fbpx
Sport

Legendy polskiej lekkoatletyki

(fot. Unsplash)
Legendy polskiej lekkoatletyki
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020 okazały się przykładem kolejnego triumfu polskiej lekkoatletyki na arenie międzynarodowej. Nasi zawodnicy po raz kolejny pokazali się z dobrej strony, zdobywając medale w istotnych dyscyplinach Olimpijskich, aby ostatecznie zakwalifikować nasz kraj na 17 miejscu w rankingu światowym. Nie jest to zupełna nowość, dla osób regularnie śledzących zmagania naszej reprezentacji na olimpiadzie, jednak wynik jest bardzo  satysfakcjonujący, biorąc pod uwagę poprawę w stosunku do poprzednich igrzysk.

Dobre wyniki Polskich sportsmenów i sportsmenek, nie są też zaskoczeniem dla kibiców znających historię naszej reprezentacji na igrzyskach Olimpijskich. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych byliśmy bowiem światową potęgę w lekkoatletyce, i każda kolejna olimpiada była dla Polaków szansą, aby zaprezentować się w międzynarodowej czołówce.  Ten okres przypomina nam również o wybitnych sportowcach, którzy byli odpowiedzialni za wyżej wymieniony sukces. W świadomości polskiego kibica znajdują się obecnie zarówno Legendy z okresu PRLu, jak i Sportowcy, którzy wykazali się na przestrzeni ostatnich paru dekad i kontynuują sukcesy polskiej reprezentacji po dziś dzień.

bryan-turner-mF9m6BRHCtg-unsplash

Tokio 2020

Zanim jednak przejdziemy do historii polskiej lekkoatletyki, warto podsumować wyczyny Polaków w tegorocznej olimpiadzie, po raz kolejny królowała lekkoatletyka, jednak mimo tego, w wielu dyscyplinach czekało nas niemałe zaskoczenie. Ostatecznie wyniki polskich sportowców prezentują się następująco:

 • Lekkoatletyka – złoty medal w sztafecie mieszanej. Zawodnicy: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty Ersetic, Kajetan Duszyński, Iga Baumgart-Witan. Małgorzata Hołub Kowalik, Dariusz Kowaluk.
 • Rzut młotem kobiet – złoty medal zdobyty przez Anitę Włodarczyk
 • Rzut młotem mężczyzn – złoty medal zdobyty przez Wojciecha Nowickiego
 • Chód na 50 km mężczyzn – złoty medal zdobyty przez Dawida Tomale
 • Wioślarstwo czwórka podwójna kobiet – srebrny medal. Zawodnicy: Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillman.
 • Kajakarstwo – srebrny medal
 • Żeglarstwo srebrny medal
 • Rzut oszczepem kobiet – srebrny medal
 • Sztafeta 4 x 4 kobiet – srebrny medal
 • Zapasy styl klasyczny do 97 kg – brązowy medal zdobyty przez Tadeusza Michalika
 • Rzut młotem kobiet – brązowy medal zdobyty przez Malwinę Kopron
 • Rzut młotem mężczyzn brązowy medal zdobyty przez Pawła Fajdka
 • Bieg na 800 m mężczyzn – brązowy medal zdobyty przez Patryka Dobka
 • Kajakarstwo K4 500 m kobiet -brązowy medal. Zawodnicy Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka, Helena Wiśniewska

Popularność Sportów Olimpijskich, wśród polskich kibiców

W temacie frekwencji Polaków przed telewizorami, podczas wydarzeń sportowych, oraz idących za tym konsekwencji, nasza ekspert Irenka Zając wypowiada się następująco:

“Taki wynik na Olimpiadzie jest również znamienny w kontekście zaangażowania polskiego kibica w wydarzenia sportowe. Bez wątpienia ostatni rok pozostawił miłośników rywalizacji spragnionych, solidnej dawki sportowych emocji. Co ciekawe, masowe odroczenie większości imprez sportowych zgrało się w czasie ze sporym przyspieszeniem rozwoju internetowych zakładów bukmacherskich i na chwilę obecną możemy zauważyć, jak niektóre tendencje w zainteresowaniach polskich kibiców odbijają się ilości ruchu na stronach bukmacherów.

Wraz z nowymi sukcesami Polaków, coraz więcej osób decyduje się spróbować szczęścia, aby w razie wygranej ulubionego zawodnika, mieć radość nie tylko ze zwycięstwa, lecz także z korzyści materialnych. Zakłady bukmacherskie wykorzystują niedosyt sportowych emocji wśród kibiców i robią wszystko, co w ich mocy, aby jeszcze bardziej zwiększyć ich zainteresowanie, mamy na przykład do czynienia z ofertą bonusową lub nowymi metodami płatności. Z pomocą metody paysafecard bukmacher potrafi zagwarantować klientowi możliwość dokonania bardziej bezpiecznej transakcji, co jest szczególnie pożądane w świecie handlu internetowego.”

