Koniec marzeń Katarzynek

Energa Toruń nie powalczy w tym roku o mistrzostwo Polski (fot. Marcin Lewicki)
Marcin Lewicki

Toruńska Energa odpadła z rywalizacji o mistrzostwo Polski. Koszykarki z Torunia przegrały ostatni mecz półfinałowej rywalizacji 68-75 i będą walczyły o brązowy medal. Do finału awansowały zawodniczki Artego Bydgoszcz. Rywalizacja była jednostronna – bydgoszczanki wygrały ją 3-0

Po pierwszych, przegranych, spotkaniach w Bydgoszczy, podopieczne Elmedina Omanicia zapewniały, że na spotkanie w Toruniu wyjdą w pełni zmobilizowane.

Pierwsza kwarta to bardzo wyrównana gra obydwu zespołów i ciągła gra „punkt za punkt”. Bardzo dobrą partię rozgrywały „toruńskie amerykanki” – Harris, Jackson i Reid zdobyły dla swojej drużyny po 5 punktów. Niestety, Energa przegrała tę część meczu, a wynik tej kwarty to 17-18.

Druga kwarta to zdecydowana przewaga Artego, które wygrało kwartę sześcioma punktami. Bardzo dobrą skuteczność i defensywę rywali próbowała rozbić Maurita Reid, ale jej 12 punktów nie za bardzo pomogło drużynie. Druga część meczu to 28-37 dla Artego.

Trzecia odsłona meczu znacznie odbiegała od pozostałych kwart. Sygnał do odrabiania strat przy stanie 36-41, dała rzutem za „3” Reid. Później Energa przegrywała już tylko czterema punktami, gdyż świetnie na minutę przed końcem rzuciła za „3” Makowska. Natomiast na 2 sekundy przed końcem trzeciej odsłony, zimną krwią i celnym trafieniem popisała się Harris. Ta część meczu zakończyła się wygraną Energi 23-14, a na tablicy widniał już remis, 51-51.

Niestety, były to tylko miłe złego początki. Ostatnia kwarta należała już tylko do Artego. Bydgoszczanki znowu rozpoczęły swój defensywny festiwal świetnej gry, a na domiar złego torunianki popełniały fatalne błędy w ataku i strasznie obniżyły skuteczność. Artego wygrało kwartę 24 do 13 i pewnie odprawiły z kwitkiem koszykarki trenera Elmedina Omanicia.

Teraz przed Katarzynkami ostatni bój w sezonie, być może również dla trenera Omanicia, gdyż pojawiają się głosy, że po sezonie zasłużony dla toruńskiej koszykówki Bośniak opuści drużynę. Choć nie wiadomo jeszcze jak potoczą się losy Energi w przyszłym roku, to pewne jest, że aby torunianki nie straciły sezonu muszą zdobyć brązowy medal. Na drodze do tego celu stanie drużyna CCC Polkowice.

Energa Toruń – Artego Bydgoszcz 68:75 (17:18, 11:19, 23:14, 17:24)

Energa: M. Reid 24, R. Harris 13, A. Jackson 7, A. Makowska 7, K. Suknarowska 6, A. Fikiel 4, T. Ajduković 3, A. Harris 2, M. Misiuk 2, oraz A. Pawlak i J. Walich – 0.

Artego: D. Morris 21, N. Kuin 17, A. Carter 16, E. Mowlik 8, J. McBride 5, K. Krężel 4, A. Bekasiewicz 4, M. Koc 0.

Artego Bydgoszcz – Energa Toruń 3:0