Katarzynki idą jak burza! Kolejne zwycięstwo w Lidze Bałtyckiej!

W pierwszym etapie rozgrywek Ligi Bałtyckiej koszykarki Energi Toruń nie mały sobie równych (fot. Krzysztof Maliszewski/ChilliToruń.pl)
Sebastian Górka

Koszykarki Energi Toruń pokonały na wyjeździe Suduvę Mariampol 104:76 w ostatnim meczu I rundy Ligi Bałtyckiej. Tym samym nasze zawodniczki zakończyły ten etap z kompletem ośmiu zwycięstw. O wtorkowym triumfie zadecydowała czwarta kwarta, którą torunianki wygrały aż 39:10

Najlepszymi zawodniczkami spotkania zostały, ze strony gospodyń Ieva Simkute z 29 punktami, zaś w ekipie prowadzonej przez Algirdasa Paulauskasa najwięcej “oczek” zanotowały Darxia Morris (24) i Nicole Michael (21).

Spotkanie od początku było bardzo wyrównane. Żadna z ekip nie mogła wypracować sobie przewagi. Pierwszą kwartę nasze zawodniczki wygrały 26:25. W drugiej również nie brakowało emocji. W początkowych minutach prowadzenie zmieniało się po każdej z akcji. Wprawdzie torunianki odskoczyły rywalkom na osiem punktów (40:32), jednak szybko zawodniczki z Mariampola niwelowały straty. Na tablicy świetlnej widniał wówczas wynik 41:42. Po rzucie Ievy Simkute, zawodniczki z Litwy wyszły na prowadzenie 43:42. Potem koszykarki z Grodu Kopernika zdobyły kolejne cztery punkty z rzędu i wyszły ponownie na trzypunktowe prowadzenie (46:43). W końcowych minutach  Litwinki zanotowały serię 5:0 i po pierwszej połowie wygrywały z Energą Toruń 48:46.

Początek trzeciej kwarty należał do gospodyń, które prowadziły różnicą pięciu oczek (51:46). Szybko jednak odpowiedziały torunianki, które zanotowały serię 10:0 i objęły kolejne prowadzenie w tym meczu (56:51). Podopieczne Rimvydasa Samulenasa nie poddawały się i na niespełna 80 sekund przed końcem, po rzucie zza linii  6,75 m Kateriny Dobrikowej, wygrywały  64:61. Koszykarki z Torunia zdobyły jednak kolejne cztery punkty z rzędu i objęły po raz kolejny prowadzenie. Przed decydującą kwartą wtorkowego pojedynku, który kończył zmagania w pierwszym etapie Ligi Bałtyckiej, torunianki przegrywały zaledwie jednym punktem (65:66).

Początek partii był wyrównany, jednak z każdą minutą przewaga torunianek była coraz bardziej widoczna. Od stanu 69:68 w 32. minucie meczu, Katarzynki zdobyły aż dwadzieścia cztery punkty z rzędu i na tablicy wyników było 93:69 dla Energi. Miejscowe zawodniczki nie były już w stanie nic zrobić i ostatecznie Energa wygrała w litewskim Mariampolu 104:76.

Kolejne spotkanie Energa Toruń rozegra w sobotę, 21 stycznia, na wyjeździe z JAS-FBG Zagłębiem Sosnowiec w meczu 16. kolejki Basket Ligi Kobiet. Początek spotkania zaplanowano na godz. 17.00.

Suduva Mariampol – Energa Toruń 76:104 (25:26, 23:20, 18:19, 10:39)

Suduva Mariampol: Ieva Simkute 29, Katerina Dobrikowa 20, Laura Svaryte 14, Ieva Kazlauskaite 17, Neringa Skadaite 4, Rita Milieskiene 2,  Gryte Markeviciute 0,  Kamile Berenyte 0, Greta Tamasauskaite 0, Nemejas Grimalauskaite, Arina Bilotserkivska.

Energa Toruń: Darxia Morris 24, Nicole Michael 21, Weronika Gajda 15, Julie McBride 15, Kelley Cain 14, Julia Adamowicz 8, Emilia Tłumak 7, Agata Szczepanik 0, Monika Radomska 0, Marta Wieczyńska.

Nikt nie wie skąd się wziął i co robił wcześniej, ale w toruńskim sporcie jako kibic i dziennikarz jest od zawsze. Zna wszystkich i wszyscy znają jego. Prywatnie wielki kibic piłki nożnej, żużla i hokeja.