCC Polkowice, które ostatecznie pokonały Energę Toruń 90:86.

Teraz drużyny rywalizujące w Basket Lidze Kobiet czeka świąteczna przerwa. Na parkiety powrócą 7 stycznia 2017 roku. Energa Toruń zmierzy się wówczas na własnym parkiecie z Cosinus Widzewem Łódź. Początek spotkania zaplanowano na godzinę 17.00

CCC Polkowice – Energa Toruń 90:86 (20:24, 15:15, 22:20, 20:18, dogr. 13:9)

CCC Polkowice: Raisa Musina 21, Marija Rezan 17, Walerija Musina 14, Magdalena Leciejewska 13, Marta Urbaniak 10, Isabelle Harrison 7, Angelika Stankiewicz 4, Mariona Ortiz 4, Paula Światowska, Magdalena Idziorek;

Energa Toruń: Julie McBride 28, Darxia Morris 18, Kelley Cain 14, Weronika Gajda 12, Emilia Tłumak 11, Julia Adamowicz 3, Maryna Iwaszczanka 0, Agata Szczepanik 0, Monika Radomska, Roksana Płonka.

Nikt nie wie skąd się wziął i co robił wcześniej, ale w toruńskim sporcie jako kibic i dziennikarz jest od zawsze. Zna wszystkich i wszyscy znają jego. Prywatnie wielki kibic piłki nożnej, żużla i hokeja.