Duma polskiej kadry olimpijskiej.

Jak już wcześniej wspomniano, to zawsze polscy lekkoatleci mogli poszczycić się największą ilością medali, oczywiście nie umniejszając przy tym pozostałym osiągnięciom Olimpijskim Polaków, jednak zdecydowanie największe sukcesy zawsze były związane u nas z właśnie tą dziedziną sportów Olimpijskich. W tym kontekście zdecydowanie najbardziej w pamięć zbiorową polskich kibiców zapadł rok 1964, który dla polskiej kadry był przełomowy. A największą gwiazdą tej, oraz kolejnych Olimpiad była lekkoatletka Irena Kirszenstein – Szewińska.

simon-connellan-b5h1zRmWLPo-unsplash

Irena Kirszenstein – Szewińska

Ostatecznie w swojej karierze zdobyła 7 medali Olimpijskich oraz: 3 złote, 2 srebrne i 2 brązowe. Jej główną specjalizacją był bieg sprinterski oraz skok w dal, jednak sportsmenka występowała w zawodach obejmujących też inne dziedziny. Rok 1964 był szczególnie związany z tą postacią, ponieważ Lekkoatletka przywiozła wtedy do domu aż 3 medale w trzech dyscyplinach, przykładając się tym samym do zajęcia przez Polaków 7 miejsca w klasyfikacji światowej. Polka zdobyła medal w następujących dyscyplinach: Złoto w sztafecie 4x100m; srebro w skoku w dal oraz srebro w biegu na 100 metrów

Anita Włodarczyk

Koniec okresu Polskiej Republiki Ludowej nie oznaczał oczywiście końca polskich sukcesów na Olimpiadzie, z zawodników, którzy po dziś dzień przynoszą chlubę polskiej lekkoatletyce, z pewnością należy wymienić Anitę Włodarczyk. Polska reprezentantka rzutu młotem, na przestrzeni czterech Olimpiad, w których brała udział, zdążyła już zdobyć 3 medale dla Polski i zostać trzykrotną mistrzynią Olimpijską. Do osiągnięć polki należą: Złoty medal w rzucie młotem na Olimpiadzie w Londynie z 2012 roku, Złoty medal w rzucie młotem na igrzyskach w Rio de Janeiro z 2016 roku, złoty medal w rzucie młotem na igrzyskach w Tokio 2020 oraz tytuł mistrza świata na turnieju w Berlinie z 2009 roku. W karierze młociarki jedynym występem, który nie skutkował ze zdobyciem medalu Olimpijskiego, były igrzyska w Pekinie z 2008, jednak już od Berlińskich mistrzostw niespełna rok później, Status Anity jako najlepszej młociarki na świecie pozostaje niezachwiany

Więcej w dziale Sport

4fae35ed18c1b32386c50e2a395fca47

Walka o uwagę kibica, czyli futbol w dobie zmian

Redakcja ChilliTorun.pl27 lutego 2023
główne_siatka-do-siatkowki

Siatka do siatkówki – wymiary, mocowanie i cena

Redakcja ChilliTorun.pl1 czerwca 2022
główne_Liga-Mistrzów-2022

Kto zwycięży Ligę Mistrzów w 2022 roku?

Redakcja ChilliTorun.pl26 kwietnia 2022
Michał_Kwiatkowski_2014_UCI-1000x600

Słynni sportowcy z Torunia. Nie tylko Michał Kwiatkowski!

Redakcja ChilliTorun.pl14 lipca 2021
chillitorun_okladka

Kto jest faworytem Euro 2020?

Redakcja ChilliTorun.pl14 czerwca 2021
chilitorun_okladka

GKS Przodkowo kolejnym rywalem Elany!

Redakcja ChilliTorun.pl28 maja 2021
20210520110858_pexels-photo-4498574.jpeg

Jak dopasować odpowiedni strój sportowy do prostokątnej sylwetki?

Redakcja ChilliTorun.pl25 maja 2021
shutterstock_667286251

Terminarz gier napakowany jak kabanos. Czy natłok spotkań nie zaszkodzi reprezentacji Polski?

Redakcja ChilliTorun.pl3 lutego 2021
122771752_2838852189684274_2395286768066511862_n

Maciej Kalkowski nowym szkoleniowcem Elany Toruń!

Hubert Grabowski26 października 2020